کرمان رصد

آخرين مطالب

کشف اسرار ماده تاریک با کمک یکی از قوی‌ترین دوربین‌های نجومی جهان علمي

کشف اسرار ماده تاریک با کمک یکی از قوی‌ترین دوربین‌های نجومی جهان
  بزرگنمايي:

کرمان رصد- دیدن پدیده‌های نامرئی‌ شاید شبیه به یک پارادوکس کلاسیک باشد اما برای اخترشناسان جدید، یک چالش بسیار واقعی به شمار می‌رود. چگونه می‌توان ماده تاریک را که طبق تعریف آن هیچ نوری ساطع نمی‌کند، اندازه‌گیری کرد؟

پاسخ این است که می‌توان دید ماده تاریک چگونه روی چیزهای قابل دیدن تأثیر می‌گذارد. در مورد ماده تاریک، ستاره‌شناسان می‌بینند که نور کهکشان‌های دور چگونه در اطراف آن خم می‌شود.

یک گروه بین‌المللی از اخترفیزیک‌دانان و کیهان‌شناسان، سال گذشته را برای کشف اسرار این ماده دست‌نیافتنی صرف کردند. آنها این کار را با استفاده از شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای پیچیده و مشاهدات یکی از قوی‌ترین دوربین‌های نجومی جهان موسوم به «Hyper Suprime-Cam» یا «HSC» انجام داده‌اند.

کشف اسرار ماده تاریک با کمک یکی از قوی‌ترین دوربین‌های نجومی جهان
دوربین نجومی HSC

این گروه پژوهشی به سرپرستی ستاره‌شناسان «دانشگاه پرینستون»(Princeton University) و جوامع نجومی ژاپن و تایوان، از داده‌های سه سال اول HSC در بررسی آسمان استفاده کردند. این یک تصویربرداری میدان وسیع بود که با تلسکوپ 8.2 متری «سوبارو»(Subaru) در هاوایی انجام شد. تلسکوپ سوبارو توسط «رصدخانه ملی ستاره‌شناسی ژاپن»(NAOJ) اداره می‌شود و نام آن یک واژه ژاپنی برای خوشه ستارگانی است که ما آن را «خوشه پروین»(Pleiades) می‌نامیم.

«روحی دلال»(Roohi Dalal)، دانشجوی کارشناسی ارشد اخترفیزیک دانشگاه پرینستون گفت: هدف کلی ما بررسی برخی از اساسی‌ترین ویژگی‌های جهان است. ما می‌دانیم که انرژی تاریک و ماده تاریک، 95 درصد از جهان ما را تشکیل می‌دهند اما در ماهیت و چگونگی تکامل یافتن آنها در طول تاریخ جهان درک بسیار کمی داریم. توده‌های ماده تاریک، نور کهکشان‌های دور را منحرف می‌کنند. این پدیده توسط نظریه نسبیت عام اینشتین نیز پیش‌بینی شده است. این تحریف در واقع یک اثر بسیار کوچک به شمار می‌رود زیرا شکل یک کهکشان به اندازه نامحسوسی منحرف شده است اما وقتی این بررسی را برای 25 میلیون کهکشان انجام می‌دهیم، می‌توانیم اعوجاج را با دقت بسیار بالایی اندازه‌گیری کنیم.

کشف اسرار ماده تاریک با کمک یکی از قوی‌ترین دوربین‌های نجومی جهان
تلسکوپ سوبارو

«مایکل استراوس»(Michael Strauss)، رئیس بخش علوم اخترفیزیک دانشگاه پرینستون و یکی از سرپرست‌های گروه HSC گفت: ما هنوز نسبتا محتاط هستیم و نمی‌گوییم که کیهان‌شناسی مدرن به کلی اشتباه است زیرا همان طور که روحی دلال تأکید کرده، تأثیر اندازه‌گیری‌شده بسیار کم است. ما در حال حاضر باور داریم که اندازه‌گیری را درست انجام داده‌ایم اما از آنجا که ما در جامعه نجوم از آزمایش‌های متعدد به یک نتیجه می‌رسیم، به انجام دادن این اندازه‌گیری‌ها ادامه خواهیم داد تا مطمئن شویم که واقعی هستند.

این ایده که باید تغییراتی در مدل استاندارد کیهان‌شناسی اعمال شود و این که بخش اساسی کیهان‌شناسی هنوز کشف نشده، ایده‌ای جذاب برای برخی از دانشمندان است.

