کرمان رصد

آخرين مطالب

اصلاح طلبان و مفهوم هسته سخت قدرت فرهنگي

اصلاح طلبان و مفهوم هسته سخت قدرت
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - آفتاب‌‌نیوز :
عباس ترابی، حقوقدان و پژوهشگر ارشد مطالعات آمریکا و حقوق بین الملل از دانشگاه تهران در یادداشتی برای جماران نوشت: 
با برگزاری دور دوم از چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در روز‌های اخیر، اصلاح طلبان به کاندیداتوری مسعود پزشکیان در یک رقابت بسیار نزدیک با سعید جلیلی، کاندیدای جریان پایداری از جریانات موسوم به «جبهه انقلاب» به پیروزی رسیدند و موفق شدند سه سال پس از واگذاری قدرت در انتخابات ریاست جمهوری 1400 دوباره به مسند قدرت بازگردند.
بازگشت دوباره جناح موسوم به «اصلاحات» به قدرت، از این منظر مهم است که نگرش یک خطی به ساختار روابط قدرت در نظام جمهوری اسلامی از این پس پاسخگوی تحلیلگران سیستم‌های سیاسی نیست و باید مورد بازنگری و تجدید نظر قرار گیرد تا پیش فرض‌ها و نگرش‌های قبلی نظریه پردازان سیستم‌های سیاسی در این خصوص اصلاح گردد.
اگر چه، با پیروزی اصولگرایان در سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در ایران، اغلب تحلیلگران سیستم‌های سیاسی فرض را بر این گذاشته بودند که جناح موسوم به اصلاحات دیگر در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی نقش و جایگاهی نخواهد داشت و جناح‌های موسوم به اصول گرایی در قالب جبهه انقلاب، از انتخابات 1400 به این سو همواره قدرت را بین خود دست به دست خواهند کرد، اما باز پس گیری مجدد قدرت توسط اصلاح طلبان در انتخابات اخیر خط بطلانی بر این فرضیه کشید و ضرورت بازخوانی روابط قدرت در نظام جمهوری اسلامی را بیش از پیش آشکار کرد. لذا، شناخت مجدد استراتژی عمومی نظام جمهوری اسلامی، جایگاه و تاکتیک‌های بقا، انطباق و تحول سیستم در حوزه سیاست داخلی مطابق با تغییرات در جامعه، ضروری به نظر می‌رسد.
حال اگر بخواهیم استراتژی نظام جمهوری اسلامی در حوزه سیاست داخلی را تعریف کنیم باید آن را جریان کلی حاکم بر هماهنگ سازی امکانات و اهداف برای تامین خواسته امنیتی نظام سیاسی دانست که بر محور «بقاء سیستم» بنا شده است. اما نکته مهم اینجاست که استراتژی اصلاح طلبان برای بقا خود در قدرت و بقاء سیستم را چگونه می‌توان تعریف کرد؟ در پاسخ به این پرسش به نظر می‌رسد، استراتژی اصلاح طلبان بر نوعی پیش فرض مبتنی بر وجود دیالکتیکی از «تعارض» و «منافع» بین دیگر بازیگران عرصه سیاست در جمهوری اسلامی استوار است. استراتژی اصلاح طلبان به عنوان یک بازیگر عقلانی، در راستای افزایش عینی منابع و ارزش‌ها بجای کناره گیری از قدرت در جهت بازپس گیری قدرت نهفته است. به عبارت دیگر، اصلاح طلبان با ظرافت هر چه بیشتر، استراتژی را هنر توسعه و بکارگیری بهتر امکانات در راستای نیل موفقیت آمیز به قدرت در مقابل جناح‌های موسوم به "جبهه انقلاب" درک کرده و بکار گرفتند.
اما هدف این مقاله بررسی استراتژی اصلاح طلبان در چگونگی نیل به قدرت مجدد نیست، بلکه، هدف مطالعه نوع رابطه اصلاح طلبان با «هسته سخت قدرت» در جمهوری اسلامی است. پیش فرض نگارنده بر این اصل استوار است که جناح موسوم به اصلاحات خود اصلی‌ترین محافظ هسته سخت قدرت در نظام جمهوری اسلامی است. اما پیش از تشریح چگونگی این موضوع، بهتر است تعریفی از هسته سخت قدرت که در ادبیات سیاسی جهان از آن به Deep State یاد می‌شود ارائه داد.
