کرمان رصد

آخرين مطالب

سیرکاران شهداد یک هفتم سود محصولاتشان را هم نمی‌برند اقتصادي

سیرکاران شهداد یک هفتم سود محصولاتشان را هم نمی‌برند
  بزرگنمايي:

کرمان رصد- قیمت کنونی سیر شهداد تا 20 هزارتومان اعلام می‌شود در حالی که کشاورزان می‌گویند حداکثر سه هزار تومان بیشتر نصیب آنان نمی‌شود.

سیر، عمده تولید کشاورزی بخش شهداد از توابع شهرستان کرمان را به خود اختصاص داده به نحوی که بنابراعلام سازمان جهاد کشاورزی، 650 هکتار سیر سالانه در این استان کشت می شود، در حالی که 600 تن از آن مربوط به این بخش است. 

سیر شهداد علاوه بر اینکه محصولی صادراتی و ارزآور محسوب می شود، سهم قابل توجهی نیز در اشتغال استان کرمان دارد، به نحوی که بنا بر اعلام مسئولان نزدیک به 85 هزار نفر در فصل برداشت اشتغال به کار دارند.

برداشت سیر شهداد از نیمه فروردین ماه امسال آغاز شده و اما بار دیگر جای پای دلالان در این محصول مشاهده می شود که سود اصلی کشاورز را به جیب عده ای قلیل و انگشت شمار زده به نحوی که عده ای از کشاورزان می گویند دیگر کشت نمی کنند، زیان ده است، دخل و خرج‌شان با هم نمی‌خواند.

آنطور که کشاورزان می‌گویند مشکل اصلی کشاورزان سیر شهداد از آنجا آغاز شد که عده ای دلال این محصول را با قیمت حداقلی از کشاورز خریداری کردند و با فروش این محصول به واسطه هایی در دیگر استان ها، سیر شهداد را صادر می کنند و این در حالی است که تمامی زنجیره از تولید تا صادرات محصول با همکاری کشاورزان و حمایت دولت در استان کرمان قابل انجام است.

آنگونه که کشاورزان شهداد به خبرنگار ایرنا گفتند سیر شهداد این روزها نیازمند خرید تضمینی، صنایع تبدیلی ، بازاریابی و صادرات از گمرکات خود استان کرمان است و در صورتی که هزینه های اضافه شده، واسطه ها و همچنین دلال بازی ها حذف شود، سود اصلی آن عاید کشاورز و مصرف کنندگان واقعی این محصول می شود.

همچنین این کار ضمن تشویق کشاورز قیمت های بازار را نیز می شکند و سبب رضایت مندی عمومی می شود.

سهم 3هزاری از 20 هزار تومان

سیر اکنون در بازار کرمان از 15 تا 20 هزار تومان در هر کیلو برای مصرف کننده قیمت گذاری می‌شود اما سهم کشاورز از این رقم چیزی کمتر از سه هزار تومان است.

80 درصد سود کشت سیر نصیب دلال می‌شود

یدالله کدخدایی یک کشاورز سیر در شهداد در این زمینه به خبرنگار  گفت: دلالان سیر را از کشاورز به بهانه های مختلف ازجمله ریز و بی کیفیت بودن آن با قیمت ارزان از کیلویی یکهزار تومان تا سه هزار تومان خریداری می کنند اما این سیر تا 15 هزار و 20 هزار تومان در بازار کرمان به فروش می‌رسد.

وی افزود: بیش از 80 درصد سود فروش سیر به مصرف کننده را دلالان می برند لذا از جهاد کشاورزی درخواست کردیم وارد بازار شود و روی خرید این محصول قیمت گذاری کند تا همه از قیمت آن مطلع شوند و کشاورز هم ضرر نکند.

کشاورز پشتیبان ندارد

کدخدایی ادامه داد: کسادی بازار سیر به این علت است که کشاورز پشتیبانی ندارد لذا با وضع فعلی کشاورز نمی تواند کار را ادامه دهد.

وی ابراز داشت: جهاد کشاورزی سیر منطقه شهداد را به رسمیت بشناسد و به کشاورزان اعلام کند چه میزان از چه نوع بکارند تا این محصول هم بازار فروش داشته باشد.

این کشاورز گفت: جهاد کشاورزی باید کشاورزان را بشناسد، رودررو با آنان صحبت کند و اعلام اینترنتی کشت برخی اقلام با توجه به اینکه بسیاری از کشاورزان دسترسی به شبکه اینترنت ندارند، صحیح نیست.

جهاد کشاورزی پای کار بیاید

مسئولان محلی شهداد معتقدند که در صورت ورود جهاد کشاورزی بسیاری از مشکلات سیر حل شدنی است.

