کرمان رصد

آخرين مطالب

بهبود زیرساخت‌های شهری در اردکان/تلاش برای پویایی بافت تاریخی شهر اجتماعي

بهبود زیرساخت‌های شهری در اردکان/تلاش برای پویایی بافت تاریخی شهر
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - احمدرضا متألهی در بازدید از دفتر خبرگزاری مهر استان یزد به همراه رئیس شورای شهر اردکان در گفتگو با خبرنگار مهر به بیان ویژگی‌های شهر اردکان به عنوان یکی از کهن‌ترین شهرهای کشور پرداخت و اظهار داشت: اردکان از دیرباز به عنوان شهری فرهنگی شناخته شده که البته صنعتی شدن آن طی دو دهه گذشته بر این ساختار تاثیرگذار بوده است.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
وی عنوان کرد: ساختار شهری اردکان برای 80 هزار نفر جمعیت پیش‌بینی شده اما این شهر اکنون در حال خدمت‌رسانی به 150 هزار نفر است بنابراین طبیعی است که اشکالاتی نیز داشته باشد اما اینکه عده‌ای فقط روی این اشکالات تکیه کنند و پیشرفت‌های شهر را در نظر نگیرند، منصفانه نیست و برای مردم یأس و نا امیدی به دنبال دارد.
متألهی با اشاره به رسالت رسانه‌ها بیان کرد: یکی از مهمترین رسالت‌های رسانه، فرهنگ سازی است اما به نظر می‌رسد برخی رسانه‌ها این رسالت خود را در حاشیه قرار داده‌اند و بیشتر به دنبال بزرگنمایی نقاط ضعف هستند.

کرمان رصد

شهردار اردکان تاکید کرد: ما منکر ضعف‌ها نیستیم و حتی معتقدیم نقد سازنده، منجر به پیشرفت می‌شود اما رویکردی که در برخی کانال‌ها و گروه‌ها پیش گرفته شده، حرفه‌ای نیست و اساساً رسانه‌های رسمی به نقد به شکل حرفه‌ای و همه جانبه‌نگرانه می‌پردازند.
اردکان فرهنگی رسانه رسمی ندارد
وی با بیان اینکه اردکان به عنوان یک شهر فرهنگی رسانه رسمی و جریان اصلی ندارد، عنوان کرد: اگر این امکان فراهم بود تا با مردم به طور مستقیم صحبت کنیم، روحیه یأس و نا امیدی که اکنون در برخی مردم ایجاد شده، تعدیل می‌شد.
متألهی یادآور شد: برخی رسانه نماها در صدد القاء یأس و ایجاد نارضایتی در مردم هستند و متاسفانه از آنجا که مردم تحت تاثیر فشارهای اقتصادی قرار دارند، ذهنشان بیشتر معطوف به کسی است که مخالف صحبت می‌کند زیرا او را حامی خود می‌داند و نقاط مشترک بین خود و این رسانه‌ها احساس می‌کند در حالی که در مواجهه مستقیم با مردم، رضایتمندی در اغلب آنها به خوبی احساس می‌شود.
نقدها از شهرداری اردکان سطحی است
شهردار اردکان با اظهار تأسف از اینکه انتقادها در اغلب موارد سطحی است، عنوان کرد: امیدواریم رسانه‌ها و خبرنگاران حرفه‌ای با نقدهای سازنده بتوانند شهرداری اردکان را در ساختن شهری در شأن مردم فرهنگ دوست، کوشا و قدردان همراهی کنند.

