کرمان رصد

آخرين مطالب

شرکتی که در الگوی کشت و اجاره زمین صدای دولت و مجلس را درآورد اقتصادي

شرکتی که در الگوی کشت و اجاره زمین صدای دولت و مجلس را درآورد
  بزرگنمايي:

کرمان رصد- سند الگوی کشت محصولات کشاورزی برای سال زراعی 1401- 1402 در مهرماه سال گذشته بعد از 50 سال توسط دولت سیزدهم ابلاغ شد.

با توجه به گستردگی پهنه مرزی کشور و تنوع اقلیمی مناطق گوناگون رسیدن به الگوی کشت مناسبی که از آن بتوان حداکثر بهره‌برداری را از عوامل و نهادهای تولید بویژه عامل محدودکننده آب به دست آورد ضرورتی انکارناپذیر است.

بنابراین الگوی کشت عبارت است از تعیین یک نظام کشاورزی با مزیت اقتصادی پایدار مبتنی بر سیاست‌های کلان کشور، دانش بومی کشاورزان و بهره‌گیری بهینه از ظرفیت های منطقه‌ای با رعایت اصول اکوفیزیولوژیک تولید محصولات کشاورزی برای حفظ محیط زیست.

دی ماه سال گذشته وزیر جهاد کشاورزی در سفر به جیرفت در جشنواره مرکبات با بیان این مورد که کشت و صنعت قدرتمند باید حامی کشاورزان باشد و محصولات راهبردی کشت کند، تصریح کرد: در سفر قبلی به دوستان کشت و صنعت گفتم می خواهم به رسالت‌تان عمل کنید و این کشت و صنعت که مال کشاورزان جنوب کرمان است و البته در حال تلاش هم هستند، مسئولیت‌شان را بیشتر انجام دهند.

ساداتی‌نژاد تصریح کرد: انتظار ندارم این کشت و صنعت زمین اجاره دهد، لذا برای اینکه سال آینده دچار چالش در کشت پیاز نشویم این کشت و صنعت در سال بعد به کشت پیاز ورود نکند.

ضرورت همراهی کشت و صنعت با الگوی کشت

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان در این باره  گفت: کشت و صنعت جنوب با توجه به نقش مهمی که در کشاورزی جنوب کرمان دارد بخشی از اراضی در اختیار را به الگوی کشت اختصاص دهد.

احمد احمدپور اظهار کرد: پیشتر استاندار کرمان هم اعلام کرده بود که شرکت کشت و صنعت در طرح الگوی کشت مشارکت کند و نظر سازمان بر این است که دستکم 500 هکتار از زمین های خود را به الگوی کشت اختصاص دهد.

وی افزود: این شرکت می‌تواند 200 هکتار را به کلزا و 300 هکتار را هم به گندم بذری و چغندر علوفه‌ای اختصاص دهد که کشت گندم بذری می‌تواند برای آنها درآمدزا هم باشد.

حدود یک ماه دیگر که برداشت پیاز تمام شود شرکت کشت و صنعت زمین های خود را اجاره می‌دهد و در این صورت موجب افزایش قیمت اجاره زمین در منطقه هم می‌شود که این هم خود چالشی است.

احمدپور یادآور شد: حدود یک ماه دیگر که برداشت پیاز تمام شود شرکت کشت و صنعت زمین های خود را اجاره می‌دهد و در این صورت موجب افزایش قیمت اجاره زمین در منطقه هم می‌شود که این هم خود چالشی است.

وی با بیان اینکه پارسال از آنها برای مشارکت در طرح های الگوی کشت تقاضا کردیم گفتند دیر شده چون زمین ها را اجاره داده‌ایم و سال آینده حتما مشارکت می‌کنیم ادامه داد: بنابراین امسال انتظار می رود برای کمک به اجرای الگوی کشت این شرکت تا یک ماه آینده ورود کند.

نماینده مجلس: اجازه نمی دهیم

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد نیز گفت: شرکت کشت و صنعت جنوب کرمان حق اجاره زمین ندارد و قبول نمی کنیم کسانی از تهران بیایند و بر روی این زمین ها کار کنند.

