کرمان رصد

آخرين مطالب

گام‌های بلند کرمانی‌ها در مسیر فولادی شدن ورزشي

گام‌های بلند کرمانی‌ها در مسیر فولادی شدن
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - استان کرمان با تولید بیش از 42 ماده معدنی بهشت معادن کشور محسوب می شود به همین علت صنعت گردشگری صنعتی و معدنی در این استان کلید خورد و این امر با بازدید خبرنگاران از پروژه های فولادی شهرستان بردسیر استان کرمان صورت گرفت.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "راه آرمان"، کرمان؛ بهشت معادن کشور بعد از کش و قوس های فراوان از سوی مسئولان و نظام سخت گیرانه کارخانجات به علت شدت حساسیت تولید در واحد های صنعتی و خطراتی که معمولا در این واحد ها وجود دارد، اولین تور گردشگری صنعتی به میزبانی سازمان صمت شمال استان کرمان برای خبرنگاران فراهم شد.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

کرمان رصد

یک سفر یک روزه برای خبرنگاران و اصحاب رسانه از 5 پروژه فولادی در شهرستان سیرجان، گرچه سختی های داشت اما جذابیت آن به علت دیده شدن پیشرفت های جامعه صنعتی استان بسیار بیشتر بود.

کرمان رصد

اولین پروژه ای که از آن بازدید شد؛ پروژه د رحال احداث خط تولید 3.5 میلیون تنی آهن اسفنجی گهر زمین در شهرستان بردسیر بود، این پروژه با سرمایه گذاری 3 هزار میلیاردی دو سهام دار بزرگ گل گهر و گهر زمین رقم خورده است و برای اجرای این طرح صنعتی 240 هکتار زمین در اختیار این واحد صنعتی قرار گرفته بود و با پیمانکاری شرکت فکور صنعت تهران در حال اجرای کارگاهی بود.

کرمان رصد

محمد علی قوی دل نماینده شرکت فکور صنعت تهران در پروژه احداث خطور آهن اسفنجی گهر زمین در بردسیر، گفت: گندله مورد نیاز را از سیرجان به صورت مستقیم با خطوط ریلی به بردسیر آورده و در اینجا ذخیره سازی می شود و بعد از آن تبدیل به آهن اسفنجی خواهند شد.
نماینده فکور صنعت گفت: فولاد به عنوان یک صنعت آب بر د راذهان عمومی محسوب می شود که اینگونه نیست، ما در حال حاضر از چاه هایمجوز دار خودمان استفاده خواهیم کرد اما هدف اصلی ما استفاده از خطوط انحرافی لوله آب خلیج فارس برای تولید آهن اسفنجی است که عملیات اجرایی انتقال کلید خورده است.
وی به دیگر طرح در دست بررسی که در حال اخذ مجوزات لازم آن هستند،اشاره کرد و گفت: به دنبال احداث خط تولید نورد گرم در این منطقه هستیم که با راه اندازی این خط می توان ورق رول را تولید کرد، اما در حال حاضر تنها برای تولید آهن اسفنجی مجوز لازم صادر شده است.
مجری این طرح عنوان کرد: با آغاز بهره برداری از این طرح به صورت مستقیم 5 هزار شغل و به صورت غیر مستقیم 18 هزار شغل ایجاد خواهد شد و متقاضی کاری بدون شغل در ین منطقه نخواهد بود.
در ادامه این سفر یک روزه به سمت کارخانه صنایع فولاد مشیز بردسیر حرکت کردیم.

کرمان رصد

بعد از 20 دقیقه به صنایع فولادی مشیز بردسیر رسیدیم که تولید اصلی این کارخانه آهن اسفنجی، میلگرد و بیلت فولادی در سه سایز مختلف بود، ضمن بررسی پروزه های جدید این واحد صنعتی که تماما با متخصصان داخلی در حال انجام بود، سخنان قائم مقام این کارخانه اندکی هم از نظر عملکرد موفق در طرح های توسعه و هم مشکلات این واحد تولیدی تامل بر انگیز بود.
حسن زاده بزرگترین مشکل در این کارخانه را تلرانس های برقی عنوان کرد و گفت: ما در تابستان به علت قطعی های مکرر برق یکی از کوره های ذوب خود را که با صنعت قوس الکتریکی کار می کرد از دست دادیم.

کرمان رصد

وی ادامه داد: برای اینکه مشکل برقی خود را حل کنیم به دنبال ایجاد نیروگاه برقی هستیم که کارهای مطالعاتی آن به پایان رسیده است.
حسن زاده یکی از بزرگترین اقدامات این واحد صنعتی را تولید و ساخت دستگاه بریکت ساز عنوان کرد و گفت: به همت متخصصان داخلی در این کارخانه توانستیم دستگاه بریکت ساز که پودر آهن اسفنجی را با چسب مخصوص آهن به شکل توپک های کوچکی در می آورد و دوباره می توان به خط تولید برگرداند.

