کرمان رصد

آخرين مطالب

محمدآباد؛ اسیر در چنگال زباله‌ها اجتماعي

محمدآباد؛ اسیر در چنگال زباله‌ها
  بزرگنمايي:

کرمان رصد -

کرمان رصد


سایت پسماند محمدآباد قزوین به مرحله‌ای از بحران رسیده که دیگر نمی‌توان به زیستن دام و انسان در آن منطقه فکر کرد. از هوای آلوده به بوی تعفن تا آلودگی آب‌های زیرزمینی و محیط زیستی جولانگاه زباله‌ها در این منطقه ایجاد شده است.
به گزارش خبرنگار ایمنا، سایت محمدآباد با هزینه‌ای بالغ بر ١٨ میلیارد تومان در سال ٨٩ تا ٩١ ساخته شد و علاوه بر لندفیل، سوله و خطوط پردازش و ابنیه، زیرساخت‌های آب، برق و جاده دسترسی نیز برای آن فراهم شد.
سال ٩٣ و بعد از اجرای طرح طی دستور استانداری و مصوبه شورا این سایت در قالب اذن در انتفاع و حق بهره‌برداری، به شرکت پردازش پسماند سایت محمدآباد واگذار شد و شهرداری قزوین و سایر شهرداری‌های استان سهامداران این شرکت بودند. سال ٩٥ قرارداد به پایان رسیده و بدون هیچ قرارداد و یا پرداخت اجاره به شهرداری قزوین از این سایت بهره‌برداری شد.
از سال ٩٦ بارها اعلام شده که مدیریت سایت محمدآباد باید با شهرداری قزوین باشد، اما ترتیب اثر داده نشد. ظرفیت بارگیری زباله روی دو خط پردازش ٥٠٠ تن در روز است البته طی این چند سال ٧٥٠ تن در روز بارگیری شده که نه تنها باعث استهلاک خطوط می‌شود پردازش زباله را با مشکل مواجه کرده و خروجی آن زباله‌ای با جرم حجمی سه برابر استاندارد لازم برای دفن در لندفیل است.
نفوذ سموم سایت پسماند به آب‌های زیرزمینی
«سیده منیره قوامی» کارشناس محیط زیست و استاد دانشگاه در خصوص سایت پسماند محمد آباد می‌گوید: مساحت 110 هکتاری که در اختیار پردازش قرار دادند زمین برای اجرای طرح‌های تولیدی کافی است تا زباله تفکیک شود، زباله‌ها به دو صورت خشک و آلی وارد خطوط می‌شود موادی مانند پلاستیک، کاغذ، فلزات می‌تواند تبدیل به مواد اولیه برای فروش به کارخانجات و صنایع تولیدی شود، اما زباله آلی بسیار سمی و خطرناک بوده که سلامت انسان و دام را به خطر می‌اندازد.
وی می‌افزاید: زباله آلی دارای فلزات سنگین مانند سرب، روی، جیوه بوده که نفوذ آنها به آب‌های زیرزمینی می‌تواند به سرطان، سقط جنین، بیماری‌های پوستی و انواع بیماری‌های ناشناخته می‌شود، شیرابه زباله‌های تر که در لندفیل ها وجود دارد به زمین‌های اطراف سرایت کرده و چند حلقه چاه حفر شده تا آب‌های زیرزمینی از نظر آلودگی مورد پایش قرار گیرد.
این کارشناس ادامه می‌دهد: جمع شدن زباله نوعی اکوسیستم به وجود می‌آورد که انواع پرندگان، حیوانات مودی، حشرات، را در یک نقطه جمع می‌کند که خود باعث افزایش بیماری‌ها می‌شود.
کارشناسان بهداشت بر آمار بیماری‌ها توجه کنند
«محمد عباسی» از اهالی منطقه محمدآباد می‌گوید: بوی تعفن زباله منطقه را بسیار آزار می‌دهد، دام‌ها با آلودگی که از زباله‌ها است تعداد جانوران موزی و حشرات بسیار زیاد کرده آب‌های زیرزمینی با مشکلات فراوانی مانند نفوذ شیرابه‌ها رو به رو شدند.
وی ادامه می‌دهد: اگر مسئولان از ابتدا با رویکرد ایجاد اشتغال و بحث‌های زیست محیطی نگاه می‌کردند امروز چالش‌های پیش رو نداشتیم، باید تیم‌های بهداشتی درباره آواربرداری های دام، طیور و انسان کار کنند، قطعاً اتفاقاتی افتاده مگر می‌شود با این بوی تعفن و متصاعد شدن گازهای زباله روی سلامت تأثیر نداشته باشد. در هر حال نیازمند یک عزم ملی و استانی است تا تکلیف مردم روشن شود.
واگذاری سایت پسماند به پیمانکار غیرکارشناسی بود
