کرمان رصد

آخرين مطالب

سهم ناچیز کرمان از بازار 8 میلیارد دلاری زعفران/ وقتی دسترنج کشاورزان نصیب خارجی‌ها می‌شود! مقالات

سهم ناچیز کرمان از بازار 8 میلیارد دلاری زعفران/ وقتی دسترنج کشاورزان نصیب خارجی‌ها می‌شود!
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - استان کرمان سهم ناچیز از بازار 8 میلیارد دلاری زعفران در دنیا دارد و حاصل دسترنج کشاورزان ما نصیب بازرگانان خارجی می‌شود چرا که ما مکانیسم حضور در بازارهای بین‌المللی را نداریم. 
  بیش از 400 هکتار سطح زیرکشت زعفران در شهرستان زرند است و این اراضی کشاورزی سالانه چیزی در حدود 2 هزار کیلوگرم زعفران برداشت می‌شود؛ زعفرانی که قسمت عمده آن در بازارهای داخلی به فروش می‌رسد و کل صادرات محصول زعفران استان کرمان در سال گذشته 48 کیلوگرم بوده است.
البته مشکل صادرات زعفران و فرآوری آن مختص استان کرمان نیست و به گفته مسئولان سهم کشور ما حجم تجارت 8 میلیارد دلاری زعفران در دنیا تنها چیزی در حدود 400 میلیون دلار است در حالی که حدود 80 درصد این زعفران در ایران تولید می‌شود و در واقع ارزش افزوده زعفران ایران و حاصل دسترنج کشاورزان ما نصیب بازرگانان خارجی می‌شود چرا که ما مکانیسم حضور در بازارهای بین‌المللی را نداریم و رقابت در این عرصه را بلد نیستیم.
سیدرضا حسینی‌نژاد فرماندار زرند با بیان اینکه امسال 414 هکتار سطح زیرکشت زعفران در شهرستان زرند است، اظهار داشت: بالاترین سطح زیرکشت زعفران را در شهرستان زرند داشتیم و برآورد می‌شود که برداشت 2 تن زعفران را در این شهرستان داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه عمده برداشت محصول زعفران ما متعلق به دهستان دشتخاک است، بیان کرد: سال گذشته 1.5 تن از برداشت 2 تن محصول زعفران ما متعلق به دشتخاک بود؛ البته با توجه به معضل کم‌آبی و کشت‌های جایگزین، در عمده مناطق کوهستانی این شهرستان کشت زعفران انجام می‌شود.
فرماندار زرند با بیان اینکه مهمترین مشکل ما در این حوزه در بحث صادرات این محصول است، ادامه داد: عمده محصول زعفران ما در بازارهای داخلی عرضه می‌شود و مقدار کمی از آن صادر شده است و این مشکلی است که همه کشاورزان با آن مواجه هستند.
وی با اشاره به اینکه مهمترین بحثی که در حوزه صادرات وجود دارد، برندسازی و بسته‌بندی و مسائلی از این دست است و اگر بتوان در حوزه بسته‌بندی این محصول فضای جدیدی را به وجود بیاوریم، بازارهای خارج از کشور را هم می‌توانیم در دستور کار قرار دهیم، گفت: جهاد کشاورزی حتماً باید تسهیلاتی را در ارتباط با این موضوع اختصاص دهد.
حسینی‌نژاد با بیان اینکه در حوزه بسته‌بندی باید تسهیلاتی خاص به این منظور اختصاص داده شود، افزود: در حوزه صادرات هم باید همکاری‌هایی انجام شود تا این راه برای صادرات محصولات کشاورزی به بازارهای جهانی هموار شود و آینده خوبی را در این حوزه رقم بزنیم.
وی با اشاره به اینکه در بحث صادرات زعفران فضای متفاوتی را داریم و عمده قیمت‌گذاری آن در بحث بسته‌بندی است، ادامه داد: امروز زعفران زرند به دلیل کیفیت خوبی آن زبانزد خاص و عام است و اگر کاری در استان برای زعفران زرند انجام شود برای زعفران‌کاران سایر نقاط استان هم مفید است.
فرماندار زرند با اشاره به وجود واسطه‌ها در این حوزه، بیان کرد: برای حذف واسطه‌ها باید فرآوری این محصولات را در دستورکار قرار دهیم و اگر فرآوری زعفران انجام شود، خود به خود دست واسطه‌ها از زعفران ما کوتاه می‌شود.
وی با بیان اینکه امروز شاید در بحث تولید زعفران حرف اول را بزنیم اما در بحث صادرات نه، ادامه داد: در این شهرستان برای زعفران تنها یک بسته‌بندی معمولی انجام می‌شود و ما برای فرآوری زعفران نیازمند کمک مسئولان هستیم.
حسینی‌نژاد با اشاره به اینکه امروز زعفران ما به استان خراسان می‌رود و پس از صادرات به دیگر کشورها فرآوری و بسته‌بندی شده و به بازارهای جهانی عرضه می‌شود، گفت: امروز زعفران ایران با برندها و اسم‌های مختلف در بازارهای جهانی خرید و فروش می‌شود.
