کرمان رصد

آخرين مطالب

شرکتی که در الگوی کشت و اجاره زمین صدای دولت و مجلس را درآورد اقتصادي

شرکتی که در الگوی کشت و اجاره زمین صدای دولت و مجلس را درآورد
  بزرگنمايي:

کرمان رصد- سند الگوی کشت محصولات کشاورزی برای سال زراعی 1401- 1402 در مهرماه سال گذشته بعد از 50 سال توسط دولت سیزدهم ابلاغ شد.

با توجه به گستردگی پهنه مرزی کشور و تنوع اقلیمی مناطق گوناگون رسیدن به الگوی کشت مناسبی که از آن بتوان حداکثر بهره‌برداری را از عوامل و نهادهای تولید بویژه عامل محدودکننده آب به دست آورد ضرورتی انکارناپذیر است.

بنابراین الگوی کشت عبارت است از تعیین یک نظام کشاورزی با مزیت اقتصادی پایدار مبتنی بر سیاست‌های کلان کشور، دانش بومی کشاورزان و بهره‌گیری بهینه از ظرفیت های منطقه‌ای با رعایت اصول اکوفیزیولوژیک تولید محصولات کشاورزی برای حفظ محیط زیست.

دی ماه سال گذشته وزیر جهاد کشاورزی در سفر به جیرفت در جشنواره مرکبات با بیان این مورد که کشت و صنعت قدرتمند باید حامی کشاورزان باشد و محصولات راهبردی کشت کند، تصریح کرد: در سفر قبلی به دوستان کشت و صنعت گفتم می خواهم به رسالت‌تان عمل کنید و این کشت و صنعت که مال کشاورزان جنوب کرمان است و البته در حال تلاش هم هستند، مسئولیت‌شان را بیشتر انجام دهند.

ساداتی‌نژاد تصریح کرد: انتظار ندارم این کشت و صنعت زمین اجاره دهد، لذا برای اینکه سال آینده دچار چالش در کشت پیاز نشویم این کشت و صنعت در سال بعد به کشت پیاز ورود نکند.

ضرورت همراهی کشت و صنعت با الگوی کشت

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان در این باره  گفت: کشت و صنعت جنوب با توجه به نقش مهمی که در کشاورزی جنوب کرمان دارد بخشی از اراضی در اختیار را به الگوی کشت اختصاص دهد.

احمد احمدپور اظهار کرد: پیشتر استاندار کرمان هم اعلام کرده بود که شرکت کشت و صنعت در طرح الگوی کشت مشارکت کند و نظر سازمان بر این است که دستکم 500 هکتار از زمین های خود را به الگوی کشت اختصاص دهد.

وی افزود: این شرکت می‌تواند 200 هکتار را به کلزا و 300 هکتار را هم به گندم بذری و چغندر علوفه‌ای اختصاص دهد که کشت گندم بذری می‌تواند برای آنها درآمدزا هم باشد.

حدود یک ماه دیگر که برداشت پیاز تمام شود شرکت کشت و صنعت زمین های خود را اجاره می‌دهد و در این صورت موجب افزایش قیمت اجاره زمین در منطقه هم می‌شود که این هم خود چالشی است.

احمدپور یادآور شد: حدود یک ماه دیگر که برداشت پیاز تمام شود شرکت کشت و صنعت زمین های خود را اجاره می‌دهد و در این صورت موجب افزایش قیمت اجاره زمین در منطقه هم می‌شود که این هم خود چالشی است.

وی با بیان اینکه پارسال از آنها برای مشارکت در طرح های الگوی کشت تقاضا کردیم گفتند دیر شده چون زمین ها را اجاره داده‌ایم و سال آینده حتما مشارکت می‌کنیم ادامه داد: بنابراین امسال انتظار می رود برای کمک به اجرای الگوی کشت این شرکت تا یک ماه آینده ورود کند.

نماینده مجلس: اجازه نمی دهیم

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد نیز گفت: شرکت کشت و صنعت جنوب کرمان حق اجاره زمین ندارد و قبول نمی کنیم کسانی از تهران بیایند و بر روی این زمین ها کار کنند.

شرکت کشت و صنعت جنوب کرمان حق اجاره زمین ندارد و قبول نمی کنیم کسانی از تهران بیایند و بر روی این زمین ها کار کنند.

