کرمان رصد

آخرين مطالب

زلزله بیخ گوش تهران اجتماعي

زلزله بیخ گوش تهران
  بزرگنمايي:

کرمان رصد -

کرمان رصد


آفتاب‌‌نیوز :
شاهین فتحی با اشاره به این مخاطرات برای پایتخت عنوان کرد: «مخاطرات شناخته‌شده برای شهر تهران به حدی است که باید خواب را برای مسئولان در این حوزه حرام کند».
مدت کمی نیست که گفتمان مخاطرات طبیعی در کشور و به‌ویژه موضوع زلزله در تهران یکی از حساس‌ترین و حتی امنیتی‌ترین مباحث مورد بررسی در کشور است.
کارشناسان نیز هر بار نسبت به آن هشدار‌های متعددی می‌دهند، اما به نظر نمی‌رسد که حساسیت لازم در قبال آن وجود داشته باشد.
روز گذشته، سید‌مجتبی حسینی در وبینار تخصصی اهم اقدامات کاهش خطر در شهر تهران، با اشاره به زلزله‌ها در ایران عنوان کرد: بررسی زلزله‌ها از سال 1900 تا 2016 نشان می‌دهد کشور ما هم از نظر تعداد زلزله‌ها و هم از نظر کشته‌ها و زخمی‌ها رتبه بالایی دارد.
به‌طوری که در بحث تعداد زلزله‌ها در رنکینگ سوم هستیم و در تعداد کشته‌ها نیز در رنکینگ ششم قرار داریم که این نشان می‌دهد هم در نقشه خطر هستیم و هم آسیب‌پذیریم و زلزله باعث خسارات مالی شدید و از‌دست‌دادن هم‌وطنان عزیزمان شده است.
او به بیان برخی از مناطق متأثر از زلزله در تهران پرداخت و گفت: در تهران مناطق مختلفی در سال‌های قبل تحت اثر زلزله بودند و خسارات داشتند.
ری در سال‌های پیش از میلاد و در سال‌های 743، 855، 864 و 958 لرزش‌های شدیدی داشته که 7.7 ریشتر هم برای آن ثبت شده است.
در دماوند هم چنین لرزه‌هایی ثبت شده است؛ دماوند در سال 1665 با شدت 6.5 ریشتر، در سال 1815 با شدت 6.5 ریشتر و در سال 1830 نیز با شدت 7.1 ریشتر لرزیده است.
در سال‌های 2017 و 2020 هم ما شاهد زلزله‌های دماوند و ملارد بودیم که این دو زلزله در تهران احساس شد، اما خرابی آن‌چنانی نداشت. این می‌تواند به‌عنوان یک زنگ خطر باشد و هرکدام از این زلزله‌ها می‌توانست شهر را با بحران روبه‌رو کند.
زلزله یک بار رخ می‌دهد، اما مسئله مورد بحث در تهران، تنها نه زمین‌لرزه بلکه حوادثی است که پیرو این مخاطره می‌تواند در شهر رخ دهد؛ از تخریب ساختمان‌های فرسوده، تأسیسات، قطعی آب و برق و گاز تا احتمال انفجار و آتش‌سوزی.
به همین دلیل هم مدیریت بحران در تهران کار ساده‌ای نخواهد بود؛ نمی‌دانیم زلزله تهران قرار است چه روزی یا چه ساعتی رخ دهد، نباید فکر کنیم اگر زلزله در روز رخ دهد، حتما تلفات آن کمتر خواهد شد.
عامل اصلی تلفات در زلزله، ساختمان‌ها هستند و این زلزله نیست که باعث مرگ انسان‌ها می‌شود، بلکه باید ساختمان‌ها ایمن‌سازی می‌شدند تا در برابر زلزله دوام بیاورند.
در مورد سامانه هشدار سریع زلزله در تهران ما 26 ایستگاه فعال داریم و بحث عملیاتی و اجرائی آن پیش رفته است. ابتدا چهار نقطه با همکاری جایکا، عملیاتی شد و پس از آن 22 ایستگاه دیگر اضافه کردیم که در مجموع 26 ایستگاه فعال داریم.
این ایستگاه‌ها در اطراف تهران بوده و دارای برق شهری، خورشیدی و باطری هستند. هم با مودم و سیم‌کارت و هم از طریق امواج رادیویی امکان برقراری ارتباط با آن‌ها وجود دارد.
حسینی درباره اینکه آیا نمی‌توان اطلاعات این سامانه‌ها را به‌طور علنی و برای عموم اعلام کرد، گفت: این سامانه‌ها تنها چند ثانیه زودتر زلزله را اعلام می‌کنند.
در هیچ جای جهان امکان پیش‌بینی زودتر زلزله یا جلوگیری از آن وجود ندارد، اما برای اعلام هشدار عمومی نیاز به فرهنگ‌سازی وجود دارد و البته این نیاز هم هست که سامانه بدون باگ باشد. ب
رای شهری مانند تهران بحث کدنویسی و به‌روزرسانی نرم‌افزاری در حال انجام است و امیدوارم در سال آینده بتوانیم هشدار برای ارگان‌ها و دستگاه‌ها را داشته باشیم و چند سال بعد هم اگر همه چیز مناسب بود، اعلام هشدار عمومی انجام خواهد شد.
با این حال، باید توجه داشت که نباید این هشدار منجر به رفتار شدیدی از سوی افراد شود که خود این رفتار ممکن است منجر به بحران شود.
او درباره راهبرد‌ها برای کاهش خطرپذیری لرزه‌ای ساختمان‌های شهر تهران نیز گفت: ما وضع تهران را می‌دانیم. نتیجه مطالعات نیز نشان داد که حدود 20 سال زمان می‌برد که بتوانیم برای شهری مانند تهران هزینه کنیم تا وضعیت آن پایدار شود.