عبارت «هسته سخت قدرت» برای ا ولین بار در ترکیه نوین عصر آتاتورک ابداع شد که منظور از آن اندیشه‌های کمالیسم بود که ارتش این کشور خود را محافظ اندیشه‌های مصطفی کمال ملقب به آتاتورک، می‌دانست و مراقب بود تا سیاست داخلی و خارجی ترکیه از این چارچوب خارج نگردد. بنابراین، هسته سخت قدرت، در واقع نه یک گروه یا یک شخص، بلکه «اندیشه و چارچوبی» است که توان بلامنازع در تصمیم سازی و تصمیم گیری و ابلاغ آن به کل سیستم سیاسی را داراست. این اندیشه همچنین قدرت وتو کردن معدود تصمیماتی که خارج از چارچوب مورد قبول صورت گرفته را نیز دارا می‌باشد.
اما از آنجایی که در اندیشه دینی و متعاقب آن در حکومت‌های شریعت محور، شخص پیامبر، امام و رهبر نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند؛ شاید این تصور پیش آید که در نظام جمهوری اسلامی نیز شخص مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای تنها پاسدار اندیشه‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی است؛ لذا شخص ایشان نماد و تبلور Deep State در جمهوری اسلامی است. اما باید به این نکته تاریخی توجه داشت که حتی در خود «مدینه النبی» نیز سیاست قدرت، مبتنی بر شخص پیامبر نبود. بلکه سیاست قدرت در مدینه بر دو بال؛ «وحی الهی» و دیگری «نظام حکمرانی قبیله ای» استوار بود. در نظام جمهوری اسلامی نیز سیاست قدرت بر دو بال «اندیشه‌های امام خمینی» و «سیستم جمهوری» استوار است که این دو بال با رهبری داهیانه آیت الله خامنه‌ای در راستای همپوشانی یکدیگر بکار گرفته می‌شود.
اما در این میان، این جناح اصلاحات است که از ابتدای سال 1360 به عنوان مجری اندیشه‌های بنیانگذار نظام انقلاب اسلامی و مبتنی بر سیستم جمهوریت، همواره قدرت را در دست داشته است. این جناح در طول دهه 60 شمسی تحت عنوان نیرو‌های «خط امامی» تا رحلت بنیانگذار انقلاب، قدرت را در دست داشت و سپس در دوران موسوم به سازندگی تحت عنوان «کارگزاران سازندگی» تا سال 1376 در قدرت بود. این جناح سپس در یک پوست اندازی بزرگ، جنبش اصلاحات را در دوم خرداد 1376 رقم زد و تا سال 1384 در مسند قدرت ماند و سپس در دهه 1390 نیز در قالب اعتدال گرایی دوباره عنان سیاست قدرت را در اختیار گرفت. تنها استثناء بر این قاعده، دوران 8 سال ریاست جمهوری یک اصولگرا بنام محمود احمدی نژاد بود که توانست دو دوره پیاپی در قدرت باشد و سپس نیز شهید آیت الله رئیسی بود که به عنوان یک اصولگرا از مرداد 1400 تا اردیبهشت 1403 موفق شد قدرت را از کف اصلاح طلبان خارج کند.
اما بازگشت دوباره اصلاح طلبان به قدرت در تیر ماه 1403 این پیش فرض نگارنده را اثبات می‌کند که این جناح با موفقیت توانسته است در این چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی، همواره خود را نگهبان اندیشه‌های بنیانگذار انقلاب و سیستم جمهوریت نشان داده و قدرت اجرایی و عملیاتی در سیستم جمهوری اسلامی را در ید اختیار خود داشته باشد. در حقیقت، این اصلاح طلبان هستند که بازی سیاست را در این چهار دهه اخیر بهتر از جناح رقیب آموخته اند و همواره موفق شده اند قدرت را از دست خود وا ننهند. در تعریف سیاست نیز گفته اند که سیاست چیزی جز تلاش برای کسب، نگهداشت، افزایش و مانور قدرت نیست. ما نیز شاهدیم که همواره اصلاح طلبان به عنوان محافظان هسته سخت قدرت، در این موضوع موفق عمل کرده اند.
منبع: سایت جماران