ذبیح الله اعظمی ادامه داد: یکی دیگر از آسیب های اجاره زمین توسط کشت و صنعت افزایش قیمت پایه اجاره زمین در منطقه است.

وی به ایرنا اظهار کرد: کمسیون کشاورزی به طور جدی این موضوع را پیگیری می کند و در این زمینه نامه نگاری با وزیر جهاد کشاورزی هم صورت گرفته که شرکت کشت و صنعت الگوی کشت را رعایت کند.

اعظمی اضافه کرد: شرکت کشت و صنعت اگر یک هزار هکتار پیاز کشت کند دیگر کشاورزان منطقه نمی توانند پیاز کشت کنند و متضرر می شوند.

در هیات مدیره مطرح نشده

این درخواست ها و انتقادها درحالی است که رییس هیات مدیره کشت و صنعت جنوب کرمان بر خلاف صحبت رییس جهاد کشاورزی که گفته بود به آنها قول مشارکت در طرح الگوی کشت را دارند به صراحت به خبرنگار ایرنا گفت که چنین موضوعی در هیات مدیره مطرح هم نشده است.

احمد بینا افزود: تغییر کشت در اختیار ما نیست و باید برای اجرای الگوی کشت در هیات مدیره شرکت در تهران مطرح و تصمیم گیری شود.

وی درباره اجاره زمین های کشاورزی هم اظهار کرد: هیچ کسی خارج از استان زمین های کشاورزی را اجاره نکرده است و به کشاورزان بومی استان اجاره داده شده است.

بینا اضافه کرد: طبق قانون تجارت ما زمین ها را به مزایده و مناقصه می گذاریم و افراد شرکت می کنند و قیمت ها بنا بر ارزش، موقعیت و خدماتی که ارائه می شود برای اجاره ارزشگذاری می شود.

اجاره زمین سبب گرانی نمی شود

وی با رد این موضوع که اجاره دادن زمین های کشت و صنعت موجب افزایش قیمت اجاره زمین کشاورزی در جنوب استان کرمان می شود افزود: این زمین ها توسط کشاورزان پیشرو اجاره می شود و برای آنان صرفه اقتصادی ندارد که در زمین های کوچک‌تر یا مشاع موتور پمپی که در اختیار چند نفر است سرمایه گذاری کنند بنابراین به مناطق خود می روند و چندین زمین را با راضی کردن صاحبان آنها اجاره می کنند و این خود بر افزایش قیمت اثر می گذارد.

بینا با بیان اینکه با اجاره زمین نیاز آنها را برطرف می کنیم و با افزایش عرضه، تقاضا کاهش می یابد و در نتیجه قیمت ها هم کمتر می شود ادامه داد: سه سال پیش میزان کمتری از زمین ها را اجاره دادیم اما میزان قیمت اجاره زمین به سه برابر افزایش یافت.

شرکت کشت و صنعت در کشور سال 1352 با هدف انجام عملیات کشاورزی و دامداری نوین و راه اندازی صنایع جنبی و تکمیلی برای تولید فرآورده های کشاورزی و دامی وابسته به وزارت کشاورزی و منابع طبیعی تشکیل شد اما این شرکت در مرداد سال 1389 از طریق فرابورس واگذار شد که اکنون 65 درصد سهام آن مربوط به اتحادیه تعاون روستایی و 35 درصد نیز متعلق به صندوق بازنشستگی بانک هاست.

این شرکت در واقع کاملا خصوصی نیست و مسئولان می گویند با توجه به میزان زمین هایی که به هر شکل از گذشته با لطف دولت در اختیار آنها قرار گرفته است باید سیاست های دولت از جمله در حوزه الگوی کشت را هم پیش ببرند و بخشی از زمین های در اختیار را در این طرح مشارکت کنند.

در این شرایط باید دید تقاضاهای متعدد مسئولان کشوری و استانی دولت و همچنین نمایندگان در مجلس شورای اسلامی و کمیسیون کشاورزی در ادامه می تواند این شرکت را مجاب به تغییر سیاست های خود کند؟

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/493125/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تخریب خانه‌های بافت تاریخی شیراز به دستور نهاد‌های دولتی بود؟

جشن میلاد امام رضا(علیه السلام)-کرمان

دیدار فناوران دانشگاه آزاد اسلامی از معادن گل گهر سیرجان

شناسایی و دستگیری گردانندگان صفحات غیراخلاقی فضای مجازی

محمود فکری با مس توافق کرد، به نفت مسجد سلیمان بله گفت!