در این مطالعات، پنج سال اول ساختمان‌های اصلی مانند بیمارستان‌ها و امدادی و انتظامی در اولویت قرار می‌گیرند. البته اجرای آن هزینه‌های زیادی می‌طلبد که بخشی را ارگان‌های دولتی باید بپردازند و برای منازل هم از طریق وام، تسهیلات و‌... باید فعالیت کرد.
به گفته او، در تهران هم مانند آنچه در زلزله جنوب کشور رخ داد، قابل پیش‌بینی است. خطر ریزش کوه‌ها در زلزله تهران محتمل است، اما ما در برخی مناطق مخصوصا شمال تهران ریزش سنگ و زمین‌لغزش را خواهیم داشت.
آمادگی 20‌درصدی تهران در مقابل زلزله
این‌ها در حالی است که متخصصان میزان آمادگی پایتخت در مقابل زلزله را چندان قابل اعتنا نمی‌دانند. رضا کرمی‌محمدی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و متخصص زلزله، در‌این‌باره می‌گوید: در این سال‌ها اتفاقات مثبت و خوبی در حوزه مدیریت بحران رخ داده که از میان آن‌ها می‌توان به تشکیل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، تدوین قانون مدیریت بحران کشور و ایجاد سازمان مدیریت بحران کشور و... اشاره کرد. اما در بحث نرم‌افزاری این ضرورت وجود دارد که باید اقدامات بیشتری انجام شود. اگر امروز زلزله‌ای مانند آنچه در بم رخ داد، در تهران رخ دهد، ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در نهایت 20 درصد آمادگی در برابر زلزله وجود دارد و این می‌تواند مشکلات زیادی را برای شهر تهران و حتی کشور ایجاد کند. از این‌رو خیلی جای کار داریم و اقدامات زیادی باید انجام شود.
این استاد دانشگاه با اشاره به تصویب قانون جدید مدیریت بحران کشور گفت: این قانون که قانون خوبی هم هست، حدود دو سال پیش تصویب شد، اما هنوز بسیاری از آیین‌نامه‌های اجرائی آن به تصویب نرسیده است که بعد از دو سال باید تصویب می‌شد. از این‌رو لازم است در این حوزه نیز جدیت بیشتری وجود داشته باشد.
کرمی‌محمدی از بی‌توجهی مسئولان به موضوع مدیریت بحران نیز انتقاد کرد: یکی از چالش‌های عمده مدیریت بحران در سال‌های اخیر، بی‌توجهی مسئولان به موضوع مدیریت بحران است.
مجلس هم باید این موضوع را پیگیری کند. شما ببینید در همین لایحه بودجه سال 1401 هم توجهی جدی به موضوع مدیریت بحران و ابعاد مختلف آن به‌خصوص پیشگیری و آمادگی برای مقابله نشده است که این‌ها همه باید مرکز توجه قرار بگیرد.
آذرماه امسال، رئیس شورای اسلامی شهر تهران از مذاکره برای همکاری میان دولت و مدیریت شهری برای احیای بافت‌های فرسوده خبر داده بود.
مهدی چمران با اشاره به وضعیت بافت‌های فرسوده گفته بود: بافت فرسوده در مواقعی مانند زلزله و سایر حوادث طبیعی بسیار خطرساز است و حتما باید فکری برای آن کرد.
در زمینه مسکن سازی در شهر‌های اطراف تهران، بحث‌های دیگری در دولت مطرح است، ولی در خود تهران باید سرمایه‌گذاری را به سمت بافت فرسوده ببریم.
اما چمران به اینکه قرار است شکل همکاری دولت و شهرداری تهران برای احیای بافت‌های فرسوده چگونه باشد، اشاره روشنی نکرده است؛ آن‌هم در شرایطی که کارشناسان در 15 سال گذشته که پروژه‌های مسکن سازی دولتی در قالب «مسکن مهر» و «اقدام ملی مسکن» اجرا شد.
بار‌ها گوشزد کردند سرمایه‌گذاری دولت به جای اینکه در اراضی بایر و نیازمند زیرساخت صورت گیرد، باید در دل شهر‌ها و با هدف احیای بافت‌های فرسوده باشد.
با وجود این، اکنون در جریان فراخوان ثبت نام ساخت سالانه یک میلیون مسکن در کشور، شهر تهران به‌عنوان یک گزینه قابل انتخاب برای ثبت نام‌کنندگان در فهرست شهر‌هایی که قرار است مسکن سازی در آن‌ها صورت گیرد، قید نشده و به نظر می‌رسد برنامه احیای بافت فرسوده در تهران اگر به مرحله اجرا برسد، ارتباطی با طرح جهش مسکن که دولت سیزدهم درصدد اجرای آن است، ندارد.
همان‌طور که متخصصان زلزله اشاره کرده‌اند، زلزله تنها خطر پایتخت نیست و اتفاقات پس از آن می‌تواند به مراتب وحشت‌آفرینی بیشتری داشته باشد.
همین هم ضرورت ورود نهاد‌های شهری، سازمان‌های مرتبط با مدیریت بحران و تأمین بودجه برای جبران خلل‌ها در این زمینه را گوشزد می‌کند.
منبع: روزنامه شرق