«سید مهدی کاظمی» سرپرست شهرداری قزوین با اشاره به وضعیت زیست محیطی سایت پردازش و پسماند محمد آباد می‌گوید: دفع زباله در استان قزوین با ورود برخی به این حوزه به یک معضل تبدیل شد، زیرا کارشناسی و تخصص نداشتند زیرا وقتی از شهرداری گرفته به شرکت‌های غیر تخصصی واگذار شد، حال امروز باید تلاش کنیم مشکلات زیست محیطی بیشتر از وضعیت فعلی نشود.
وی می‌افزاید: اگر بخواهیم به طور کامل معضل سایت پسماند محمدآباد را رفع کنیم، نیازمند بودجه ملی هستیم تا صنایع تبدیلی و پردازش را فعال کنیم. از تولید کود کمپوست تا مواد بازیافتی و صنایع شیمیایی که از زباله به دست می‌آید هرکدام می‌تواند شغل‌های زیادی ایجاد کند، اما با بودجه فعلی نمی‌شود کاری کرد، تنها می‌توان مدیریت کرد تا مشکلات زیست محیطی بیشتر از این نشود.
سرپرست شهرداری قزوین تصریح می‌کند: درباره محمدآباد بسیار بحث شده است، اما نیازمند یک برنامه با همکاری دستگاه‌ها و نمایندگان و در سطح ملی است، توسعه خط پردازش، لندفیل و کود کمپوست باید در اولویت قرار گیرد تا بتوان وضعیت فعلی را حفظ کرد در آینده ممکن است منجر به فاجعه زیست محیطی شود.
بیش از 60 میلیارد تومان شهرداری هزینه کرده است
«فرج الله فصیحی رامندی» رئیس شورای شهر قزوین نیز در این باره می‌گوید: در سایت پردازش و پسماند قزوین تا امروز بیش از 60 میلیارد تومان هزینه شده و در حوزه تعمیر نگهداری، اداره سایت پسماند و پردازش شهرداری کار خودش را انجام می‌دهد، اما برای رفع معضل زیست محیطی و لندفیل‌ها نیازمند سرمایه‌گذار کلان در سطح ملی است‌.
وی ادامه می‌دهد: سایت پردازش پسماند محمدآباد در ابتدا متعلق به شهرداری قزوین بود، اما با دستورات خاص قرار شد زباله‌های سایر شهرهای استان هم به این نقطه منتقل شود، عوامل پیمانکار متخصص نبودند، پس از اینکه هزینه‌های زیادی را متحمل شدند دوباره به شهرداری بازگردانده شد و بسیاری از دستگاه‌ها، لندفیل مستهلک شده بود.
رئیس شورای شهر قزوین تصریح می‌کند: اقدامات باید در راستای تأمین اعتبارات ملی باشد تا بتوان به مشکلات اساسی رسیدگی و با هزینه‌های فعلی تنها می‌توان مدیریت کرد، اقدامات صورت گرفته تاکنون جهت مدیریت و اداره سایت پسماند بوده و هیچ نگاه بلند مدتی در جهت ساماندهی و بهره‌برداری اقتصادی آن صورت نگرفته است.
600 میلیارد تومان برای ساماندهی پسماند محمد آباد نیاز است
«ولی چگینی» رئیس کمیسیون مالی، برنامه ریزی و سرمایه‌گذاری شورای شهر قزوین در این باره به ایمنا می‌گوید: تا امروز بیش از 60 میلیارد تومان هزینه شده که 18 میلیارد تومان در بحث زیر ساخت‌ها بوده است، برای توسعه لند فیل، خطوط پردازش و تجهیز به 600 میلیارد تومان اعتبار نیاز است، شهرداری نمی‌تواند این اعتبار را در قالب بودجه سال تأمین کند، واگذاری سایت پسماند محمدآباد به پیمانکار غیر متخصص توسط استانداری کار اشتباهی بوده است.
وی تصریح می‌کند: برای اینکه فاجعه زیست محیطی جلوگیری شود نیازمند حضور سرمایه‌گذاران کلان است، شهرداری و سایر دستگاه‌های ذیربط موظف هستند شرایط سرمایه‌گذاری را تسهیل کنند و از اقداماتی که سرمایه گذار را فراری می‌دهد خودداری شود، سرمایه‌گذار برای سود بیشتر می‌آید و در قبال آورده‌اش منافعی برای خودش تعریف می‌کند، شورای شهر قزوین آمادگی دارد که هر سرمایه گذار حقیقی و حقوقی را در راستای این سایت همراهی کند و نسبت به امنیت سرمایه‌اش اقدامات قانونی را انجام خواهد داد.
چگینی می‌افزاید: تأمین مالی و برنامه ریزی برای اداره پسماند یک امر جاری بوده و رفع معضل نمی‌کند با این اعتبارات بوی بد و آلودگی منابع زیست محیطی را نمی‌توان مهار کرد، نمایندگان مجلس با رایزنی‌های گسترده وارد شوند در جذب اعتبار و سرمایه‌گذار نیاز به حضور آنها است، اگر اقدام عاجلی صورت نگیرد در آینده تبدیل به یک فاجعه در سطح ملی خواهد بود.
کد خبر 523579

