کرمان رصد

آخرين مطالب

خشونت علیه زنان در سینمای ایران: از هدیه تهرانی تا الناز شاکردوست فرهنگي

خشونت علیه زنان در سینمای ایران: از هدیه تهرانی تا الناز شاکردوست
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - در این گزارش با قاب‌ هایی از خشونت علیه زنان در سینمای ایران همراه باشید و این روایت‌ های مختلفت را دوباره با ما مرور کنید

مشهورترین زنان سینمای ایران که کتک خوردند
شاید بتوان گفت دوربین سینما یکی از ناظران حاضر بر خصوصی‌ترین بخش‌های زندگی افراد است که با روایت صحیح داستان آن‌ها،تماشاچیان را مجذوب و میخکوب می‌کند.
این دوربین که حالا وارد لایه‌های عمیق یک حیات انسانی و اجتماعی شده، باید تلخی‌ها و شادی‌های زیادی را برای مخاطبان به تصویر بکشد تا بتوان پیام اصلی خود را به مخاطبان ارسال کند.
این بار شاهد روایت‌هایی از تلخی‌های زندگی زنانی هستیم که در امن‌ترین محیط زندگی خود،یعنی "خانواده" مورد آزار تلخی قرار گرفتند و مخاطبان را با خشم و اندوه فراوانی تنها گذاشته‌اند .
درباره‌ الی/ گلشیفته فراهانی در نقش سپیده
سپیده(گلشیفته فراهانی)حالا تبدیل به جعبه‌ی سیاه داستان زندگی مرموز الی(ترانه علیدوستی) شده که قصد باز شدن ندارد. او سعی می‌کند هر طور شده داستان واقعی زندگی الی،که در نبود خود او لبخند‌های دوستان قدیمی‌اش را به غم و اندوه تبدیل کرده، مخفی کند تا شاید بتواند چهره‌ی ناشناخته‌‌ی الی را از هر نوع اتهامی دور سازد. اما حالا راز نگهداری سپیده زندگی زیبای او با امیر را نشانه رفته است. امیر(مانی حقیقی) که در ترسی بی سابقه در حال دست و پا زدن است،سعی دارد جواب تمام سوالاتش درباره‌ الی را کشف کند و خوب می‌داند تنها راهنمای او برای این کار سپیده، همسرش است.
بازجویی امیر از سر ترس و سرسختی سپیده از روی اندوه،به جدالی در قاب دوربین اصعر فرهادی تبدیل می‌شود که هنوز بین مخاطبان ماندگار است. امیر مثل بازجویی خشن که قصد گرفتن اعتراف از متهم خود را دارد، کنترل خود را از دست داده و به جان سپیده می‌افتد . ترس او که حالا تبدیل به دستان قدرتمندی شده و روی بدن سپیده فرود می‌آید،سپیده را برای همیشه از اون دور کرده و شکافی عمیق در زندگی آن‌ها ایجاد می‌کند. الی که تا همین چند روز پیش هیچ ارتباطی با زندگی امیر نداشت، اصلی‌ ترین دلیل فروپاشی زندگی او می‌شود.
سعادت‌ آباد/ مهنار افشار در نقش لاله
تنش‌های تولد به یاد ماندنی محسن(حامد بهداد) که به دستان یاسی(لیلا حاتمی) آماده شده بود، دیگر به اوج خود نزدیک شده‌ و بعد از به جان هم انداختن دو زوج دیگر داستان به سوی علی و لاله حرکت کرده است. چیزی که در طول فیلم مشخص است این است که لاله(مهناز افشار) در طول تولد سعی داشت پایان این شب سیاه را جوری رقم بزند که هیچ خطری زندگی او و علی(امیر آقایی) را تهدید نکند اما تلاش‌های او بی ثمر مانده و او را در منجلاب خشم امیر غرق می‌کند.
