کرمان رصد

آخرين مطالب

امکان تامین مالی از بورس بدون ضامن برای فعالان اقتصادی | آماده ارائه مجوز تاسیس نهادهای مالی هستیم اقتصادي

امکان تامین مالی از بورس بدون ضامن برای فعالان اقتصادی | آماده ارائه مجوز تاسیس نهادهای مالی هستیم
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - به گزارش همشهری آنلاین، مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه استانی سیمای کرمان اظهار داشت: یکی از راهبردهای اصلی بازار سرمایه تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی است. تمام امکانات بازار سرمایه را در این جهت بسیج کرده‌ایم تا بتوانیم سرمایه‌ها را به سمت بنگاه‌های مولد اقتصادی هدایت کنیم تا به رشد و توسعه اقتصادی منجر شود.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
وی افزود: یکی از کارهای تعریف شده برای تحقق این راهبرد این بود که به جای آنکه در تهران بنشینیم و منتظر باشیم تا پروژه‌ها درخواست تامین مالی خود را ارائه کنند، خودمان در پروژه‌هایی که نیازمند تامین مالی جدی هستند حضور پیدا کنیم.
قرارهای خوبی در اتاق بازرگانی گذاشتیم که امیدوارم اجرایی شود رئیس سازمان بورس بیان کرد: بخشی از کار ما در این سفرها انتقال دانش و معرفی روش‌های تامین مالی است. در جلساتی که برگزار می‌شود دانش و روش‌های تامین مالی به فعالان اقتصادی انتقال داده می‌شود.
عشقی اضافه کرد: در این سفرها ارتباطی با ارکان اقتصادی ایجاد می‌شود تا شرکت‌ها بتوانند از این ارتباط استفاده کنند. یکی از استان‌های اقتصادی فعال، استان کرمان است که پتانسیل‌های بسیار بالایی دارد.
وی ادامه داد: به همین دلیل کرمان را اولین استان در سال 1402 برای سفرهای استانی انتخاب کردیم. در این سفر قرارهای خوبی در اتاق بازرگانی گذاشتیم. امیدواریم در سال جاری بتوانیم شاهد نتایج این قرارها باشیم. بحث تاسیس شرکت‌های سهامی عام پروژه و تامین مالی بنگاه‌ها از موارد دیگر است که در این سفر پیگیری می‌شود.
بورس را به سمت فعالیت‌های مولد اقتصادی هدایت خواهیم کرد عشقی همچنین گفت: بازار سرمایه فراز و فرود زیادی داشته است، مخصوصاً در چند سال گذشته هجوم نقدینگی به سمت بازار سرمایه را شاهد بودیم که از این نقدینگی استفاده مناسبی نشد و هدفمند به سمت تولید نرفت.
رئیس سازمان بورس تاکید کرد: در سال 99 بعد از یک رشد غیرمنطقی، شاهد کاهش شاخص‌ها و رکود تقریباً ٢.٥ ساله بازار بودیم. سیاست ما این است که وقتی نقدینگی به سمت بازار سرمایه می‌آید و مردم به این بازار اعتماد کرده‌اند، بتوانیم این بازار را به سمت فعالیت‌های مولد اقتصادی هدایت کنیم.
وی ادامه داد: ابزارهای مختلفی برای این کار تعریف شده که بحث عرضه اولیه سهام یکی از این ابزارها است و در این سفر هم پیگیر آن هستیم. همچنین شرکت‌هایی که امکان پذیرش آن در بازار سرمایه وجود دارد، پذیرش شوند. شرکت‌های خوبی هم شناسایی شده که مراحل پذیرش را طی کرده و بخشی از سهام آنها در بازار پذیرش می‌شود.
پروژه‌های نیمه‌کاره کشور قابلیت تبدیل به شرکت‌های سهامی عام پروژه را دارند عشقی با اشاره به مزایای شرکت‌های سهامی عام پروژه گفت: بحث دیگر، بحث تاسیس شرکت‌های سهامی عام پروژه است. پروژه‌های متعددی در کشور داریم که به دلایل مختلف متوقف شده‌اند. این پروژه‌ها قابلیت تبدیل به شرکت سهامی عام پروژه را دارند.