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/242316/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

57 زندانی آزاد شدند

موفقیت مراکز علمی کاربردی با آمار جرم در جامعه رابطه مستقیم دارد

در حال ورود به موج جدید کرونا هستیم/ضرورت تکمیل پوشش واکسیناسیون

آخرین وضعیت مناطق سیل زده ریگان

از گلی که به سپاهان زدم لذت برم/ این فصل اهداف بزرگی داریم

شاگردان مکتب حاج قاسم به کرمان می‌روند

تصاویر/ رزمایش کمک مومنانه در مناطق سیل زده جنوب کرمان

عضویت داور کرمانی فوتبال در هیئت رئیسه فدراسیون اسکیت

دستور وزیر صمت مبنی بر بومی‌سازی نیروی کار در معادن باید اجرایی شود

افزایش استقامت بدن سالمندان با مصرف انار

فیلم گنج های 4 هزار ساله در بار پسته مرد کرمانی / عتیقه های میلیاردی

برگزاری جشن گلریزان در بیت الزهرای حاج قاسم

افزایش بستری‌های کرونا در استان کرمان

افتتاح 34 طرح راهداری استان کرمان

بازی‌های آویژه صنعت پارسا به  علت کرونا لغو شد

اصلاح ساختار بافت فرسوده بندرعباس در دستور کار راه و شهرسازی است

بسته‌های تشویقی جدید برای بافت فرسوده منطقه

لزوم حمایت از فوتبال بانوان

نصیری: گل سپاهان روی اتفاق بود

بازدید از کارگاه‌های بانوان کارآفرین در کرمان

آزادی 53 زندانی واجد شرایط مرخصی پایان حبس

بافت 250 تخته فرش اهدایی به ستاد بازسازی عتبات عالیات

اعلام رای جنجالی بازیکن گل گهر به تاخیر افتاد

اجرای 379 طرح اشتغالزایی توسط بنیاد برکت در فهرج

بنیاد برکت هزار و 173 نفر را درفهرج شاغل کرد

موافقت با احداث پارک 50 هکتاری بندرعباس ماحصل جلسه مشترک شورای شهر با راه و شهرسازی بود

اختتامیه جشنواره شعر آیینی در دانشگاه پیام نور کرمان

کارخانه نساجی در رفسنجان افتتاح شد

خسارات کشاورزان سیل‌زده جبران می‌شود

امدادرسانی هوایی به مناطق سیل‌زده شرق کرمان

بازدید جانشین فرمانده سپاه ثارالله کرمان از مناطق سیل‌زده

تفاهم نامه همکاری بین آموزش و پرورش و دانشگاه آزاد اسلامی کرمان منعقد شد

رییس کل دادگستری: لیست وظایف ادارات در حل مشکلات مناطق سیل زده کرمان تهیه شود

تقدیر از بانوان کارمند اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهران: پاسخگویی در راستای مانع‌زدایی و رفع مشکلات مردم باید نهادینه شود

با حکم دکتر حجت الله عبدالملکی، مشاور وزیر در امور کارفرمایی منصوب شد

در نشست معاون امور تعاون با رئیس مرکز آمار ایران؛ محاسبه سهم بخش تعاون از اقتصاد ملی بررسی شد

عضویت داور کرمانی فوتبال در هیات‌رئیسه فدراسیون اسکیت

اعلام آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده ریگان

بازداشت رئیس اداره بازیافت یکی از مناطق تهران

تلاش امدادگران برای تخلیه گل و لای از خانه سیل زدگان جنوب کرمان

دیدار شهردار تهران با مادران شهدای منطقه 12

نشست شهردار با بانوان مدیر در شهرداری تهران

همایش تجلیل از مادران و همسران شهدا برگزار شد

مدیران شهرداری به دنبال اثرگذاری باشند/ بانوان مدیر در شهرداری باید به خودباوری برسند

بخش خصوصی در مسیر خدمت‌رسانی به شهروندان نقش به‌سزایی دارد

بیست و نهمین نشست کمیته مدیران ارتباطات و امور بین الملل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران

سیل زدگان شرق کرمان وارد نهمین روز بحران شدند

ساداتی‌نژاد: سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی حدود 11 درصد است

کالاهای استاندارد کرمان به 42 کشور جهان صادر شد