دهیار روستای امیرآباد شهداد در این خصوص می گوید: امسال به صورت متوسط در این روستا چهار هکتار سیر زیر کشت رفت و دلالان غیرکرمانی برای خرید محصول می آیند که آنان نیز محصول را به شخص دیگری در شهرهای تبریز، گرگان، آذرشهر و آستارا می‌فروشند می رود؛ سیر شهداد از آن طرف به بازارهای عراق و ترکیه صادرات می شود.

حامد شورآبادی تکابی افزود: جهاد کشاورزی پای کار بیاید زیرا توانایی بازاریابی و صادرات را دارد و می تواند با صادرکنندگان قرارداد ببندد؛ اگر جهاد کشاورزی به قیمت مصوب سیر را از ما خریداری کند دیگر دست دلالان کوتاه می شود.

وی ادامه داد: جهاد کشاورزی با کلاس آموزشی نیز می تواند به تولید سیر با کیفیت کمک کند.

این کشاورز شهدادی گفت: سیر باکیفیت در فروردین ماه تا قیمت هرکیلو 6 هزار تومان فروش رفته اما آنچه باقی مانده در حد 2 هزار تومان خریداری می شود در حالی که جهاد کشاورزی با واگذاری کود و آموزش می تواند کیفیت کشت این محصول را ارتقا دهد تا صادرات هم افزایش یابد.

وی با اشاره به مشکل صنایع تبدیلی و کمبود نیرو در منطقه عنوان کرد: فروردین ماه امسال اگر کارگر داشتیم می توانستیم سیر را با نرخ بالاتر عرضه کنیم.

دهیار روستای امیرآباد شهداد افزود: بازاریابی نیاز امروز سیر شهداد است و اگر صنایع تبدیلی و فراوری در منطقه وجود داشته باشد، اوضاع کشاورزان نیز بهتر می شود.

وی ادامه داد: ما امکان نگهداری سیر را هم در شهداد نداریم و پس از خارج کردن محصول از زمین نمی توانیم از آن نگهداری کنیم لذا باید بسرعت آن را بفروشیم حتی اگر زیان‌ده باشد.

اقدامات جهاد و راهکارها

مدیر جهاد کشاورزی شهداد در پاسخ به موارد مطرح شده گفت: سیر شهداد صادراتی است و در فصل برداشت و کشت اشتغالزایی خوبی دارد اما صادرات این محصول به واسطه ورود سیر مصر در این فصل به بازارهای جهانی افت می کند و باید در رقابت با جهان کار کنیم.

محسن دهقان افزود: نمی توان گفت سیر شهداد بی کیفیت است اما رقبای ما در بازارهای جهانی بازاریابی خوبی دارند و کشاورزان در این خصوص می توانند با تشکیل تشکل های صادراتی مشکل بازار و فروش خود را خودشان رفع کنند.

وی عنوان کرد: 2 نوع دلال در شهداد داریم که عده ای از خارج از استان کرمان و عده ای محلی هستند که محصول سیر کشاورز را به قیمت ارزان می خرند تا سود بیشتری کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهداد ادامه داد: متاسفانه برنامه ریزی صحیحی برای صادرات نداریم و در این زمینه علاوه بر راه اندازی تشکل قوی صادراتی، سرمایه گذاری در مکانیزاسیون کاشت، داشت و برداشت سیر شهداد ضروری است؛  فروش خام این محصول به دلالان باعث سود کمتر کشاورز می شود که تمامی اینها به واسطه نداشتن صنایع تبدیلی و فراوری کافی در شهداد است.

وی یادآور شد: این بخش با وجود سیر صادراتی هیچ صنایع تبدیلی مناسبی امسال نداشت و تلاش ها برای راه اندازی یک واحد تولیدی در این بخش امسال بی نتیجه ماند که امیدوارم این واحد تا سال آینده به بهره برداری برسد.

دهقان با بیان اینکه با تاسیس این واحد تولیدی یک گوشه کار گرفته می شود گفت: اما باید فکری اساسی شود تشکل ها وارد عمل شوند؛ کشاورزان به شرکت ها اعتماد ندارند و هرکدام خودشان محصولشان را جداگانه به فروش می رسانند.

وی اضافه کرد: جهاد کشاورزی اکنون کلاس‌های آموزشی مختلفی در همه حوزه ها ازجمله بیماری ها، آفات، کشت های جایگزین و حفاظت خاک برای کشاورزان برگزار می کند که کشاورزان می توانند از آن بهره مند شوند.

بخش شهداد در فاصله 96 کیلومتری شمال شرق مرکز استان کرمان قرار گرفته است.

