کرمان رصد

آخرين مطالب

طراحی یک سیستم نوین تشخیصی برای شایع‌ترین سرطان بین زنان ایرانی علمي

طراحی یک سیستم نوین تشخیصی برای شایع‌ترین سرطان بین زنان ایرانی
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - محققان دانشگاه تهران با ابداع روشی موفق به طراحی سیستمی جهت تشخیص سرطان پستان با کمک امواج الکترومغناطیس با فرکانس بالا (30 مگاهرتز تا 6 گیگاهرتز) شدند.
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محققان دانشگاه تهران با ابداع روشی موفق به طراحی سیستمی جهت تشخیص سرطان پستان با کمک امواج الکترومغناطیس با فرکانس بالا (30 مگاهرتز تا 6 گیگاهرتز) شدند.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
 نتایج این تحقیق که با عنوان High-Frequency (30 MHz–6 GHz) Breast Tissue Characterization Stabilized by Suction Force for Intraoperative Tumor Margin Assessment در مجله Diagnostics منتشر شد، نشان می‌دهد که با کمک امواج الکترومغناطیس با فرکانس بالا (30 مگاهرتز تا 6 گیگاهرتز) می‌توان سرطان پستان را تشخیص داد.
محمد عبدالاحد، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران و رئیس پژوهشکده الکترونیک سرطان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، در این باره گفت: ما در حال تکمیل چرخه تشخیص توده‌ها و مارجین‌های سرطان پستان قبل، حین و پس از جراحی در اتاق عمل و اتاق پاتولوژی هستیم که این سیستم حلقه‌ای از این چرخه است.
وی که مخترع دستگاه (CDP) cancer diagnostic probe (که هم اکنون یک دستگاه تشخیص حین جراحی تأیید شده و در حال استفاده در مراکز بالینی است) و برنده جایزه مصطفی سال 2019 می‌باشد، از ساماندهی تحقیقات به منظور تشخیص شایع‌ترین سرطان بین زنان ایرانی به کمک امواج الکترومغناطیس با فرکانس بالا در قالب دو رساله کارشناسی‌ارشد خبر داد و افزود: با تحقیق و استفاده از روش تحریک الکتریکی در فرکانس‌های گیگاهرتز و محاسبه و اندازه‌گیری پارامتر‌های پراکندگی، تلاش می‌شود از روی بافت تازه خارج‌شده از بدن بیمار و بدون هر گونه فرآیند آماده‌سازی، اطلاعات تکمیلی از محل بافت مشکوک به سرطان در بازه زمانی کوتاه به پاتولوژیست داده شود تا به این طریق زمان و هزینه تشخیص در آزمایشگاه پاتولوژی کاهش داده شود.
عبدالاحد اظهار داشت: به طور مشخص هدف این رساله، مشخصه‌یابی الکتریکی بافت‌های سرطانی و سالم پستان در فرکانس‌های 30 مگاهرتز تا 6 گیگاهرتز یا به اصطلاح بیولوژی ناحیه gamma dispersion است.
عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران درباره روش اندازه‌گیری و تشخیص گفت: یکی از فرق‌های اساسی بین سلول‌های سرطانی و سالم، میزان مولکول‌های آب درون سلول متصل به پروتئین‌های قسمت درونی غشاء است. این فرق که باعث رزونانس دوقطبی مولکول‌های آب می‌شود بین سلول‌های سالم و سرطانی متفاوت هستند.
روش اندازه‌گیری در این تحقیق به این صورت است که به کمک دستگاه نتورک آنالایزر و پروب کواکسیال پارامتر پراکندگی S11 که نسبت توان بازگشتی به توان ارسالی است، برای بافت پستان اندازه‌گیری شد. یکی از مهمترین عواملی که می‌تواند خطای اندازه‌گیری را تا حد زیادی افزایش دهد، نحوه اتصال پروب به بافت است؛ که برای اینکه این مشکل حل شود، از دستگاه پمپ خلأ استفاده شد. در شکل 1 نحوه اندازه‌گیری قابل مشاهده است.
دانشیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران با بیان اینکه این پروژه در سه فاز تعریف شد، افزود: در اولین فاز این تحریک بر روی بافت سالم و سرطانی موش اعمال شد و پس از بررسی‌های انجام‌شده تفاوت میان پارامتر‌های پراکندگی برای بافت سالم و سرطانی موش قابل مشاهده بود؛ که این اطمینان را به ما داد تا وارد فاز‌های بعدی شویم.
وی گفت: فاز دوم با دو هدف بررسی میزان تشخیص درست این دستگاه برای بافت سالم و سرطانی پستان و تعیین مرزبندی برای انواع بافت‌های پستان بود. به این منظور اندازه‌گیری‌ها بر روی بافت‌های کوچک پستان انجام شد و با تعیین مرزبندی‌های مختلف و آنالیز‌های آماری متعدد، در نهایت با تعیین مرزبندی 7.25- دسی بل برای بافت‌های سالم و سرطانی پستان میزان دقت این دستگاه برای تشخیص بافت سالم و سرطانی پستان 87% درصد بود. در این فاز در مجموع 127 نمونه از 19 بیمار بررسی شد.
عضو هیأت علمی وابسته دانشگاه علوم پزشکی تهران در توضیح فاز نهایی این پروژه، افزود: در فاز نهایی مهم‌ترین هدف این پروژه، اسکن سطحی بافت پستان بدون هیچ‌گونه ابزار تهاجمی دنبال شد. در این فاز پس از اطمینان حاصل کردن از درستی روش و طراحی و تعیین مرزبندی دقیق بافت سالم و سرطانی پستان، به سراغ بررسی کامل حاشیه تومور رفتیم. این فاز برای به کاربرد رساندن و تعیین سالم و سرطانی بودن حاشیه تومور‌ها که یکی از بزرگترین دغدغه‌های جراحان است تعریف شد که در آن به جای اندازه‌گیری از تنها یک نقطه و نمونه‌برداری‌های کوچک، این بار بافت‌های حاشیه تومور با ابعاد حدودی 3*2 سانتی‌متر مربع انتخاب شد و از هر نمونه به طور میانگین 20 اندازه‌گیری انجام شد. محل دقیق هر اندازه‌گیری به کمک جوهر مخصوص پاتولوژی مشخص شد تا نتایج اندازه‌گیری و پاتولوژی مطابقت داده شوند. در این فاز 86 نمونه از 22 بیمار جمع‌آوری شد. نتایج در شکل 2 قابل مشاهده است.
عبدالاحد خاطرنشان کرد: برای جمع‌بندی لازم است تئوری این پدیده را بررسی کنیم. در اکثر مقالاتی که این رساله بررسی شد، تفاوت در میزان آب موجود در سلول‌ها و میان بافت‌ها را دلیل تفاوت در پاسخ مشخصات دی الکتریکی سلول‌های سالم و سرطانی می‌دانستند.
وی گفت: رشد و تکثیر سریع سلول‌های سرطانی منجر به افزایش و گسترش پروتئین‌ها (از جمله پروتئین‌های غشایی) به نسبت سلول‌های سالم می‌شود. پروتئین‌های ذکر شده در سطح غشای سلولی مولکول‌ها آب بیشتری را به عنوان یک جز غالب در محیط سلولی جذب می‌کنند تا bound-water را تشکیل دهند. این دوقطبی‌ها می‌توانند با یک میدان الکتریکی نوسانی در فرکانس‌های کمتر از 20 گیگاهرتز جهت‌گیری کنند. بدین ترتیب میزان بیشتر bound-water باعث افزایش جذب انرژی الکترو مغناطیس و پاسخ سلولی در فرکانس‌ها می‌شود. شکل 3 شماتیکی از نحوه تفاوت ساختار سلول سالم و سرطانی را نشان می‌دهد.
این تحقیق حاصل کار پایان‌نامه کارشناسی ارشد هادی مختاری دولت آباد، دانشجوی رشته مهندسی برق است.
علاقه‌مندان و محققان برای دریافت اصل مقاله می‌توانند به لینک https://doi.org/10.3390/diagnostics13020179 مراجعه کنند.