کرمان رصد

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ملاک ما در اجرای طرح‌های شهرداری، قانون است، افزود: طرحی که در شورا تصویب می‌شود و بودجه به آن اختصاص پیدا می‌کند را با جدیت پیگیری می‌کنیم زیرا برای هر مانعی، راهکار قانونی پیش‌بینی شده به عنوان مثال اگر نیاز باشد در مسیر اجرای یک طرح، درختی بیرون آورده شود، قانون مشخص کرده که باید به اندازه قطر بن درخت، نهال کاشته شود که قبل از آغاز طرح این اقدام را انجام می‌دهیم سپس درخت را قطع می‌کنیم بنابراین شهرداری معطل موانع نمی‌شود.
شورای شهر اردکان از سالم‌ترین شوراهای کشور است
وی با بیان اینکه خوشبختانه شورای شهر اردکان یکی از سالم‌ترین شوراهای شهر کشور است و هرگز توصیه‌ای یا سفارشی یا کاری خارج از مدار قانون از آن ندیده‌ام، افزود: شهرداری و شورا دارند با تمام توان کار می‌کنند و برخی بی انصافی‌ها که در قالب کلیدواژه‌هایی مانند شفاف سازی، روشنگری و … انجام می‌شود، مانع این فعالیت نمی‌شود.
متألهی ادامه داد: در این دوره از فعالیت شورا و شهرداری اردکان، تقریباً تمام فعالیت‌ها در همه حوزه‌ها دو تا سه برابر شده است.

کرمان رصد

شهردار اردکان با اشاره به برخی چالش‌های این شهر ادامه داد: 20 سال شهر اردکان به سمتی برده شد که بگوییم اردکان قرار است مدینه فاضله شود اما اکنون می‌بینیم که صنعتی شدن، فقط مهاجرت به دنبال داشته و مردم را با مشکلات جدی مواجه کرده است.
وی با اشاره به اینکه اولین رهاورد صنعتی شدن اردکان، مهاجرت است که این امر تبعات فرهنگی و اجتماعی بسیاری به دنبال داشته است، افزود: مردم اکنون در این زمینه مطالبه دارند و بخش عمده‌ای از این اتفاقات را از شهرداری مطالبه می‌کنند.
اغلب سرمایه‌گذاران بومی اردکان ریسک‌پذیر نیستند
متألهی با اشاره به کمبودهای شهرستان اردکان به دلیل ریسک‌پذیر نبودن سرمایه‌گذاران بومی عنوان کرد: اردکان از سالن عروسی و بسیاری از فضاهای دیگر بی‌بهره است و متاسفانه شرایط به نحوی است که هر اتفاق نیفتاده ای در شهر، یکی از پیکان‌های اصلی نقد آن به سمت شهرداری است و ما نیز در تلاشیم تا زمینه‌ها را برای تحقق مطالبات مردم فراهم کنیم.

کرمان رصد

شهردار اردکان تصریح کرد: تلاش کردیم با سرمایه گذاران غیربومی که ریسک پذیری بالاتری دارند وارد مذاکره شویم و اتفاقاتی نیز افتاده که امیدواریم بتوانیم زیرساخت‌ها را بهبود و توسعه دهیم.
وی از جمله فضاهایی که شهرداری با سرمایه گذاری بخش خصوصی به دنبال ایجاد آن است به میدان میوه و تره بار، کشتارگاه صنعتی و … اشاره کرد و گفت: امیدواریم با کوتاه‌تر شدن چرخه اداری، بتوانیم هرچه سریعتر این طرح ها را اجرا کنیم.
تفویض اختیار مشکل طولانی شدن طرح‌های اردکان را برطرف می‌کند
متألهی یکی دیگر از چالش‌های اردکان را طولانی بودن مناسبات اداری به رغم دغدغه های موجود در این زمینه برشمرد و افزود: یکی از چالش‌های ما عدم تفویض اختیار است و مسیرهای قانونی به نحوی است که در مواردی کار شهرداری‌ها را قفل می کند.