رئیس سازمان بورس افزود: با توجه به‌اندازه پروژه، می‌توان 10 الی 30 درصد از این پروژه‌ها را در بازار سرمایه عرضه کرد و منابع که در بازار سرمایه وجود دارد به سمت آن پروژه هدایت شود. امروز بازدیدهای خوبی داشتیم و امیدواریم به‌زودی به نتیجه رسیده و بتوان آن‌ها را عرضه عمومی کرد. پروژه‌های بسیار سودآوری که مردم هم از سود آنها بهره‌مند شوند.
وی خاطرنشان کرد: به این شکل پروژه‌ها شفاف شده و اطلاعات آنها ارائه می‌شود. با این کار، نظارت همگانی ایجاد شده و یک مطالبه هم از سمت رسانه‌ها ایجاد می‌شود. تحلیلگران امکان تحلیل دارند سهامداران امکان مطالبه گری دارند و این اقدامات موجب می‌شود مجری پروژه احساس کند چشم‌های زیادی پیشبرد پروژه را نگاه می‌کنند و در پیشبرد پروژه دقت بیشتری می‌کند.
رئیس سازمان بورس در ادامه گفت: یکی از صنایعی که در استان کرمان بسیار پررنگ بوده و نقش ویژه‌ای در توسعه اقتصادی کل کشور بازی می‌کند، بخش معادن است. شاید بتوان گفت کرمان بهشت معادن است.
وی ادامه داد: همان‌طور که مقام معظم رهبری هم بارها اعلام کرده‌اند، در حوزه معادن به درستی کار نکرده‌ایم. ما منابع عظیم معدنی در همین استان کرمان داریم که آن‌طور که باید به جایگاه واقعی خود نرسیدند. سهم ما از منابع بسیار بالاست اما سهم ما از تولید بسیار پایین است.
عشقی اضافه کرد: یکی از کارهایی که در این سفر استانی پیگیری کرده‌ایم این است که به پیشبرد پروژه‌هایی که شرکت‌های معدنی دارند کمک کنیم تا در این صنعت به صورت ویژه شرکت سهامی عام پروژه تعریف شود و در یکی دو ماه آینده به پذیره‌نویسی عمومی برسد. برای اجرای این پروژه بالای 5 هزار میلیارد تومان منابع جمع‌آوری خواهد شد. این اقدام نقش موثری در رشد اقتصادی استان و پیشبرد صنایع معدنی کشور خواهد داشت.
برای همه نوع ذائقه سرمایه‌گذاری، صندوق سرمایه‌گذاری راه‌اندازی کرده‌ایم رئیس سازمان بورس همچنین در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه استانی سیمای کرمان گفت: از سال گذشته تاکید جدی بر راه‌اندازی انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری داشتیم که بتواند با انواع ذائقه سرمایه‌گذاران مطابقت داشته باشد. عملکرد این صندوق‌ها توسط سازمان بورس نظارت شده و کاملاً تحت نظارت سازمان هستند، حتی هیئت مدیره آن‌ها تحت نظارت سازمان بورس انتخاب می‌شود.
رییس سازمان بورس اضافه کرد: سرمایه‌گذاران، این صندوق‌ها را می‌توانند انتخاب کنند و تا سال‌ها مطمئن باشند که سرمایه‌شان به درستی مدیریت شده است. برای افراد ریسک‌پذیر صندوق‌های پر ریسک طراحی کرده‌ایم. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت نیز برای طیفی که تمایل به پذیرش ریسک ندارند، طراحی شده است. شاید انتخاب این صندوق‌ها نیاز به مشاوره کوچکی داشته باشد.
وی اظهار داشت: انواع شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری در بازار وجود دارد که سرمایه‌گذاران می‌توانند از آن‌ها استفاده کرده و مشاوره بگیرند.
ارتقای سواد مالی دانش‌آموزان و کودکان در دستور کار سازمان بورس وی عنوان کرد: بحث آشنایی با ابزارهای مالی بحث جدیدی است که متاسفانه شاهد آن هستیم که حتی فعالان اقتصادی هم آشنایی چندانی با این ابزارها ندارند. یکی از مباحثی که امروز در جلساتی که به صورت موازی در استان کرمان برگزار شد، مطرح گردید، در حوزه ارتقای سواد مالی دانش‌آموزان و کودکان بود.
عشقی افزود: همکارانم جلسه خوبی با دانش‌آموزان داشتند و امیدواریم با همراهی فعالان اقتصادی استان بتوانیم این را در استان کرمان ادامه و در سایر استان‌ها هم تسری داده تا دانش آموزان را به نحوی آموزش بدهیم که مفاهیمی مثل ریسک و سرمایه‌گذاری و پس‌انداز به سایر دانش‌آموزان هم تسری یابد. هنر ما این است که به نحوی آموزش دهیم که پس‌اندازها به سمت سرمایه‌گذاری‌های مولد برود.