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/487581/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تخریب خانه‌های بافت تاریخی شیراز به دستور نهاد‌های دولتی بود؟

جشن میلاد امام رضا(علیه السلام)-کرمان

دیدار فناوران دانشگاه آزاد اسلامی از معادن گل گهر سیرجان

شناسایی و دستگیری گردانندگان صفحات غیراخلاقی فضای مجازی

محمود فکری با مس توافق کرد، به نفت مسجد سلیمان بله گفت!

سازمان‌ملل به‌محکومیت حمله پهپادی به‌مسکو بسنده کرد

اجازه تخریب بافت تاریخی را به بهانه‌های مختلف نمی‌دهیم

رفع تصرف 4 هزار متر از اراضی ملی کرمان

بازدید دکتر طهرانچی از رویداد ملی عصر امید سیرجان

مصاحبه اختصاصی آنا با دکتر مشکینی در حاشیه نمایشگاه عصر امید سیرجان

فرآیند اشتغال تنها با داشتن «شغل کامل» نهایی می‌شود

نشست تعلیم و تربیتِ بسیج مستضعفین در کرمان

جشنهای دهه کرامت با حضور خادمیاران رضوی در کرمان

هم اندیشی صدا و سیما با نمایندگان مجلس

ابتلای 4 برابری زنان به «ام‌اس» نسبت به مردان در رفسنجان

شرکت ایرانگردی و جهانگردی از ابتدای تابستان میزبان بازنشستگان در مشهدمقدس است

جشن بزرگ «امام رضایی ها»

ویژه برنامه افتخار خادمی در جیرفت برگزار شد

استقبال از شهیدِ مدافع حرم فردا در کرمان

جلسه سلامت روان و کاهش آسیب‌های اجتماعی زرند برگزار شد

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان انتخاب شد

تکذیب شایعه اخیر تخریب خانه‌های تاریخی شیراز

از پلمب دستگاههای شهربازی غیراستاندارد تا ابطال استاندارد هفت مرکز خدمات سردخانه

رهایی 2 محکوم با همت ستاد صبر در کرمان

5 دلیل برای اینکه به کرمان سفر کنید

پیش‌بینی وضعیت هوای در روزهای آینده

محمدرضا پورابراهیمی رئیس مجمع نمایندگان کرمان شد

نارضایتی عشایر جنوب کرمان از سهمیه پایین آرد

دکتر پورابراهیمی رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان شد

برپایی نمایشگاه‌ صنایع‌دستی در کرمان بدون هماهنگی با میراث‌فرهنگی ممنوع است

دکتر پورابراهیمی به عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان انتخاب شد

قیمت لوله‌کشی گاز در این شهرستان بسیار بالاست

حذف نقاط حادثه خیز در 20 کیلومتر از خروجی محور جیرفت_بافت

مبارزه با انگل‌های خارجی دام در روستا‌های فهرج

رشد تولید لازمه مهار تورّم است/ دولتمردان باید حلقه وصل کارگران و کارفرمایان باشند/ افزایش 20 درصدی یارانه‌ها به شرط خرید کالابرگ الکترونیک

دستگیری عامل 23 فقره سرقت و زورگیری در کرمان

عده‌ای سودجو با طرح بحث تخریب بافت تاریخی به دنبال یافتن نام و نشان هستند

حفظ محیط زیست با تولید جاذب‌های حذف آلودگی‌ آب

اجرای طرح مشترک پلیس در کنترل ناوگان حمل مواد سوختی و مسافر

گفت‌وگوی اجتماعی مقدمه برپایی عدالت اجتماعی در کشور است

دیپلماسی مهارت یکی از محورهای روابط خارجی کشور است/ آماده ارتقای سطح تبادلات تجاری با تاجیکستان هستیم

زمینه گسترش همکارهای گسترده بین ایران و نیجر فراهم است

بخش خصوصی محور تحول نهضت مهارت‌آموزی در گام دوم انقلاب است

(تصاویر) تخریب خانه‌های تاریخی دوره قاجار و زندیه آغاز شد

افزایش ارتفاع موج تا 2.5 متر در جنوب کشور

مرمت بناهای تاریخی کرمان منوط به هم‌افزایی دستگاه‌های مرتبط است

توزیع 12 هزار تن آسفالت در معابر منطقه 14 از ابتدای سال تاکنون

آغاز پنجمین آموزواره فصلی حرکت در منطقه 13

نجات بچه آهو زخمی از تله شکارچیان توسط حریم بانان شهرداری منطقه13

رسوب برداری 44 هزار مترطول از مسیل ها و حوضچه های منطقه 14