کرمان رصد

آخرين مطالب

مردم کرمان ایستاده در غبارخیزترین استان کشور / کم بارشی پدیده ریزگردها در استان کرمان را تشدید کرد اجتماعي

مردم کرمان ایستاده در غبارخیزترین استان کشور / کم بارشی پدیده ریزگردها در استان کرمان را تشدید کرد
  بزرگنمايي:

کرمان رصد -

کرمان رصد


تا پیش از این سال‌ها مردم مناطق کویری کرمان به ویژه در شرق و جنوب این استان با معضل ریزگرد و بروز گرد و غبار دست و پنجه نرم می‌کردند؛ پدیده‌ای تکراری و مهمانی ناخوانده که با هر بار آمدنش نفس را بر مرد و زن و پیر و جوان تنگ کرده و منجر به بسته شدن راه‌ها و تعطیلی ادارات می‌شود اما مدتی است که رد پای حضور این ریزگردها به مرکز استان و دیگر شهرستان‌ها هم رسیده است.
به گزارش تسنیم، استان کرمان غبار خیزترین استان کشور است؛ 20 درصد بیابان‌های کشور در این استان قرار دارد و 71 درصد این بیابان‌ها یعنی چیزی در حدود 4.5 میلیون هکتار عرصه بیابانی استان کرمان به دلیل کم‌بارشی تحت تاثیر فرسایش بادی است و از سوی دیگر همجواری استان کرمان در جنوب و شرق با استان سیستان و بلوچستان و در شمال و غرب با استان یزد باعث شده تا مشکل شن‌های روان و گرد و غبار در استان کرمان شدت پیدا کند.
خشکسالی‌های اخیر، کم بارشی و از بین رفتن پوشش گیاهی موجب تشدید بروز پدیده ریزگردها در استان کرمان است، پدیده‌ای که بخشی از آن به استان‌های همجوار برمی‌گردد و عدم درمان زخم کهنه ریزگردها در غبارخیزترین استان کشور باعث شده مردم این استان‌ها روزهای طولانی ایستاده در غبار را تجربه کنند.
مرجان شاکری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه کرمان، غبار خیزترین استان کشور است اظهار داشت: 29 کانون فرسایشی ریزگرد در استان کرمان شناسایی شده و نیاز است که برنامه مدیریتی برای آن کنترل و مهار آن داشته باشیم.
وی با بیان اینکه اخیراً نیز استان کرمان مورد هجوم گرد و غبارهایی قرار می‌گیرد که منشا آن استان کرمان نبوده و از سایر استان‌ها وارد کرمان شده است گفت: در ارتباط با بررسی این موارد در کارگروه اضطرار و آلودگی هوا با چند مشکل مواجه هستیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با اشاره به اینکه اتفاقی که در حوزه گرد و غبار می‌افتد حاصل ناپایدارهای جوی بوده و امکان پیش بینی آن مانند استان‌هایی مانند تهران که درگیر آلودگی گاز هستند و پایداری هوا سبب بروز آن می‌شود نیست ادامه داد: آلودگی هوا تهران بیشتر در زمستان و پاییز اتفاق افتاده در حالیکه هجوم گرد و غبار و ریزگرد بیشتر در بهار و تابستان اتفاق می‌افتد.
وی با بیان اینکه این پدیده بیشتر حاصل ناپایداری‌های جوی مثل وزش‌های ناگهانی باد، تغییر جهت وزش باد و عبور آنها از کانون‌های فرسایشی در استان‌های همجوار و گاهاً دورتر است که وارد استان کرمان شده و تا مرکز استان هم این آلودگی‌ها رصد شده است افزود: در سال زراعی گذشته کم بارشی را داشتیم که باعث شد پوشش گیاهی ما به شدت فقیر شود و با اندک وزش بادی این آلودگی‌ها به شهرهای اطراف سرایت کند.
شاکری با اشاره به اینکه امسال این پدیده خیلی زودتر آغاز شده و این مسئله انکارناپذیر است گفت: قاعدتاً نسبت به سال‌های گذشته این مسئله بیشتر و ادامه‌دارتر هم خواهد بود و ما الان نیازمند بازنگری در شرایط موجود هستیم.
وی با بیان اینکه برخی معتقدند که ما باید برنامه مقابله باریزگرد و گرد و غبار را در دستورکار داشته باشیم که این اتفاق در استان کرمان افتاده و سند گرد و غبار ارائه شده است افزود: اما اینکه ما از سوی دیگر استان‌ها مورد هجوم ریزگردها قرار می‌گیریم نیاز است تا برنامه کلان نگر برای آن وجود داشته باشد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با اشاره به اینکه نیاز است دستگاه ذیربط و اجرایی استان و استان‌های همجوار برای کنترل این پدیده و سلامت همشهریان برنامه داشته باشند ادامه داد: حفاظت از محیط زیست یک موضوع فرابخشی است و تعداد زیادی از دستگاه‌ها باید در این زمینه فعالیت کنند تا نتایج مثبتی را در این حوزه شاهد باشیم.