سازمان‌ملل به‌محکومیت حمله پهپادی به‌مسکو بسنده کرد

اجازه تخریب بافت تاریخی را به بهانه‌های مختلف نمی‌دهیم

رفع تصرف 4 هزار متر از اراضی ملی کرمان

بازدید دکتر طهرانچی از رویداد ملی عصر امید سیرجان

مصاحبه اختصاصی آنا با دکتر مشکینی در حاشیه نمایشگاه عصر امید سیرجان

فرآیند اشتغال تنها با داشتن «شغل کامل» نهایی می‌شود

نشست تعلیم و تربیتِ بسیج مستضعفین در کرمان

جشنهای دهه کرامت با حضور خادمیاران رضوی در کرمان

هم اندیشی صدا و سیما با نمایندگان مجلس

ابتلای 4 برابری زنان به «ام‌اس» نسبت به مردان در رفسنجان

شرکت ایرانگردی و جهانگردی از ابتدای تابستان میزبان بازنشستگان در مشهدمقدس است

جشن بزرگ «امام رضایی ها»

ویژه برنامه افتخار خادمی در جیرفت برگزار شد

استقبال از شهیدِ مدافع حرم فردا در کرمان

جلسه سلامت روان و کاهش آسیب‌های اجتماعی زرند برگزار شد

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان انتخاب شد

تکذیب شایعه اخیر تخریب خانه‌های تاریخی شیراز

از پلمب دستگاههای شهربازی غیراستاندارد تا ابطال استاندارد هفت مرکز خدمات سردخانه

رهایی 2 محکوم با همت ستاد صبر در کرمان

5 دلیل برای اینکه به کرمان سفر کنید

پیش‌بینی وضعیت هوای در روزهای آینده

محمدرضا پورابراهیمی رئیس مجمع نمایندگان کرمان شد

نارضایتی عشایر جنوب کرمان از سهمیه پایین آرد

دکتر پورابراهیمی رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان شد

برپایی نمایشگاه‌ صنایع‌دستی در کرمان بدون هماهنگی با میراث‌فرهنگی ممنوع است

دکتر پورابراهیمی به عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان انتخاب شد

قیمت لوله‌کشی گاز در این شهرستان بسیار بالاست

حذف نقاط حادثه خیز در 20 کیلومتر از خروجی محور جیرفت_بافت

مبارزه با انگل‌های خارجی دام در روستا‌های فهرج

رشد تولید لازمه مهار تورّم است/ دولتمردان باید حلقه وصل کارگران و کارفرمایان باشند/ افزایش 20 درصدی یارانه‌ها به شرط خرید کالابرگ الکترونیک

دستگیری عامل 23 فقره سرقت و زورگیری در کرمان

عده‌ای سودجو با طرح بحث تخریب بافت تاریخی به دنبال یافتن نام و نشان هستند

حفظ محیط زیست با تولید جاذب‌های حذف آلودگی‌ آب

اجرای طرح مشترک پلیس در کنترل ناوگان حمل مواد سوختی و مسافر

گفت‌وگوی اجتماعی مقدمه برپایی عدالت اجتماعی در کشور است

دیپلماسی مهارت یکی از محورهای روابط خارجی کشور است/ آماده ارتقای سطح تبادلات تجاری با تاجیکستان هستیم

زمینه گسترش همکارهای گسترده بین ایران و نیجر فراهم است

بخش خصوصی محور تحول نهضت مهارت‌آموزی در گام دوم انقلاب است

(تصاویر) تخریب خانه‌های تاریخی دوره قاجار و زندیه آغاز شد

افزایش ارتفاع موج تا 2.5 متر در جنوب کشور

مرمت بناهای تاریخی کرمان منوط به هم‌افزایی دستگاه‌های مرتبط است

توزیع 12 هزار تن آسفالت در معابر منطقه 14 از ابتدای سال تاکنون

آغاز پنجمین آموزواره فصلی حرکت در منطقه 13

نجات بچه آهو زخمی از تله شکارچیان توسط حریم بانان شهرداری منطقه13

رسوب برداری 44 هزار مترطول از مسیل ها و حوضچه های منطقه 14