کرمان رصد

وی با بیان اینکه شورا به عنوان یک دستگاه ناظر بر کار شهرداری نظارت دارد، اظهار داشت: اما به جز شورا باید چند مرحله دیگر نیز طی شود تا شهرداری بتواند برنامه های خود را اجرایی کند که این اتفاق معطلی طرح ها را به دنبال دارد.
شهردار اردکان تاکید کرد: سه سال است طرح جامع اردکان اجرا نشده و طرح تفضیلی نیز معطل طرح جامع است که امیدواریم راه و شهرسازی در این زمینه به سرعت ورود کند.
طرح‌های شهری را پژوهش‌محور پیش می‌بریم
وی با بیان اینکه تمام طرح‌های شهرداری اردکان، مشاور محور و پژوهش محور پیش می‌رود، گفت: به عنوان نمونه مسائل شهربازی اردکان را مورد بررسی کارشناسانه قرار دادیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که این پارک باید سرپوشیده شود تا کاربری آن افزایش پیدا کند.
متألهی عنوان کرد: همین فضا در حوزه جمع آوری پسماند نیز وجود دارد و تلاش ما این است که هر طرحی قبل از تصویب و اجرا، از تمامی ابعاد مورد بررسی قرار گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از تلاش برای راه‌اندازی اتاق خبر در شهرداری اردکان خبر داد و گفت: امیدواریم شرایط گفتگوی مستقیم با مردم به دور از برخی شانتاژها و سیاه نمایی‌ها فراهم شود.

کرمان رصد

متألهی همچنین در مورد فعالیت های انجام شده در بافت تاریخی اردکان نیز اظهار داشت: فعالیت در بافت تاریخی اردکان چند برابر شده و تلاش ما این است که بافت تاریخی اردکان را زنده و پویا نگه داریم.
سایت‌های خبری و خبرگزاری‌ها حلقه مفقوده اطلاع رسانی در اردکان
رئیس شورای شهر اردکان نیز در این بازدید با اشاره به تغییراتی که در سیما و منظر شهری اردکان رخ داده است، اظهار داشت: بسیاری از طرح‌ها از جمله بلوار شهید بهشتی به ایام نوروز رسید و تلاش شد تا اردکان در ایام نوروز، شهری زیبا و با دسترسی مناسب باشد.

کرمان رصد

مسعود نوریان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه حلقه مفقوده اطلاع رسانی در اردکان، سایت های خبری و خبرگزاری‌های رسمی هستند، اظهار داشت: کانال‌ها قید و بند و چارچوب ندارند و با یک کلمه «شنیده می‌شود»، عقاید شخصی و اهداف خود را در اطلاع رسانی‌ها پیاده سازی می‌کنند.
تمرکزگرایی چالش جدی در اجرای طرح‌های شهری اردکان
وی با بیان اینکه رسانه های غیررسمی کام مردم را تلخ می‌کنند، عنوان کرد: در اردکان اقدامات ارزنده بسیاری انجام شده که اطلاع رسانی در مورد آنها در مردم ایجاد شادی و نشاط می کنند.
نوریان ادامه داد: مردم پیشرفت‌ها را می‌بینند اما در زندگی روزمره خود وقتی مشکلات جدی دارند از ثبت‌نام در مدرسه گرفته تا اجاره مسکن و …، این پیشرفت‌ها به چشمشان نمی‌آید.

کرمان رصد

رئیس شورای شهر اردکان تاکید کرد: چالش ما تمرکزگرایی به مرکز استان است زیرا این اتفاق دست ما را بسته ضمن اینکه نمی‌توان با یک برنامه کلی مشکلات همه شهرها را برطرف کرد زیرا هر شهر به نسخه اختصاصی خود نیاز دارد.
کد خبر 5794978

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/556786/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

برگزاری یادواره 500 شهید منطقه رهنان اصفهان

هشدار هواشناسی کرمان نسبت به تداوم ناپایداری‌های جوی در استان

آخرین خبرها از سیل کوهبنان، خسارت جانی نداشته‌ایم

آخرین وضعیت مناطق متاثر از سیلاب استان کرمان اعلام شد

در بافت‌های تاریخی و حاشیه شهرها نوعی بحران حاکم است

اجلاس سازمان جهانی کار فرصتی برای توسعه عدالت اجتماعی در جهان است/ وضعیت کارگران در اراضی اشغالی کشور فلسطین نگران‌کننده است