وی با بیان اینکه مشکلات زیست محیطی یک شبه و یک روزه بوجود نیامده و یک ساله از بین نمی‌رود و مستلزم ارائه برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت است گفت: باید برنامه‌هایی را اجرایی کرد که این مشکلات به حداقل برسد.
شاکری با اشاره به اینکه ما در یک استان کویر زندگی می‌کنیم و نمی‌توان انتظار داشت آب و هوایی مرطوب چون استان‌های شمالی کشور را تجربه کنیم افزود: باید حتماً از همین الان این مسئله را مدنظر داشته باشیم که این وضعیت تکرار و تکرار و تکرار خواهد شد و باید آمادگی ذهنی نسبت به این مسئله داشته باشیم و بتوان تشخیص بدهیم که در شرایط بحران چه کارهایی را باید انجام داد.
وی با بیان اینکه معطوف کردن نگاه عموم به این بحران یک مسئله مهم است گفت: این مشکلات نتیجه فعالیت‌های انسانی و عوامل طبیعی در دراز مدت و نتیجه فعالیت‌های ما در گذشته است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با اشاره به عوامل طبیعی که به این مسئله دامن زده گفت: از جمله این عوامل می‌توان به خشکسالی‌های دهه‌های اخیر و قرار گرفتن استان کرمان در اقلیم گرم و خشک و بیابانی و بارش‌های کم در استان اشاره کرد.
بیشتر بخوانیددرمان زخم کهنه ریزگردها در غبارخیزترین استان کشور نیازمند اعتبار و استمرار است
کرمان غبارخیزترین استان کشور است/ راه‌اندازی دستگاه پایش کیفیت هوای شهرستان‌های انار و راور تا پایان سال
تورج جدیدی مدیرکل هواشناسی استان کرمان نیز در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه در سال زراعی 1399-1400 تا این تاریخ میزان بارندگی استان کرمان، 45 میلی‌متر بوده اظهار داشت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 76 درصد و نسبت به مشابه بلندمدت 65 درصد کاهش داشته است.
وی با اشاره به اینکه میانگین دمای استان کرمان در فروردین ماه 3 درجه و در اردیبهشت ماه 5 درجه گرمتر از سال‌های گذشته بوده است گفت: این مسئله باعث شده که افزایش تبخیر را داشته باشیم که نیازمند اقدامات پیشگیرانه است.
مدیرکل هواشناسی استان کرمان با بیان اینکه به دلیل کم بارشی سال زراعی و خشکسالی که اتفاق افتاده انتظار می‌رود پدیده گرد و غبار را باز هم در استان داشته باشیم افزود: لازم است در این شرایط مدیریت صحیح منابع آب، انرژی و حفظ محیط زیست مورد تاکید قرار گیرد.
وی به توافقنامه‌ای که با معاونت امورعمرانی استانداری کرمان انجام شده اشاره کرد و گفت: برای مقابله با حوادث و بلایای طبیعی ادارات کل هواشناسی و محیط زیست استان کرمان می‌توانند دستگاه‌ها و ادواتی را نصب کنند که پایش خوبی از گرد و غبار داشته باشیم.
جدیدی بیان کرد: با توجه به گسترده بودن استان کرمان نیازمند جذب اعتبارات مورد نیاز در این حوزه هستیم تا اطلاعات صحیح و به هنگام، پایه و اساس برنامه‌ریزی دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد.
مهدی رجبی‌زاده مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان نیز با بیان اینکه 20 درصد بیابان‌های کشور در استان کرمان قرار دارد اظهار داشت: چیزی در حدود 6.3 میلیون هکتار بیابان در استان داریم که 71 درصد آن یعنی چیزی در حدود 4.5 میلیون هکتار آن به دلیل کم‌بارشی تحت تاثیر فرسایش بادی است.
وی با بیان اینکه از 16 شهرستانی که تحت مدیریت منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان است 14 شهرستان آن یا بیابانی بوده و یا در معرض بیابانی شدن قرار دارد گفت: تحت تاثیر فرسایش بادی بودن یعنی فقر پوششی گیاهی در این مناطق به اندازه‌ای زیاد است که با اندک وزش بادی شاهد حرکت شن‌های روان و پدیده گرد و غبار در این مناطق هستیم.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان با اشاره به اینکه چیزی که ما را دچار مشکل می‌کند کانون‌های بحرانی حساس به فرسایش بادی است افزود: این کانون‌های یعنی جاهایی که مراکز حیاتی، زیرساخت‌ها، مناطق مسکونی و مراکز اقتصادی و راه‌های مواصلاتی ما در آن قرار دارد و حفظ این مراکز برای ما از اهمیت حیاتی برخوردار است.
وی با بیان اینکه در مطالعات انجام شده یک میلیون و 200 هزار هکتار کانون بحرانی شناسایی کردیم گفت: این کانون‌های بحرانی باید حفظ و حراست شوند و آنها را باید نجات دهیم.