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/637433/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

«اکسیژن تاریک» در اعماق اقیانوس کشف شد!

مراسم ترحیم نماینده اسبق رفسنجان برگزار شد

مهلت پنج روزه به مدیران سابق فوتبال برای حضور در دادستانی کرمان

برای انتقال زائران اربعین استان کرمان کمبود اتوبوس داریم

دادستانی کرمان به مدیران سابق فوتبال 5 روز مهلت حضور داد

شهرداری رفسنجان سهم خود را به اداره کتابخانه‌ها پرداخت کند

نمایشگاه توانمندی های معلولین بهزیستی رفسنجان

آب خلیج فارس در راه کرمان

بکارگیری ظرفیت شهرداری کرمان برای پذیرایی از زائران پاکستانی

آثار پرداخت ناقص حقوق معادن بر اجرای طرح‌های راهسازی کرمان

حضور شخصیت‌های سیاسی در مراسم ختم مرحوم هاشمیان نماینده اسبق مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی (عکس)

مهلت پنج روزه به مدیران سابق فوتبال برای حضوردر دادستانی کرمان

بیش از 8500 کرمانی برای پیاده‌روی اربعین ثبت‌نام کردند

6 بازیکن دیگر به اردوی زنان ملی‌پوش پیوستند

300 نفر از زائران اربعین استان کرمان بالای 80 سال سن دارند

اندونزی در اندیشه پیوستن به خریداران نفت روسیه

اگر سیاه‌چاله‌ای وارد منظومه شمسی شود، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

اتمام حجت دادستان کرمان با نهاد‌های متولی جمع‌آوری معتادان متجاهر

برگزاری طرح طلیعه تمدن بسیج دانشجویی در کرمان

استخراج صنعتی کروسین از زعفران

پاکسازی آب استخر با سامانه نانوحباب‌ساز

پیش‌بینی برداشت 1200 تن محصول سیب‌زمینی در دامغان

مزار شهید جواد رضایی در کازرون به مکانی امن منتقل می‌شود

پیش بینی افزایش تقاضای مصرف برق به بیش از5000مگاوات دراستان کرمان

اتمام‌حجت دادستانی کرمان برای جمع‌آوری معتادان متجاهر

پیوستن جهاد دانشگاهی کرمان به نسل چهارم موسسه‌های علمی

قرعه کشی لیگ برتر فوتسال زنان برگزار شد

قرعه کشی لیگ برتر فوتسال بانوان برگزار شد

حضور بیش از 500 میهمان دراجلاسیه پیرغلامان کرمان

اتمام حجت دادستان کرمان با نهادهای متولی جمع‌آوری معتادان متجاهر

نجات 11 نفر از حریق ساختمان مسکونی در کیانشهر

مزار شهید «جواد رضایی» در کازرون جابه‌جا می‌شود

سخنگوی قوه قضائیه: وزیر سابق جهاد کشاورزی در پرونده چای دبش احضار و تفهیم اتهام شده است/ در راستای رسیدگی به فساد در باشگاه مس رفسنجان برای چند نفر پرونده تشکیل شده است/ در خصوص ادعای پست فروشی در شهرداری تهران، طرفین احضار شدند

محققان کره جنوبی اولین فناوری کنترل ذهن از راه دور را ابداع کردند

چرت روزانه منظم خطر زوال عقل را کاهش می دهد

نحوه شستن مو در فضا

پیام مس به استقلال؛ این بازیکن را جذب نکنید!

چربی قهوه ای: افزایش این چربی و مبارزه با چاقی با غذاهای متداول!!!

روزگار خوش هنر هفتم در لاله‌زار دوم پایتخت

وضعیت حضور معتادان متجاهر درکرمان زیبنده شهر نیست

سردار سرافراز «ناصر طحانی» جانباز 70 درصد به خیل یاران شهیدش پیوست

طرح طلیعه تمدن بسیج دانشجویی کشور در کرمان برگزار شد

شهرداری رفسنجان در تولید آسفالت خودکفا شد

تبدیل وضعیت ایثارگران شاغل در سازمان‌های مناطق آزاد انجام می‌شود

ربات‌های انسان‌نما در کارخانه تسلا از سال آینده

احضار 5 فرد جدید و آزادی مدیرعامل سابق گل‌گهر با وثیقه

رهایی قاتل رودباری ازقصاص در پویش «به عشق به امام حسین» می بخشم

لزوم دریافت گواهی قرنطینه‌ای دامپزشکی کرمان در جابجایی محموله ها

زلزله اخیر سیرچ به آرامگاه شاه‌ نعمت‌الله ولی در ماهان آسیب زد

رهایی قاتل رودباری ازقصاص در پویش «به عشق امام حسین» می بخشم