شرکت کشت و صنعت جنوب کرمان حق اجاره زمین ندارد و قبول نمی کنیم کسانی از تهران بیایند و بر روی این زمین ها کار کنند.

ذبیح الله اعظمی ادامه داد: یکی دیگر از آسیب های اجاره زمین توسط کشت و صنعت افزایش قیمت پایه اجاره زمین در منطقه است.

وی به ایرنا اظهار کرد: کمسیون کشاورزی به طور جدی این موضوع را پیگیری می کند و در این زمینه نامه نگاری با وزیر جهاد کشاورزی هم صورت گرفته که شرکت کشت و صنعت الگوی کشت را رعایت کند.

اعظمی اضافه کرد: شرکت کشت و صنعت اگر یک هزار هکتار پیاز کشت کند دیگر کشاورزان منطقه نمی توانند پیاز کشت کنند و متضرر می شوند.

در هیات مدیره مطرح نشده

این درخواست ها و انتقادها درحالی است که رییس هیات مدیره کشت و صنعت جنوب کرمان بر خلاف صحبت رییس جهاد کشاورزی که گفته بود به آنها قول مشارکت در طرح الگوی کشت را دارند به صراحت به خبرنگار ایرنا گفت که چنین موضوعی در هیات مدیره مطرح هم نشده است.

احمد بینا افزود: تغییر کشت در اختیار ما نیست و باید برای اجرای الگوی کشت در هیات مدیره شرکت در تهران مطرح و تصمیم گیری شود.

وی درباره اجاره زمین های کشاورزی هم اظهار کرد: هیچ کسی خارج از استان زمین های کشاورزی را اجاره نکرده است و به کشاورزان بومی استان اجاره داده شده است.

بینا اضافه کرد: طبق قانون تجارت ما زمین ها را به مزایده و مناقصه می گذاریم و افراد شرکت می کنند و قیمت ها بنا بر ارزش، موقعیت و خدماتی که ارائه می شود برای اجاره ارزشگذاری می شود.

اجاره زمین سبب گرانی نمی شود

وی با رد این موضوع که اجاره دادن زمین های کشت و صنعت موجب افزایش قیمت اجاره زمین کشاورزی در جنوب استان کرمان می شود افزود: این زمین ها توسط کشاورزان پیشرو اجاره می شود و برای آنان صرفه اقتصادی ندارد که در زمین های کوچک‌تر یا مشاع موتور پمپی که در اختیار چند نفر است سرمایه گذاری کنند بنابراین به مناطق خود می روند و چندین زمین را با راضی کردن صاحبان آنها اجاره می کنند و این خود بر افزایش قیمت اثر می گذارد.

بینا با بیان اینکه با اجاره زمین نیاز آنها را برطرف می کنیم و با افزایش عرضه، تقاضا کاهش می یابد و در نتیجه قیمت ها هم کمتر می شود ادامه داد: سه سال پیش میزان کمتری از زمین ها را اجاره دادیم اما میزان قیمت اجاره زمین به سه برابر افزایش یافت.

شرکت کشت و صنعت در کشور سال 1352 با هدف انجام عملیات کشاورزی و دامداری نوین و راه اندازی صنایع جنبی و تکمیلی برای تولید فرآورده های کشاورزی و دامی وابسته به وزارت کشاورزی و منابع طبیعی تشکیل شد اما این شرکت در مرداد سال 1389 از طریق فرابورس واگذار شد که اکنون 65 درصد سهام آن مربوط به اتحادیه تعاون روستایی و 35 درصد نیز متعلق به صندوق بازنشستگی بانک هاست.

این شرکت در واقع کاملا خصوصی نیست و مسئولان می گویند با توجه به میزان زمین هایی که به هر شکل از گذشته با لطف دولت در اختیار آنها قرار گرفته است باید سیاست های دولت از جمله در حوزه الگوی کشت را هم پیش ببرند و بخشی از زمین های در اختیار را در این طرح مشارکت کنند.