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/206671/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

انتخاب هیئت رئیسه مس سرچشمه از بومی‌های ‌منطقه حق مردم رفسنجان و انار است

زرد و آبی کرونایی در کرمان

زیارت رییس سازمان سینمایی از مزار سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی

توصیه ستاد پدافند غیر عامل به بیمه مرکزی چه بود؟

عاملان توزیع مشروبات الکلی در شرق کرمان بازداشت شدند

روشن شدن مشعل جشنواره شهر قهرمان

شهرهای زرد کرونایی در استان کرمان افزایش یافت

مسئولین باید سریع تر با هنجار شکنان برخوردکنند

حقوق بشر آمریکایی باعث نابودی انسانیت می شود

عضو کمیسیون آموزش مجلس هشدار داد؛ کاهش 10 درصدی داوطلبان گروه ریاضی

نزدیک به 2 هزار منفذ فعال موش در منطقه 19 شناسایی و طعمه‌گذاری شد/زنده‌گیری 214 قلاده سگ ولگرد طی 3 ماه

سومین چاه آب آشامیدنی رفسنجان طی یک ماه اخیر، وارد مدار شد

یادواره شهدای 24 شهید شاهرخ آباد کرمان برگزار شد+تصاویر‌

واژگونی پژو پارس 4 مصدوم داشت

اختصاص 671 میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی و بافت فرسوده استان تهران

فارس من| دستور ویژه رئیس جمهور به وزیر صمت برای رفع مشکلات معدن کرومیت آسمینون

آغاز رقابت‌های فوتسال لیگ کارگری استان کرمان در زرند

توقف لیگ برتری‌ها در تورنمنت چهارجانبه مازندران

زمین‌لرزه راور را لرزاند

دستگیری «شرور مسلح» در قلعه‌گنج

مسمومیت الکلی 7 نفر در شرق کرمان/فوت یک نفر

شب شعر طنز دولخ در کرمان برگزار می‌شود

کرمان، رتبه 3 کشور در مدیریت بحران را کسب کرد

مسمومیت الکلی در کرمان با یک فوتی و 6 مسموم

مهدی ترکمان با مس رفسنجان تمدید کرد

معاون وزیر ارشاد: حدود 220 شهر در کشور حتی یکی سالن سینما هم ندارد

استاندار کرمان: آثار ثبت جهانی دیار کریمان با هنر سینما معرفی شوند

با توجه به جمعیت کشور به 3 هزار سالن سینمایی نیاز داریم

رزمایش مؤمنانه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در استان کرمان اجرا شد

مصرف مشروبات الکلی در شرق کرمان 6 مسموم و یک فوتی داشت

موفقیت بردسیر در مبارزه با بیماری آتشک

مسمومیت الکلی در کرمان؛‌ یک فوتی و 6 مسموم

رییس سازمان سینمایی: 230 شهر کشور حتی یک سالن سینما ندارند

افتتاح و بهره برداری از 447 طرح محرومیت‌زدایی سپاه در ریگان

تنها 12 روز تا مشاهده عمیق‌ترین تصویر جهان مانده است

درگذشت بازیکن سابق تیم فوتبال مس رفسنجان به دلیل عارضه قلبی

تعطیلی قلب کرومیت کرمان 40 روزه شد؛ خلع ید کارفرما کلید خورد

استاندار کرمان: آمادگی میزبانی جشنواره‌های ‌فرهنگی و هنری در ارتباط با مقاومت و شهید سلیمانی را داریم

جاده های جنوب کرمان با 23 دوربین رصد الکترونیکی می شود

چرا منشا مس را به پرسپولیس ترجیح داد؟

جمع آوری 2800 قلم کالای سلامت محور در رفسنجان

هفتمی نماینده ایران در جام باشگاه‌های هندبال آسیا

شهیدی 17 ساله که در راه آرمان هایش قدم برداشت + فیلم

رئیس سازمان سینمایی: 220 شهر بالای 50 هزار نفر هیچ سالن سینمایی ندارند/ شورای عالی سینما و هنر احیا شد

رئیس سازمان سینمایی: 220 شهر بالای 50 هزار نفر هیچ سالن سینمایی ندارند

دستگیری عاملان توزیع خارج از شبکه قطعات خودرو در شرق کرمان

استارت پروژه ملی در تهران زده شد/خرید دستگاه زباله سوز 1100 تنی برای پایتخت

پیش‌بینی حدود 480 برنامه طی هفته ازدواج در استان کرمان

طرز تهیه مجور کدوی کرمان + فیلم

قطع برق 88 دستگاه اداری پرمصرف در جنوب کرمان