فعالان اقتصادی اطلاع ندارند که بدون ضامن می‌توانند از بورس تامین مالی کنند
رئیس سازمان بورس در این شبکه استانی گفت: بازار سرمایه بازاری کاملاً پیچیده است اما اگر افراد از طریق نهادهای مالی دارای مجوز رسمی از سازمان بورس، مشاوره بگیرند قطعاً می‌تواند به توسعه کسب و کارها و تامین مالی شرکت‌ها کمک کند و فضاهای جدیدی را برای شرکت‌ها باز کند.
وی اضافه کرد: یکی از بحث‌هایی که امروز مطرح شد این بود که شرکت‌های بزرگ می‌توانند بدون ضامن اوراق منتشر کنند. بنگاه‌های اقتصادی معتبر که از شرکت‌های رتبه‌بندی، رتبه اعتباری بالا دریافت کرده‌اند می‌توانند به راحتی و بدون ضامن اوراق منتشر کنند. این کار در بازار سرمایه امکان‌پذیر است اما فعالان اقتصادی از این کار اطلاع ندارند. با توجه به تنوع ابزارها در بازار سرمایه، هر سرمایه‌گذار متناسب با شرایط خود می‌تواند ابزار مناسب را انتخاب کند.
اعطای صندوق به نوزادان، فرهنگ سرمایه‌گذاری غیرمستقیم را گسترش می‌دهد عشقی افزود: فرهنگ‌ سرمایه‌گذاری باید گسترش پیدا کند. یکی از اقدامات دولت در چند وقت اخیر در راستای فرهنگ‌سازی، بحث اعطای واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری به نوزادان بوده است.
رئیس سازمان بورس ادامه داد: خوشبختانه این طرح در بودجه گنجانده شده بود و والدین متولدین سال 1401 می‌توانند با مراجعه به سایت درگاه ملی هوشمند، ثبت نام کرده و از بین صندوق‌های موجود در بازار به میزان مبلغی که به آنها تخصیص یافته، انتخاب کنند. طبق قانون، این صندوق‌ها تا ٢٤ سالگی نوزاد قابل فروش نیست. با این اقدام دولت، افراد در طول این 24 سال متوجه خواهند شد که مبلغی که به آنها تخصیص یافته در طول زمان چقدر تغییر خواهد کرد.
وی تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد صندوق‌هایی که از دهه ٩٠ راه‌اندازی شده‌اند بازدهی بسیار بالاتری نسبت به سرمایه‌گذاری مستقیم داشته‌اند. امیدواریم فرهنگ سرمایه‌گذاری غیرمستقیم جا بیفتد، کما اینکه در همه جای دنیا، عمده سرمایه‌گذاری‌های افراد، به صورت غیر مستقیم است.
آماده ارائه مجوز تاسیس نهادهای مالی هستیم تا به توسعه تامین مالی کمک کنند عشقی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه استانی سیمای کرمان گفت: هدف از این سفر، پذیرش شرکت‌های جدید در بورس و کسب نتیجه مطلوب است. همچنین تبدیل استان کرمان به بورس منطقه‌ای یکی دیگر از اهداف ما بوده تا به این واسطه به فعالان اقتصادی کمک بشود.
رئیس سازمان بورس در اظهار کرد: یکی از انتقاداتی که مطرح می‌شود این است که نهادهای مالی در تهران مستقر هستند. ما به عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه حاضر هستیم تا به متقاضیان تاسیس نهادهای مالی در این مسیر کمک کرده و مجوز بدهیم تا در بخش تامین مالی به ما کمک کنند. ادامه داد: ابزارهای مختلفی برای این کار تعریف شده که بحث عرضه اولیه سهام یکی از این ابزارها است و در این سفر هم پیگیر آن هستیم.
وی در پایان تاکید کرد: همچنین شرکت‌هایی که امکان پذیرش آن در بازار سرمایه وجود دارد، پذیرش شوند. شرکت‌های خوبی هم شناسایی شده که مراحل پذیرش را طی کرده و بخشی از سهام آنها در بازار پذیرش می‌شود.
کد خبر 758057 منبع: ایرنا برچسب‌ها بورس تهران اقتصاد