استراوس ادامه داد: ما انسان هستیم و ترجیحاتی داریم. به همین دلیل، ما چیزی را انجام می‌دهیم که آن را تحلیل «کور» می‌نامیم. دانشمندان آن قدر خودآگاه شده‌اند که بدانند ما صرف نظر از اینکه چقدر مراقب هستیم، سوگیری خواهیم کرد؛ مگر اینکه تجزیه و تحلیل خود را انجام دهیم بدون اینکه به خود اجازه دهیم نتایج را تا آخر بدانیم. من دوست دارم چیزی را پیدا کنم که اساسا جدید است. این واقعا هیجان‌انگیز خواهد بود اما از آنجا که من هم سوگیری‌هایی دارم، می‌خواهم بسیار مراقب باشیم و اجازه ندهیم که کشفیات جدید بر تحلیلی که انجام می‌دهیم تأثیر بگذارند.

این گروه پژوهشی، تجزیه و تحلیل‌های خود را روی سه کاتالوگ کهکشانی گوناگون انجام دادند که یکی از آنها واقعی بود و دو نمونه دیگر مقادیر تصادفی را در بر داشتند.

یک پژوهش بزرگ با بزرگترین دوربین تلسکوپ جهان

دوربین HSC، بزرگترین دوربین جهان به شمار می‌رود و روی یک تلسکوپ نصب شده که به اندازه خود آن است. این دوربین تا زمانی حفظ خواهد شد که «رصدخانه ورا روبین»(Vera Rubin Observatory) آماده کار کردن شود. این رصدخانه که در آغاز «تلسکوپ بزرگ سینوپتیک»(LSST) نامیده می‌شد، کار خود را در اواخر سال 2024 آغاز خواهد کرد. در واقع، داده‌های خام HSC با نرم‌افزار طراحی شده برای رصدخانه ورا روبین پردازش می‌شوند.

«آندرس پلازاس»(Andrés Plazas)، پژوهشگر دانشگاه پرینستون گفت: جالب است که ببینیم این نرم‌افزار می‌تواند چنین مقادیر زیادی از داده‌ را پیش از رصدخانه ورا روبین به خوبی مدیریت کند.

کشف اسرار ماده تاریک با کمک یکی از قوی‌ترین دوربین‌های نجومی جهان
رصدخانه ورا روبین

25 میلیون کهکشان مورد بررسی در این پژوهش، به قدری دور هستند که HSC به جای اینکه کهکشان‌ها را مانند امروز ببیند، وضعیت آنها را در میلیاردها سال پیش ثبت کرد. هر یک از این کهکشان‌ها با نور ده‌ها میلیارد خورشید می‌درخشند اما از آنجا که در فاصله بسیار دوری قرار دارند، بسیار کم‌نور هستند. آنها به اندازه 25 میلیون بار کم‌نورتر از کم‌نورترین ستاره‌هایی هستند که می‌توانیم با چشم غیر مسلح ببینیم.

مدل استاندارد کیهان‌شناسی

«آندرینا نیکولا»(Andrina Nicola)، پژوهشگر «دانشگاه بن»(University of Bonn) در مورد این پروژه توضیح داد: مدل استاندارد کیهان‌شناسی از جهاتی به‌ طور شگفت‌انگیزی ساده است. این مدل نشان می‌دهد که جهان تنها از چهار مولفه اصلی ماده معمولی(اتم‌ها، عمدتاً هیدروژن و هلیوم)، ماده تاریک، انرژی تاریک و فوتون‌ها تشکیل شده است.

براساس مدل استاندارد کیهان‌شناسی، جهان از زمان انفجار بزرگ در حال انبساط بوده است. جهان در آغاز تقریبا صاف بود اما کشش گرانش بر نوسانات ظریف جهان باعث شکل‌گیری ساختار کهکشان‌هایی شد که در توده‌های ماده تاریک احاطه شده‌اند. در جهان امروزی، سهم نسبی ماده معمولی، ماده تاریک و انرژی تاریک به ترتیب حدود پنج، 25 و 70 درصد است و فوتون‌ها سهم کوچکی دارند.

استراوس گفت: ما جامعه کیهان‌شناسی، روی این مدل توافق کرده‌ایم که از اوایل دهه 2000 وجود داشته است.

کیهان‌شناسان مشتاق هستند این مدل را با محدود کردن اعداد به روش‌های گوناگون آزمایش کنند؛ مانند مشاهده نوسانات در پس‌زمینه مایکروویو کیهانی و مدل‌سازی تاریخچه انبساط کیهان.

این گروه پژوهشی، یافته‌های خود را در یک وبینار با حضور بیش از 200 نفر ارائه کردند و قصد دارند این پژوهش را در نشست «علم آینده با CMB x LSS» یا (Future Science with CMB x LSS) در ژاپن ارائه دهند.