در این شرایط باید دید تقاضاهای متعدد مسئولان کشوری و استانی دولت و همچنین نمایندگان در مجلس شورای اسلامی و کمیسیون کشاورزی در ادامه می تواند این شرکت را مجاب به تغییر سیاست های خود کند؟

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/493125/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سرمقاله کیهان/  رئیس‌جمهورِ تراز انقلاب اسلامی و مسئولیت سنگین سیاسیون

سرمقاله فرهیختگان/ فرصتی تاریخی برای بازسازی سرمایه اجتماعی

سرمقاله وطن امروز/ شهید رئیسی‌ها چگونه برای‌مان آینده‌سازی می‌کنند؟

سرمقاله شرق/ چه خواهد شد؟

سرمقاله خراسان/ مشهدی ها گوهرشناسند

مسیر صعود هموارتر از همیشه برای شاگردان اخباری

نویدکیا: احتمال جدا شدنم از مس رفسنجان بیشتر از ماندن است

خلاصه بازی ملوان و مس رفسنجان + فیلم

نویدکیا: احتمال جدا شدنم از مس بیشتر از ماندنم است

خلاصه بازی گل گهر و آلومینیوم + فیلم

نویدکیا: شانس جدا شدنم از مس بیشتر است

هوش مصنوعی سرنخ‌های تکامل را در بیش از 100 کهکشان شناسایی کرد

یادواره شهدای خدمت و 3 هزار شهید ایل کلهر در استان کرمانشاه برگزار شد

ملوان 0 - مس رفسنجان 1: شوک در سن سیروس!

ارایه بازی با کیفیت سبب پیروزی ما مقابل ملوان شد

ببینید | خلاصه بازی ملوان 0 - مس رفسنجان 1

شکست ملوان مقابل مس رفسنجان در بندرانزلی

گل گهر 2 - آلومینیوم اراک 3

لیگ‌یک/ پیروزی بزرگ تیم اخباری در کرمان

زلزله در جنوب کرمان خسارتی نداشت

جهش 13 پله‌ای استان کرمانشاه در تحقق برنامه‌های نوسازی بافت‌های فرسوده

آلومینیوم اراک 9 نفره گل‌گهر را در سیرجان شکست دادند

مسی‌ها با تک گل شهباززاده ملوان را شکست دادند

تارتار: حیف شد موقعیتمان را گل نکردیم

اوج حساسیت در 2 هفته آخر؛ شانس کدام تیم بیشتر است؟

برد بزرگ محرم در انزلی! ملوان لیگ را رها کرده؟

دقیقی و نویدکیا، امید استقلال برای بازگشت به صدر

محافظت از نوزادان پیش از تولد با فناوری «جفت روی یک تراشه»

دیوان کیفری به دنبال نتانیاهو

زهره چه صدایی دارد؟

دیدار رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با خانواده شهید معزز مالک رحمتی

شهید آیت‌الله رئیسی، هدف زندگی‌شان را خدمت به مردم برای کسب رضای خدا گذاشته بود‌

شهید رئیسی شبانه‌روز برای حل مشکلات مردم کار می‌کرد

چادرملو برد و به تعقیب صدرنشینان ادامه داد

تصویر روز ناسا ؛ رازگشایی از کاموای کیهانی

حسینی 4 ستاره را در مسابقه مهم ندارد

طرح‌های سرمایه‌گذاری منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان در اختیار کمیته امداد قرار می‌گیرد

ترکیب ملوان مقابل مس رفسنجان مشخص شد

برگزاری شب شعر خونین شعر در کرمان

ترکیب مس رفسنجان اعلام شد

گزارش زنده: گل‌گهر 0-1 آلومینیوم

ترکیب گل گهر مقابل آلومینیوم مشخص شد

تصاویری از آغاز بازی ملوان - مس رفسنجان

گمانه‌زنی یک هفته نامه از نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری

چرا فوران آتشفشانی چنین پدیده شگفت انگیزی است؟

آیت الله رئیسی خستگی را از خود خسته کرد

دانشمندان ایمپلنت «ورق زیستی» را تولید کرده‌اند که با پارکینسون مقابله می‌کند!

زلزله رودبارجنوب کرمان خسارتی نداشت

زمین لرزه 4.1 ریشتری رودبار جنوب خسارت نداشت

زمین لرزه 4 ریشتری رودبار جنوب خسارت نداشت