وی با بیان اینکه در شش ماهه اول امسال صادرات زعفران نداشتیم، افزود: فصل برداشت محصول زعفران آبان‌ماه است و کشاورزان ما به دلیل مشکلات مالی نیاز دارند بلافاصله بعد از برداشت محصول خود را بفروشند و کشاورزان ما نمی‌توانند کار صادرات را انجام دهند.
سیدمهدی طبیب‌زاده رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با اشاره به اهمیت صادرات و تجاری‌سازی محصولات کشاورزی در استان کرمان، اظهار داشت: متاسفانه ما فقط تولید محصولات کشاورزی را انجام می‌دهیم و توجهی نداریم به اینکه محصول در چه بازاری و با چه مکانیسمی باید به فروش برسد.
وی با بیان اینکه اشکال کار ما این است که ما مکانیسم حضور در بازارهای بین‌المللی را نداریم و رقابت در این عرصه را بلد نیستیم، گفت: متاسفانه حاصل دسترنج کشاورزان ما در فرآیند تولید تا بازار هرز می‌رود و اگر روزی قیمت واقعی آب و انرژی را حساب کنیم هیچ کدام از محصولات کشاورزی ما امکان حضور در بازارهای بین‌المللی را ندارند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با اشاره به اینکه ما به لطف یارانه‌های انرژی و آب، صادرات را انجام می‌دهیم، بیان کرد: ما در بازارسازی، بازاریابی، برندینگ و بسته‌بندی ضعف اساسی داریم؛ به الزامات بازار و رقابت توجه نداریم و فکر می‌کنیم هر محصولی با هر کیفیت و هر کمیتی که تولید کنیم، بازار مجبور است آن را از ما بخورد.
وی با بیان اینکه هر تولیدی برای تجاری‌سازی، فرآوری و یا صادرات به مقیاسی در تولید نیاز دارد که فرآوری را اقتصادی کند، ادامه داد: کل صادرات محصول زعفران استان کرمان در سال گذشته 48 کیلوگرم بوده در حالی که صادرات کشور 217 تن بوده است و از سوی دیگر در شش ماهه اول امسال استان کرمان هیچ صادرات زعفرانی نداشته است و با این اعداد فرآوری زعفران توجیهی ندارد.
طبیب‌زاده با اشاره به اینکه حجم تجارت زعفران در دنیا 8 میلیارد دلار است که حدود 80 درصد این زعفران در ایران تولید می‌شود، افزود: طبق این آمار باید سهم کشور ما از صادرات زعفران چیزی در حدود پنج‌شش میلیارد دلار باشد در حالی که کل درآمد ایران از صادرات زعفران 400 میلیون دلار است و واقعیت این است که ارزش افزوده زعفران ایران نصیب بازرگانان خارجی می‌شود.
وی با بیان اینکه این مشکل تنها در حوزه زعفران نیست و دیگر محصولات ما نیز از همین حوزه آسیب دیده‌اند، گفت: متاسفانه ما در استان تشکل‌های خاص صادراتی نداریم و هر کس با هر میزان تولید انتظار دارد که خودش به تنهایی آن را صادر کند در حالی که الزاماً یک تولید کننده خوب، یک صادرکننده خوب نیست.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با تاکید بر اینکه تولید باید از صادرات ما جدا شود، گفت: ما به شرکت‌های حرفه‌ای، کنسرسیوم‌ها و شرکت‌های مدیریت صادراتی نیاز داریم؛ تشکل‌های حرفه‌ای صادراتی که از رمز و رازهای بازاریابی، بازسازی، برندینگ و بسته‌بندی آگاه باشند.
وی با بیان اینکه متاسففانه افراد غیرحرفه‌ای در این بازار هستند و در این شرایط قطعاً ما در بازارهای بین‌المللی می‌بازیم، افزود: متاسفانه در استان کرمان تشکل‌گرایی ضعیف است و همه می‌خواهند کار خودشان را انجام دهند؛ تا زمانی که تفکیک بین تولیدکننده و دیگر حرفه‌ها انجام نشود و هر کس به کار تخصصی خود نپردازد، وضعیت همین است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با اشاره به اینکه باید اتحادیه‌های صادراتی تشکیل دهیم تا تولیدکننده به تولید خود بپردازد و صادرکننده با اخذ هزینه، صادرات محصولات را انجام دهد، گفت: در تمام دنیا صادرات به همین صورت انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه کالای با کیفیت و با بسته‌بندی خوب هر چقدر که تولید شود خریدار خاص خودش را دارد، افزود: راه حل توسعه صادرات و ایجاد ارزش افزوده در کشور و استان کرمان کار حرفه‌ای صادراتی، بازاریابی، بسته‌بندی و برندسازی است.
 

