کرمان رصد
پایین بودن مصرف سالانه روغن زیتون در گیلان
سه شنبه 23 شهريور 1400 - 19:20:42
کرمان رصد -

کرمان رصد


ایسنا/گیلان مدیر جهاد کشاورزی رودبار از پایین بودن سرانه مصرف روغن زیتون در گیلان و دیگر استان های کشور خبر داد.
سروش ابراهیمی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه روغن زیتون یکی از سالم ترین روغن های دنیا محسوب می شود، اظهار کرد: به دلیل گران بودن این روغن و نبود شناخت کافی مردم از فواید مصرف روغن زیتون موجب شده است که سرانه مصرف روغن زیتون در گیلان و دیگر استان های کشور نسبت به میانگین جهانی کم باشد.
وی با اشاره به اینکه پیش بینی می شود امسال 1600تن روغن زیتون در رودبار تولید شود، گفت: روغن کشی از زیتون های رودبار از نمیه اول آبان ماه آغاز می شود و طبق مشاهدات عینی از باغات این شهرستان به نظر می رسد امسال روغن زیتون کمتری نسبت به سال گذشته تولید شود زیرا سرمای هوا در زمان گل دهی درختان زیتون موجب کاهش عملکرد تولید محصولات باغ های برخی زا باغات رودبار شد.
ابراهیمی تصریح کرد: روغن های زیتون این شهرستان علاوه بر گیلان در دیگر استان های کشور نیز به فروش می رسد و از کیفی ترین روغن های زیتون نیز محسوب می شود.
وی ادامه داد: اگر طرح های توسعه و احیای باغ های زیتون و نیز برنامه های مدیریت و تامین آب باغ ها اجرایی شود تا پنج سال آینده تولید زیتون در این شهرستان به 30 هزار تن در سال خواهد رسید و بخش زیادی از نیاز مواد اولیه صنایع روغن کشی را تامین خواهد کرد.
مدیر جهاد کشاورزی رودبار از وجود کارگاه های روغن کشی خانگی در این شهرستان خبر داد و گفت: برخی از این کارگاه ها غیرمجاز هستند که ما توصیه کرده ایم برای اخذ مجوز به اداره استاندارد شهرستان مراجعه کنند.
وی در خصوص مدیریت پسماند حاصل از فرآوری زیتون خاطرنشان کرد: در سالهای گذشته در این خصوص مشکلات زیادی داشتیم اما خوشبختانه اخیرا با همکاری برخی از صاحبان صنایع روغن کشی این مشکل تا حدودی حل شده است اما انتظار داریم به نقطه مطلوب برسیم و همه صنایع روغن کشی زیتون در مدیریت پسماند خود کوشا باشند.
انتهای پیام 

http://www.kerman-online.ir/fa/News/224794/پایین-بودن-مصرف-سالانه-روغن-زیتون-در-گیلان
بستن   چاپ