از دست رفتن شانس "پدر" بودن برای امیر آنقدر سخت و دشوار است که خودش توان رنج و خشم خود را ندارد و ناچارا باید آن را جوری تخلیه کند. شوربختانه لاله تنها قربانی خشم امیرب می‌شود که دبوانه وار عاشق اوست. در سکانسی که علی به عنوان فردی آرام و فرهیخته دست به روی همسرش بلند می‌کند،مخاطب بیشتر از خود لاله در شوک فرو می‌رود و احساس ترس لاله را به خوبی درک میکند . شاید اگر شما هم بیننده این سکانس خشونت بار بوده باشید، در بین خشم اندوه، برای فرزندی که دیگر مجبور نیست همچون پدری داشته باشد خوشحالی کرده‌اید!
جدایی نادر از سیمین/ ساره بیات در نقش راضیه
شاید بتوان گفت یکی از بحث برانگیزترین سکانس‌هایی که خشونت علیه زنان را به نمایش می‌گذارد، سکانس خشونت نادر(پیمان معادی) علیه راضیه(ساره بیات) است.
نادر که باید در اوج اقتدار از خانه و خانواده خود محافظت کند، راضیه را اصلی‌ترین تهدیدی می‌داند که او و خانواده‌اش را تحت تاثیر قرار داده. او برای رهایی از دست او دست به انجام کاری می‌زند که هیچ مخاطبی همچون انتظار از او نداشت. شاید با همین حمله‌ی کوچک حق را تماما به سیمین(لیلا حاتمی) تقدیم کند و تنفر از نادر را چندین برابر سازد. راضیه که بنا بر روایت داستان اصغر فرهادی، با لطف همسرش به خشونت عادت کرده و بعد از درگیری با نادر دیگر برای دفاع از خود قدمی برنمی‌دارد. این درماندگی در وجود راضیه باعث می‌شود چهره خشونت نادر به قدری بزرگ شود که تمام مشکلات زناشویی او را زیر بار خود مخفی کند و داستان فیلم را به کلی تغییر دهد.
سریال خاتون/ نگار جواهریان در نقش خاتون
چهره‌ی خاتون(نگار جواهریان) شاید برای بسیاری از ما تجلی‌گر قدرت و آزادی خواهی است. اما حتی این چهره‌ی پر قدرت نیز از خشونت‌ های بی رحمانه در امان نبوده. خاتونی که با از دست دادن فرزندش امیرعلی به آغوشی باز از طرف شیرزاد(اشکان خطیبی) نیاز داشت، حالا با سیلی کوبنده به استقبال غمی جدید می‌رود. غمی سرشار از تنهایی که نبود امیرعلی و شیرزاد را فریاد می‌زند و قرار نیست هرگز جبران شود .
شیرزاد به عنوان مردی عاشق پیشه خود را در اوج ناراحتی طوری به خاتون و مخاطبان نشان داد که یکی از شوکه‌ کننده‌ ترین سکانس‌ های سریال را رقم زد. جدایی این زوج عاشق پیشه و تنهایی خاتون شروع ماجرای پر پیچ خمی بود که خاتون هرگز نقطه آغاز آن و خشونت شیرزاد در اوج سوگواری او را فراموش نکرد.
رگ خواب/ لیلا حاتمی در نقش مینا