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/225634/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تاثیر انار بر کاهش فشار خون

کمیته زغال در استان کرمان احیا شود/ پیگیر حل مشکلات کارگری هستیم

پیش‌بینی 200 میلیارد تومان اعتبار برای راه‌اندازی پایگاه‌های امداد و نجات ویژه معادن

استاندارکرمان: برخی خواسته‌های کارگران زغال سنگ در سطح ملی باید حل شود

برداشت 1400 تن انار ارگانیک از باغات شهرستان خداآفرین

فعالیت پاک اقتصادی سر لوحه کار در مناطق آزاد است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: سیاست حمایتی برای صنعت زغال‌سنگ تعریف شود

فرزند عزیز شهید والامقام لنگری‌زاده عضو خانواده باشگاه مس کرمان شد

عده‌ای خواستار خشکاندن باغات پسته رفسنجان شده‌ اند!

همه چیز درباره انار و خواص آن!

کاهش خطر نارسایی اعضای بدن در بیماران دیابتی با این روش

21 درصد مواد معدنی استخراجی کشور متعلق به استان کرمان است

بهره برداری از یک پروژه راهداری در بخش اسماعیلی جیرفت و کاهش حوادث رانندگی

ملی فوتبال زنان-شهرداری سیرجان با حضور خبرنگاران

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: صنعت ذغال در کشور رها شده است

کمیته زغال در استان کرمان احیا شود/ پیگیر مشکلات کارگری هستیم

پیوستن بازیکن سابق استقلال به تراکتور

انتقاد شدید پورابراهیمی از رهاشدگی صنعت زغال در کشور

لیگ برتر بسکتبال؛ کاله حریف نظم آوران نشد

افزایش موارد بستری و سرپایی کرونا در هفته اخیر در رفسنجان

آمار کرونا کرمان 4 آبان؛ 9 فوتی و 53 ابتلای جدید

روند نزولی همه‌گیری در استان کرمان متوقف شد

دولت به درآمد زغالسنگ چشم نداشته باشد/ لزوم احیای اورژانسی کمیته زغال در سطح کشور

اختیارات بیشتری به شورای معادن استان‌ها داده می‌شود

دولت چشمش را روی حقوق دولتی معادن زغالسنگ ببندد

ماجرای عجیب در نزاع مرگبار جاده ای

پیروزی نظم آوران در شب درخشان پونکراشف

2 هزار میلیارد ریال برای احداث پایگاه امداد معادن کشور پیش بینی شد

بازگشت تدریجی جایگاه‌های سوخت کرمان به مدار توزیع

استاندار کرمان: کمیته زغال سنگ احیا شود

استاندار کرمان: برخی خواسته‌های کارگران زغال‌سنگ باید درسطح ملی حل شود

معاون وزیر صمت:2 هزار میلیارد ریال برای پایگاه امداد معادن پیش‌بینی شد

مترو پایتخت تا 9 صبح فردا رایگان شد

یازدهمین مجله الکترونیکی چند رسانه ای همشهری 9 منتشر شد

دیدار شهردار منطقه 10 پایتخت با خانواده معظم شهدا

پایش روند اجرای پروژه‌های شهری منطقه2

تکریم خانواده شهید مدافع حرم حسن اکبری با حضور شهردار منطقه 19

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: ساخت تولیدات رسانه ای در حوزه فرهنگ کار و تلاش با جدیت دنبال شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: تغییر دولت‌ها، پنجره‌ای برای تحول ایجاد می‌کند

استقبال از تیم قهرمان جام فوتبال شرکت‌های جهان در کرمان به روایت تصویر

سمفونی حسرت‌ها در جشنواره موسیقی نواحی/ شأنی که باید حفط شود

اجرای بیش از 550 برنامه در هفته پدافند غیرعامل در کرمان

اگر کرمان به تعهداتش عمل نکند، میزبانی جشنواره موسیقی نواحی را از دست خواهد داد

خواص شگفت انگیز انار

(تصاویر) اردوی تیم فوتبال بانوان شهرداری سیرجان برای باشگاه‌های آسیا

اهداف اصلی ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی مقاوم سازی بافت‌های فرسودهاست

کاهش خطر نارسایی اعضای بدن در بیماران دیابتی با یک روش جدید

ادامه فیلمبرداری خاتون در تهران

ماجرای عجیب در نزاع مرگبار جاده‌ای

کرونا رقابت شیمیدر قم و مس رفسنجان را لغو کرد