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/470548/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

صفحه نخست روزنامه‌های امروز استان کرمان ـ چهارشنبه 10 خرداد

تخریب خانه‌های بافت تاریخی شیراز به دستور نهاد‌های دولتی بود؟

جشن میلاد امام رضا(علیه السلام)-کرمان

دیدار فناوران دانشگاه آزاد اسلامی از معادن گل گهر سیرجان

شناسایی و دستگیری گردانندگان صفحات غیراخلاقی فضای مجازی

محمود فکری با مس توافق کرد، به نفت مسجد سلیمان بله گفت!

سازمان‌ملل به‌محکومیت حمله پهپادی به‌مسکو بسنده کرد

اجازه تخریب بافت تاریخی را به بهانه‌های مختلف نمی‌دهیم

رفع تصرف 4 هزار متر از اراضی ملی کرمان

بازدید دکتر طهرانچی از رویداد ملی عصر امید سیرجان

مصاحبه اختصاصی آنا با دکتر مشکینی در حاشیه نمایشگاه عصر امید سیرجان

فرآیند اشتغال تنها با داشتن «شغل کامل» نهایی می‌شود

نشست تعلیم و تربیتِ بسیج مستضعفین در کرمان

جشنهای دهه کرامت با حضور خادمیاران رضوی در کرمان

هم اندیشی صدا و سیما با نمایندگان مجلس

ابتلای 4 برابری زنان به «ام‌اس» نسبت به مردان در رفسنجان

شرکت ایرانگردی و جهانگردی از ابتدای تابستان میزبان بازنشستگان در مشهدمقدس است

جشن بزرگ «امام رضایی ها»

ویژه برنامه افتخار خادمی در جیرفت برگزار شد

استقبال از شهیدِ مدافع حرم فردا در کرمان

جلسه سلامت روان و کاهش آسیب‌های اجتماعی زرند برگزار شد

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان انتخاب شد

تکذیب شایعه اخیر تخریب خانه‌های تاریخی شیراز

از پلمب دستگاههای شهربازی غیراستاندارد تا ابطال استاندارد هفت مرکز خدمات سردخانه

رهایی 2 محکوم با همت ستاد صبر در کرمان

5 دلیل برای اینکه به کرمان سفر کنید

پیش‌بینی وضعیت هوای در روزهای آینده

محمدرضا پورابراهیمی رئیس مجمع نمایندگان کرمان شد

نارضایتی عشایر جنوب کرمان از سهمیه پایین آرد

دکتر پورابراهیمی رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان شد

برپایی نمایشگاه‌ صنایع‌دستی در کرمان بدون هماهنگی با میراث‌فرهنگی ممنوع است

دکتر پورابراهیمی به عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان انتخاب شد

قیمت لوله‌کشی گاز در این شهرستان بسیار بالاست

حذف نقاط حادثه خیز در 20 کیلومتر از خروجی محور جیرفت_بافت

مبارزه با انگل‌های خارجی دام در روستا‌های فهرج

رشد تولید لازمه مهار تورّم است/ دولتمردان باید حلقه وصل کارگران و کارفرمایان باشند/ افزایش 20 درصدی یارانه‌ها به شرط خرید کالابرگ الکترونیک

دستگیری عامل 23 فقره سرقت و زورگیری در کرمان

عده‌ای سودجو با طرح بحث تخریب بافت تاریخی به دنبال یافتن نام و نشان هستند

حفظ محیط زیست با تولید جاذب‌های حذف آلودگی‌ آب

اجرای طرح مشترک پلیس در کنترل ناوگان حمل مواد سوختی و مسافر

گفت‌وگوی اجتماعی مقدمه برپایی عدالت اجتماعی در کشور است

دیپلماسی مهارت یکی از محورهای روابط خارجی کشور است/ آماده ارتقای سطح تبادلات تجاری با تاجیکستان هستیم

زمینه گسترش همکارهای گسترده بین ایران و نیجر فراهم است

بخش خصوصی محور تحول نهضت مهارت‌آموزی در گام دوم انقلاب است

(تصاویر) تخریب خانه‌های تاریخی دوره قاجار و زندیه آغاز شد

افزایش ارتفاع موج تا 2.5 متر در جنوب کشور

مرمت بناهای تاریخی کرمان منوط به هم‌افزایی دستگاه‌های مرتبط است

توزیع 12 هزار تن آسفالت در معابر منطقه 14 از ابتدای سال تاکنون

آغاز پنجمین آموزواره فصلی حرکت در منطقه 13

نجات بچه آهو زخمی از تله شکارچیان توسط حریم بانان شهرداری منطقه13