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/591408/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سالن ورزشی یزدانشهر تکمیل می‌شود

تجلیل از بسیجیان و خانواده معظم شهدای محله ولی‌عصر(عج) در منطقه 15

فیلم| انتقاد کاربران از رفتار محمدرضا گلزار با همسرش!

20 هکتار از دامنه کوه‌های صاحب‌الزمان(عج) کرمان درختکاری شد

آغاز کاشت 6 هزار نهال در شمال فهرج جهت جلوگیری از حرکت شن‌های روان

بیمه‌ها به مسئولیت‌های اجتماعی خود پایبند باشند

واکسیناسیون بیش از 134 هزار راس دام سبک در کرمان

افتتاح پروژه آبرسانی قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) در عنبرآباد

آغاز پویش احیاء هلیل تا جازموریان با کاشت 20 هزار اصله درخت در جنوب کرمان

تشییع پیکر شهید گمنام دفاع مقدس در منطقه 15

در بحث درمان و پیشگیری باید راهبرد تغییر داشته باشیم

واکسینه شدن 85هزار دام در اردوی جهادی دامپزشکی

بهره مندی بیش از 9 هزار نفر در عنبرآباد از نعمت آب شرب

بیمه‌ها باید در سرمایه‌گذاری استان کرمان کمک کنند

غرس بیش از 2٠ هزار اصله نهال گونه های جنگلی و بیابانی در جنوب کرمان

فاقد سند بودن اراضی، چالش بزرگ دستگاه قضایی است

حدود 54 درصد از مبتلایان به ایدز، بانوان هستند!

4هزار خانه روستایی در جازموریان رایگان نقشه‌برداری شد

لیگ‌برتر والیبال| جدال شهرداری ارومیه با مس رفسنجان در هفته نهم

جزئیاتی تکان‌دهنده از یکی از مضروبان درگیری هولناکِ سیرجان

بسیاری از پرونده های قضایی کرمان ریشه در قولنامه‌های عادی دارد

نقشه‌برداری رایگان 4000 منزل روستایی در شهرستان جازموریان

پیام تسلیت رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پی درگذشت پدر شهیدان والامقام «بهمنی‌نژاد»

نواختن زنگ درختکاری در کرمان

بیمه ها باید در تامین مالی استان حضور داشته باشند

ببینید | همبستگی فرانسوی‌ها با غزه در خیابان‌های پاریس

اجرایی شدن طرح زوج و فرد در پایتخت تا روز چهارشنبه/ رئیس پلیس راهور تهران: خودروهای با پلاک فرد روز یکشنبه امکان تردد در طرح را دارند

ریل‌های مترو به پرند رسید

کارگاه آموزشی مداخله در بحران ویژه مددکاران و مشاوران بنیاد استان گلستان برگزار شد

برگزاری جلسه  هم اندیشی کارشناسان اشتغال و کارآفرینی شهرستان‌های استان گلستان

دستگیری 45 نفر اراذل و اوباش در کرمان

50 درصد مبتلایان به ایدز از بیماری خود اطلاع ندارند

مناسب‌سازی بوستان‌های پایتخت به‌اندازه 16 سال گذشته/ ظرفیت حمل‌ونقل ویژه توان‌یابان دو برابر می‌شود

وضعیت نامناسب گلزار شهدای گمنام راسک از زبان ساکنان محله احمدآباد + فیلم و تصاویر

روز بدون کیف و کتاب در مدارس ابتدایی کرمان

توقیف کامیون با 134 راس دام قاچاق در عنبرآباد

برخی مسئولین دست به عصا راه می‌روند/توان راه اندازی گرمخانه را نداریم

توسعه استان کرمان، نیازمند تدوین چشم اندازهای مدیریتی/ هم افزایی راهگشاست

یکی از مهمترین موانع کسب و کار استان کرمان ،بی ثباتی قوانین است

توسعه کرمان نیازمند تدوین چشم‌اندازهای مدیریتی است

همایش روز ملی بیمه در کرمان برگزار شد /تأکید بر توسعه فرهنگ در بزرگترین استان کشور

همایش روز ملی بیمه در کرمان برگزار شد /تأکید بر توسعه فرهنگ بیمه در بزرگترین استان کشور

دستگیری 45 نفر در کرمان

بهره‌برداری از طرح جهاد آبرسانی در روستاهای عنبرآباد

نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور در کرمان افتتاح شد + تصاویر

یادمان شهدای نیروی هوایی ارتش در کرمان نصب می‌شود

آغاز دور دوم رقابت‌های افراد دارای معلولیت در منطقه 6

طرز تهیه رب انار خانگی خوشمزه و مخصوص

اقتصاد مقاومتی، نسخه شفابخش تحریم‌ها بود

کمیته اجرایی مدیریت دانش در کرمان تشکیل شد