رگ خواب یکی از فیلم‌های درامی است که تک تک سکانس‌ های آن خبر از خشونت‌های عینی و پنهانی می‌دهند که مینا(لیلا حاتمی) گرفتارشان شده. زندگی سخت مینا در تنهایی عمیقی در حال گذر است که مینا به هیچ عنوان توان رهایی از آن را ندارد.
آرام آرام رنگ سیاه غم و اندوه روی تمام صفحات زندگی مینا گسترده می‌شود و او را در حجمی از درماندگی رها می‌کند. آمدن کامران (کوروش تهامی) که برای مینا شبیه به تابیدن دوباره خورشید در زندگی او بود، بعد از گذر زمانی نه چندان طولانی تبدیل به غروبی غم‌انگیز می‌شود که تنها قربانی آن خود میناست. او که برای انتقام از کامران تمام توان نداشته‌اش را جمع کرده، زیر بار خشونت مردی که روزی عاشقش بود کمر خم می‌کند و دیگر توانی برای بلند شدن ندارد. سکانس درگیری مینا و کامران بیش از آن که آزار جسمانی را به نمایش بگذارد،به روح آسیب دیده‌ی مینا اشاره می‌کند و توجه مخاطبان را به تمام امیدهای مینا که توسط کامران ناامید شد جلب می‌کند.
تی تی/ الناز شاکردوست در نقش تی تی
تی تی (الناز شاکردوست) که بعد از اکران فیلم به یکی از کاراکترهای محبوب زن سینمای ایران تبدیل شد، یکی دیگر از زنان قربانی خشونت است که ذکر نامش خارج از لطف نیست. او که همواره سعی بر پوشاندن زندگی سرشار از خشونت و سختی خود داشت، بالاخر در جایی توسط دوربین روایت داستان شکار می‌شود.
امیرساسان (هوتن شکیبا) تنها پناهگاه به ظاهر امنی که تی‌تی به آن پناه می‌برد، حالا در اوج خشمی که حاصل از از دست دادن خود تی تی است، تبدیل به اصلی‌ترین تهدید زندگی تی تی و فرزندش شده. درگیری تی تی با امیرساسان به اندازه قابل توجهی باعث خشم و اندوه مخاطبان شد اما غم واقعی زمانی در وجود دوست‌داران شخصیت تی تی شکل گرفت که او را از همیشه تنهاتر و مفلوک‌تر یافتند‌. تی تی بی پناه به قابی غم‌انگیز در سینمای امسال تبدیل شد که به این راحتی‌ها از ذهن پاک نمی‌شود‌.
قرمز/ هدیه تهرانی در نقش هستی
قرمزِ فریدون جیرانی را می‌توان یکی از پیشگامان سینمای ایران در بیان مستقیم خشونت علیه زنان دانست. این فیلم سینمایی که راوی زندگی متاهلی هستی(هدیه تهرانی) همراه با شوهرش ناصر(محمدرضا فروتن) است به بیان خشونت‌های روحی و جسمی ناصر می‌پردازد. ناصر که دیوانه وار هستی را دوست دارد، سعی می‌کند او را به سخت‌ترین شکل تحت مالیکت خود در‌آورد اما هستی به عنوان زنی قدرتمند،در برابر این مالکیت مقاومت می‌کند.
چهره‌ی خشونت در فیلم قرمز نه فقط از جانب ناصر به عنوان همسر هستی،بلکه از جانب جامعه‌ای گسترده صورت می‌گیرد. لشگری عظیم از مردمی خشمگین و بی رحم که هستی تک و تنها بابد به جدالشان برود. این مبارزه که با برد هستی به اتمام می‌رسد، باعث ایجاد جریان مفیدی در جامعه و حقوق زنان شد.
منبع: bartarinha.ir