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/250499/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

کشف 12 دستگاه ماینر غیرمجاز در کرمان

دیدار رییس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با شهردار تهران

یک میلیون فرصت شغلی در سال 1401 ایجاد می‌شود

صدور مجوز برای تعمیرات غیراساسی ساختمان‌های بازار تهران ظرف 72 ساعت

کشف 629 کیلو گرم تریاک در جیرفت

لزوم توجه به نقش موثر و ارزشمند روابط عمومی در انعکاس عملکرد سازمان‌ها

مرکز اهدای خون ابوذر پس از 5 سال بازگشایی می‌شود

استاندار کرمان آستین‌ها را از جنوب استان بالا زد/بسیج ظرفیت‌ها برای رفع محرومیت

آسفالت بزرگراه شهید یاسینی پس از 13 سال بهسازی شد

"اعتمادسازی” و" تقویت سرمایه اجتماعی " از مهم‌ترین وظایف کلیدی روابط عمومی است

تامین روشنایی زیرگذر شورایاری در تقاطع خیابان اعظم با بزرگراه شهید نجفی رستگار

مصرف کودهای شیمیایی در جنوب کرمان 22 درصد افزایش دارد

توضیح در مورد بخشنامه اخیر شهردار تهران|نظارت مستقیم آتش‌نشانی بر ساختمان‌های بیش از 6 طبقه پابرجاست

معابر پایتخت سالانه به یک‌ میلیون و 600 هزار تن آسفالت نیاز دارد/تلاش برای ارتقای بازدهی و افزایش میزان تولید ماهیانه آسفالت

ستاد راهبردی جنوب کرمان احیا شود

کسب مدال طلا و نقره در المپیاد ملی فرش دستباف توسط هنرجویان کرمانی

حمایت شرکت ملی مس از طرح‌های پایین‌دستی «صنایع مس» در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان

دومین جشنواره ملی فیلم کرمان آغاز به کار می‌کند

سرنوشت مشابه فرزاد و فرهاد!

جای این اثر در ادبیات استان کرمان خالی بود

بارگذاری کارت ورد به جلسه امتحانات نهایی دانش‌آموزان در سامانه پادا

ساخت واحد بسته‌بندی محصولات کشاورزی در قلعه‌گنج آغاز شد

نصب بیش از 700 قطعه تجهیزات ایمنی ترافیک در بزرگراه‌های پایتخت

کارکنان خدوم؛ ماموران 137

تعامل خوبی بین مدیریت شهری تهران و مجلس شورای اسلامی وجود دارد

نظارت فراگیر بر نرخ و توزیع کالاهای اساسی در جزیره کیش

اصلاح ماده 100 قانون شهرداری ها در دستور کار مجلس شورای اسلامی/ 90 درصد اجرای احکام مرتبط با صدور پروانه است

تصاویر زشت‌ترین‌ شهرهای دنیا | این شهرها چه ویژگی‌هایی دارند؟

تنها 24 بیمار کرونایی در کرمان بستری هستند

خسارت 7هزار میلیاردی تهران از مهاجمان ریز

شهرداری یکی از 23 دستگاه موظف در کاهش آلودگی هوا است/ خودروهای بومی باید داخل تهران معاینه فنی بگیرند

افزایش کرایه تاکسی‌ها مسیر قانونی خود را طی کرده است

طرح سیل بند جیرفت سریعا باید عملیاتی شود

جزئیات ساماندهی مشاغل در تهران؛ از پمپ بنزین‌های سیار تا ون کافه‌ها و روزبازارها

ساخت 5 پیاده‌ راه جدید در تهران | طراحی فاز یک پیاده‌راه‌سازی میدان تجریش تا قدس

کاهش زمان رسیدگی به درخواست‌ها محصول نهضت دیدارهای مسجدمحور است

چهار کلاهبردار عتیقه فروش در کرمان دستگیر شدند

ابراز نگرانی رئیس پلیس راهور کرمان از افزایش بی‌شمار وسایل نقلیه

آلودگی هوای تهران

کالاهای اساسی در شرایط ملتهب بازار، بدون کمبود و با قیمت مصوب در فروشگاه‌ شهروند عرضه شد

سرقت کابل، تلفن 1000 مشترک کرمان را قطع کرد

روابط عمومی مجرای اصلی افکار عمومی و مدیران است

مدیریت محلی، یکی از شاخص‌های مدیریت بحران است

مرکز پاسخگویی یکپارچه سازمان صمت جنوب کرمان راه‌اندازی شد

چهارمین نمایشگاه بین‌المللی خودرو تهران در شهرآفتاب

آموزش رفتار صحیح شهروندی در مدارس/در حوزه آسیب‌های اجتماعی رویکرد ما پیشگیری است

38 درصد جمعیت استان کرمان زیر 18 سال است

مرکز نیکوکاری تخصصی هنرمندان در شهرستان جیرفت افتتاح شد

اول مهر 1401 هیچ کلاس درسی نباید خالی از معلم باشد

نقش روابط عمومی در حوادث