ارتقا امنیت تفرجگاه‌های کرمان با حضور مستمر پلیس

گلزار شهدای درجزین بازسازی می‌شود

انسداد مسیر سیل زده کوهبنان- طغرالجرد و کوهبنان - یزد

برگزاری مراسم چهلم شهیدالداغی در گلزار شهدای سبزوار

بازداشت عامل زورگیری و سرقت 30 میلیارد ریال طلا در کرمان

وزیر کشور: شهرداران بناهای ناایمن را شناسایی و اقدام قانونی کنند

پیکر شهید مدافع حرم «محمد جعفری گنجی» تشییع شد

تشییع پیکر شهید مدافع حرم «محمد جعفری گنجی» در گلزار شهدای بهشت زهرای تهران

پیکر جانباز گرانقدر «مرتضی شاهرخ‌نیا» در گلزار شهدای بهشت زهرای تهران آرام گرفت

محفل اسوه‌های صبر و ایستادگی در منطقه 15 تهران

دومین روز برپایی میز ارتباطات مردمی بنیاد شهید و امور ایثارگران در آذربایجان شرقی

تشییع پیکر مطهر جانباز 70 درصد «سردار حاج سیدرحیم بازیار» در شیراز

وداع مردم شیراز با پیکر مطهر جانباز 70 درصد «سردار حاج سیدرحیم بازیار»

یادواره 93 شهید فرهنگی استان البرز/دانش آموزان و دانشجویان سیره و روش شهیدان را مطالعه کنند

شهرداران بناهای ناایمن را شناسایی و اقدام قانونی کنند

تشریح روند بررسی پرونده جانبازی آرتین/ درصد جانبازی آرتین فروردین ماه اعلام شد

استان کرمان خاکریز مقابله با مهاجمان زیستی

700 هکتار از بافت شهری بابل فرسوده است

جاری شدن سیل در بخش‌هایی از روستا‌های کوهبنان

ارائه خدمات شهری در محدوده محلات منطقه 13

در طوفان امروز تا این لحظه مشکل حادی برای شهروندان پیش نیامده است

تا این لحظه مشکل حادی پیش نیامده است

همه عوامل خدمات شهری در آماده‌باش هستند

شهروندان برای بازآفرینی بافت‌های فرسوده مشارکت کنند

وقوع سیل در شهرستان کوهبنان

اولین ماموریت مدیر آشنای فوتبال در رفسنجان

برپایی میز خدمت شهرداری منطقه13 در نماز جمعه 19 خرداد دانشگاه تهران

ارتقاء فرصت‌های اکوتوریسم در سایه بسترسازی و سرمایه گذاری بخش خصوصی محقق می شود

جشنواره زردآلوی بابتنگل فردا برگزار نمی‌شود

رونق تولید ماشین آلات صنعتی در کرمان

حضور چهار بوکسور کردستانی در اردوی تیم ملی نوجوانان

رؤسای ادارات در اتاق شیشه ای قرار گیرند

افتتاح کارخانه آسفالت بروات بم

عامل قتل سال 1400 جیرفت دستگیر شد

تعزیه در روشنگری نسل جوان و تبیین شعائر اسلامی اثر زیادی دارد

گلزار شهدای شهر درجزین مرمت و بازسازی می‌شود

مهارت آموزی کلید موفقیت‌های فردای دانش آموزان است

اجرای طرح همیار طبیعت دانش آموزی در مدارس استان کرمان

پرونده ازدواج طلایی محمدرضا گلزار (+عکس و فیلم)

50 قاضی جدید در استان کرمان جذب می‌شوند

کارفرما؛ مقصرحادثه مرگبار کارخانه لاستیک راور

عملیات اطفا حریق در انبار چسب به پایان رسید

اجرای طرح «همیار طبیعت دانش‌آموزی» در مدارس کرمان، با رویکرد آشتی با محیط زیست

اختصاص اعتبار 300 میلیارد تومانی در حوزه آبرسانی رودبار