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/266304/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اعلام برنامه 4 هفته پایانی لیگ برتر/ پایان مسابقات در 28 اردیبهشت

نزاع منجر به قتل/ قاتل دستگیر شد

برنامه هفته های بیست و هفتم تا سی ام لیگ برتر؛ تاریخ دربی برگشت مشخص شد

زمان بازی برگشت استقلال و پرسپولیس مشخص شد

دیدار پرسپولیس و استقلال روز سوم اردیبهشت برگزار می‌شود

اعلام برنامه هفته 27 تا 30 لیگ برتر فوتبال/ داربی در عید فطر

نماینده کرمان: مجلس برای تحقق شعار سال در بحث نظارت قوی‌تر ظاهر شود

زمان دربی پایتخت مشخص شد

توزیع مرغ و گوشت تنظیم بازار در ایام ماه مبارک رمضان

اعلام ساعت کاری دادگستری کردستان در سال جدید

کاهش 14 درصدی تصادفات جاده‌ای در کردستان

اعلام آخرین جزئیات خسارت سیل در خراسان جنوبی

استاندار: سیل بند جیرفت فوراً بازسازی شود

رفع تصرف 3 هزار مترمربع از اراضی ایلام

جاذبه‌های گردشگری منطقه 21 را بشناسیم

کرمان در جمع استان های برتر جذب بازدید کننده نوروزی

برنامه مسابقات هفته های بیست و هفتم تا سی ام لیگ برتر/ تاریخ دربی برگشت مشخص شد

سرانه فضای سبز منطقه 17 به بالغ بر 4مترمربع به ازای هر نفر رسید

در پردیس‌های فرهنگی، هنری و ورزشی منطقه 10 چه می‌گذرد؟

سیل بند جیرفت فوراً بازسازی شود

چطور وام 600میلیون تومانی مسکن بگیریم؟

آیین جمع خوانی قرآن کریم در روستای ده زیارِ کرمان + تصاویر

روایت فارس از سیل جیرفت/ از فوت سه نفر تا خسارت به اراضی کشاورزی و مناطق عشایری

روند افزایشی بستری‌های کرونا در خراسان رضوی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان: باید پاسخگوی مشکلات مردم باشیم

پورعلی‌گنجی به دیدار با مس می‌رسد

آخرین وضعیت مصدومان و محرومان مس رفسنجان برای بازی با پرسپولیس

هشدار فرماندار سیرجان در مورد بحران جدی آب در این شهرستان

کرمان در زمره 5 استان برتر جذب بازدیدکننده نوروزی قرار گرفت

امدادرسانی هلال احمر به 20 نفر در سیل جیرفت و یافتن پیکر 3 مفقودی

خدمت‌رسانی چهار ایستگاه اطلاع‌رسانی «تهران دوست داشتنی» در منطقه 21

استاندار کرمان در مناطق سیل‌زده جیرفت حضور یافت

سومین جسد مفقودی سیل جیرفت پیدا شد

حضور استاندار کرمان در مناطق سیل‌زده جیرفت

فهرج با اثار زیبای دوره ساسانی اماده پذیرایی از گردشگران

دستور استاندار کرمان برای ترمیم فوری سیل‌بند جیرفت؛ نقص زیرساخت هواشناسی مشهود است

خاطره خوش شماره 10 رحمتی از درخشش مقابل مس کرمان

طرح استقبال از بهار با چهار استقرار تا 14 فروردین ادامه دارد/ استقرار آتش‌نشانان در 175 نقطه و آماده‌باش 134 ایستگاه در 13 فروردین

برپایی نمایشگاه دستاوردهای بانوان کارآفرین و سرپرست خانوار در بوستان لاله

برپایی غرفه‌های متنوع همراه با مجموعه بازی ویژه کودکان در بوستان بزرگ ولایت

احتمال رگبار باران و رعدوبرق در نیمه‌ شرقی کرمان

سومین جسد مفقودی در سیل جیرفت پیدا شد

سیلاب در جیرفت؛ 3 نفر مفقود شدند

تأکید بر تسریع پروژه‌های عمرانی منطقه 16

سیاوش طهمورث با «معرکه در معرکه» به تماشاخانه‌ ایران‌شهر می‌آید

عدم کمک مالی به کودکان کار/ همکاری منسجم قوه قضاییه، پلیس و بهزیستی کارگشا خواهد بود

دستگیری 2 قاچاقچی موادمخدر در رفسنجان

ارگ راین دومین بنای بزرگ خشتی جهان

خسارت سیل به محصولات کشاورزی و منازل مسکونی روستاهای جیرفت

سومین جسد مفقودی سیل جیرفت پیدا شد/ ادامه عملیات امدادرسانی در منطقه