کرمان رصد

قائم مقام مدیر کارخانه تاکید کرد: سالانه ما نزدیک به 1و نیم درصد در تولید آهن اسفنجی ظرفه جویی می کنیم که این فقط به سبب دستگاه بریکت سازی است که با یک هشتم قیمت جهانی در کارخانه ساخته شده است.
وی به حذف آرسنیک از آب منطقه بردسیر اشاره کرد و گفت: با جمع شده گرد آهن اسفنجی و تبدیل آن به بریکت ارسنیک نیز از آب حذف شده است و سلامتی را به مردم هدیه کرده ایم.

کرمان رصد

بعد از بازدید از صنایع فولاد مشیز راهی کارخانه فولاد سیرجان ایرانیان در بردسیر شدیم که زیر مجموعه شرکت مادر تخصصی میدکو بود .
کامبیز توکلی جانشین مدیر مجتمع سیرجان ایرانیان در دیدار با خبرنگاران عنوان کرد: فولاد سیرجان ایرانیان 4 کارخانه دارد که دو کارخانه گندله و کنسانتره در سیرجان است اما خطوط تولید آهن اسفنجی و احیاء مستقیم در شهرستان بردسیر قرار دارند و طرح توسعه ای این کارخانه که تولید 1.5 میلیون تن آهن اسفنجی است بعد از اخد مجوز در حال احداث است که برای 300 نفر اشتغال زایی خواهد داشت.
وی به نوع احیاء مستقیم اشاره کرد و گفت: در اصل بعد از اینکه آهن اسفنجی تولید شد به علت وجود اکسیژن در این قطعات خلوص اهن کم می شود بنابر این در کارخانه احیاء مستقیم اکسیژن آهن کشیده می شود و ماده باقی مانده تبدیل به شمش فولادی می شود و اماده صادارت خواهد بود.

کرمان رصد

کرمان رصد

بعد از بازدید از واحد صنعتی فولاد سیرجان ایرانیان عازم واحد صنعتی جهان فولاد بردسیر شدیم که این کارخانه نکات جالب توجهی را داشت.

کرمان رصد

محمودی مدیر کارخانه جهان فولاد اذعان کرد: این کارخانه از سال 68 کلنگ زنی شده است و 18 طرح برای این کارخانه اعم از ماشین سازی تا تولید ورق بدنه خودرو نوشته شد اما هیچکدام به مرحله اجرا در نیامد تا در سال 95 طرح فولاد سازی در این واحد صنعتی تصویب و به اجرا در آمد.

کرمان رصد

وی تاکید کرد: کارخانه جهان فولاد بهترین نوع از ارقام میلگرد آجدار،بیلت فولادی آلیاژی و میلگرد به صورت کلاف را تولید می کند و تا کنون در سطح جنوب شرق مورد توجه اکثر مشتریان بوده است و تا کنون نیم میلیون تن میلگرد را به صورت سالانه تولید کرده است و دو واحد بلت و میلگرد کلافی را نیز در طزح توسعه قرار داده است.
این سفر یک روزه با نشست خبری مدیر کل صمت شمال به اتمام رسید اما جنبه های بسیاری از این سفر را به ما نشان داد.

کرمان رصد

کرمان رصد

کار در کارخانه های فولادی گرچه کمک شایانی به اشتغال دارد اما با سختی هایی نیز همراه است، که بزرگترین این سختی تحمل گرمای کوره های ذوب و پاتیل های بزرگ تبدیل سنگ اهن به شمش و آهن اسفنجی است، این پاتیل ها حرارت بالایی دارد و یک قطره از مواد ذوب اگر بر قسمتی از بدن بچکد، بی شک آن قسمت از بدن را سوراخ خواهد کرد، اما همت جوانان ایرانی سبب شده است از کار در این مکان ها نهراسند و رزمنده اقتصادی این کشور شناخته شوند.