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/550676/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

دیدار مشاور رئیس جمهور در امور روحانیت با خانواده شهدا در سمنان

معجزه استقلال خوزستان در سیرجان؛ 2گل بعداز 90

ناکامی قاچاقچی پوشاک در رودبار

شهدا بهترین الگو برای انسان در مسیر الله هستند

کامبک توفانی استقلال خوزستان در سیرجان

آسو رستم مهارنشدنی در خط تهاجمی استقلال

درددل رانندگان از وضعیت نامناسب جاده شهر بابک به سیرجان + فیلم

عطرافشانی گلزار شهدای گرگان به مناسبت روز ارتش

گل گهر سیرجان 2 - 2 استقلال خوزستان/ آبی پوشان از شکست در کویر گریختند

73 هزار خیّر و حامی ایتام در کرمان

گلایه پورموسوی از گل‌گهری‌ها

بارش باران به یک بنای تاریخی در نرماشیر زیان رساند

افتتاح جشنواره پادکست «قصه‌های خوب با صدای خوب برای بچه‌های خوب» در کرمان

کام‌بک طوفانی استقلال خوزستان در سیرجان/ تساوی شهرآورد بی‌هوادار اما جذاب

آبخیزداری ومدیریت هفتاد میلیون متر مکعب روان آب در جنوب کرمان

گرامیداشت شهید حبیبی فر در گلزار شهدای زاهدان

گل‌گهر در دقایق تلف‌شده برد را با تساوی عوض کرد

گل‌گهر 2-2 استقلال خوزستان؛ جنون فوتبالی در سیرجان، کامبک پس از پایان 90 دقیقه!

تشکیل پرونده 96 شهید و 120 جانباز حادثه تروریستی گلزار شهدای کرمان

100 هزار میلیارد تومان طرح در کرمان در دست اجرا

تساوی بدون گل‌گهر و استقلال خوزستان در نیمه نخست

ازپُرآبی رودخانه‌های خشکیده تا سرریز شدن بند‌های خاکی کرمان

ازپُرآبی رودخانه های خشکیده تا سرریز شدن بندهای خاکی کرمان

بهره برداری از 25 هزار واحد مسکونی با پرداخت تسهیلات ساخت و مشارکت‌های مردمی

پلنگ ایرانی در قاب دوربین‌های تله ای رودبار

حضور فعال بیش از ٧٠ تیم گشت پلیس راه در محورهای بارانی کرمان

برنامه ریزی برای تولید نان کامل سبوس‌دار در کرمان

تصادفی که بزرگراه ‌شمالی ‌کرمان را مسدود کرد + فیلم و تصاویر

دیدار رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با خانواده شهید نادر مهدوی

هوای کرمان بارانی به همراه بارش تگرگ

هیچ مانعی برای برنامه های فرهنگی در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت وجود ندارد

ساختمان قدیم فرمانداری کرمان مرکز سرمایه‌گذاری خارجی می‌شود

اعزام تجهیزات بالگردی، ادوات مهندسی و خودروهای امدادی به مناطق سیل‌زده‌ جنوب شرق کشور

آزمون‌های آموزش و پرورش به صورت الکترونیک برگزار می‌شوند

موضوع ایثار و شهادت موضوع بسیار مهم دولت سیزدهم است/بکارگیری ظرفیت های مردمی از برنامه های جدی بنیاد است

فسخ یکطرفه قراداد تامین آب منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم خلاف قوانین است/چوب لای چرخ صنعت نگذارید

سارقان حوزه رفسنجان، در کرمان دستگیر شدند

امدادرسانی هلال احمر به بیش 1500 نفر متاثر از سیل کرمان

کشف طلاجات سرقت شده یک شهروند در کهنوج

بازگشایی محورهای سیستان و بلوچستان تا 48 ساعت آینده

حضور فعال بیش از 70 تیم گشت پلیس راه در محور‌های بارانی کرمان

زیرساخت های توسعه ای استان کرمان باید تقویت شود

اصلاح سیل بندهاوایجاددیواربتنی جلوی خسارت سیل درجنوب کرمان راگرفت

برنامه‌های 20‌گانه دستگاه‌های اجرایی استان کرمان چیست؟

شهدا، فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه زنده نگه داشته اند

برگزاری بیست و یکمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان در کرمان

بازگشایی راه‌های اصلی جنوب سیستان و بلوچستان تا دو روز آینده

پیگیری راه اندازی موزه معدن در کرمان

هشدار کاهش دمای هوا و سرمازدگی محصولات کشاورزی در کرمان

بارش تگرگ در کرمان