کرمان رصد

کرمان رصد

کرمان رصد

با وجود تمام این واحد های فولادی باید گفت؛ استان کرمان هنوز راه درازی را در رسیدن به صنعتی شدن دارد که نیازمند حرکت جهادی همه مسئولان از کسانی که مجوزات لازم را صادر می کنند تا سرمایه گزاران و مجریان طرح ها، است.
انتهای پیام / 

کرمان رصد

منبع: دانا
اخبار استان کرمان
اخبار بردسیر
کلیدواژه: تولید آهن اسفنجی سیرجان ایرانیان واحد صنعتی استان کرمان
درخواست حذف خبر:
«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.dana.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «دانا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد 36064976 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.
با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/261618/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

لیدرهای اصلی ناآرامی های اخیر در کرمان بازداشت شده‌اند

مردم کرمان راهشان را از اغتشاشگران جدا کردند

لیدرهای اصلی ناآرامی های اخیر درکرمان بازداشت شده‌اند

پیش بینی افزایش تا 40 درصدی مسافران شهر زیر زمینی

یادبود شهید یوسف‌اللهی در کرمان رونمایی شد

تغییر زمان تشییع پیکر‌های شهیدان کریمی و رسولی در شیراز

توزیع 2300 بسته «مهر تحصیلی» طی هفته وقف در کرمان

آخرین خبر از وضعیت مهاجم استقلال؛ بابایی به دیدار با گل‌گهر می‌رسد؟

4 طرح گردشگری در استان مرکزی به بهره‌برداری می‌رسد

ساماندهی بافت فرسوده در پایتخت مورد توجه قرار گیرد

زنگ آغاز سال تحصیلی در مدارس منطقه 10 نواخته شد

ماه مهر، ماه ستایش و ارج نهادن به علم و دانش‌اندوزی است

افتخار می‌کنم خادم دانش‌آموزان منطقه 17 هستم

افتتاح 100 بازار تره‌بار در دستور کار است

میانگین پیشرفت پروژه های اقتصاد مقاومتی کرمان 26 درصد است

ادای احترام شهردار و مدیران شهری منطقه 2 به مقام شامخ شهدا

بازداشت چندروزنامه نگار و فعال سیاسی

هیچ کلاس درسی در فهرج بدون معلم نیست

یکی از تحریک‌کنندگان ‌تخریب اموال عمومی در اغتشاشات اخیر کرمان دستگیر شد

سند تحول بنیادین سنگ بنای تمام فعالیت‌های آموزش و پرورش است

گرد و غبار شدید کرمان را فرا می گیرد

مصائب «تغییر ساعت فعالیت مدارس» برای والدین

تقابل دوستانه ربیعی و حسینی؛ یکروز دیرتر

مرخصی یک ساله امام جمعه شهرستان انار

آغاز سال تحصیلی برای 520 هزار دانش‌آموز البرزی

برنامه‌های دهه وقف در کرمان اعلام شد

شرکت‌های دانش‌بنیان در حل مشکلات محیط‌زیستی نقش‌آفرینی می‌کنند

نهمین نشست کمیته تخصصی محیط زیست مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران

استقبال از رقابتهای انتخابی تیم ملی تکواندو/ درخشش جوانان با آتیه

650 هزار دانش آموز کرمانی سال تحصیلی را آغاز کردند

اولتیماتوم استاندار به مجری پالایشگاه پلاسمای خون کرمان

نیاز به وقف های جدید برای کاهش آسیب های اجتماعی/ اعلام برنامه های دهه وقف

تحقق رشد اقتصادی 7.7 درصدی استان کرمان در گروی…

شهردار جیرفت استعفاء داد/ سرپرست جدید معرفی شد

نشست خبری معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران

آغوش مهر و ایثار مدارس کرمان به روی آینده‌سازان ایران گشوده شد

سه کبوتر خونین بال گمنام دفاع مقدس بر شانه‌های کرمانی‌ها تشییع شدند

تجمع مردم کرمان در اعتراض به هتک حرمت به تصویر شهید سلیمانی

نحوه فعالیت مراکز معاینه فنی شهر تهران در ایام تعطیلات سوم و پنجم مهر 1401

اینفوگرافیک | گره‌های ترافیکی تهران را بشناسید/20 مسیری که بهتر است از آن‌جا عبور نکنید

صادرکنندگان قم به دنبال حضور موفق در بازارهای آفریقا تا تولید 12 هزار تن کاغذ

نواخته شدن زنگ آغاز سال تحصیلی جدید در دبیرستان البرز

دیدار امام جمعه گرمسار با خانواده شهید مدافع امنیت

تودهنی محکم کرمانی‌ها به اهانت‌کنندگان به حاج قاسم

منشأ حوادث اخیر کشور عقده دشمن اجرای سرود «سلام فرمانده» بود

آشنایی نسل جوان بادفاع مقدس

خداحافظی امام‌جمعه شهرستان انار از مردم این شهر

جزئیات خسارت 15 میلیارد تومانی به تجهیزات آتش‌نشانی در اغتشاشات

حضور گسترده مردم کرمان در راهپیمایی علیه اغتشاشگران

دفاع مقدس، اقتدار جمهوری اسلامی و ملت ایران را به جهانیان ثابت کرد