کرمان رصد
بیش از یک و نیم میلیارد تن خاک از معدن مس سرچشمه استخراج شد
سه شنبه 4 خرداد 1400 - 08:44:24
ایرنا - کرمان
کرمان رصد - کرمان - مدیر امور معدن مجتمع مس سرچشمه گفت: یک میلیارد و 578 میلیون تن خاک از ابتدای اکتشاف این معدن تاکنون از این معدن استخراج شده است.

جواد حکیمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گزارشی از عملکرد این واحد ارائه کرد و افزود: با توجه به اینکه سال 67 شکوفایی اقتصاد به سمت معدن می رفت و با وجود پتانسیل خوب معدن، در صورت سرمایه گذرای در این حوزه جمعیت زیادی می توانستند ارتزاق کنند، لذا صنعت کشور نیز که به کشورهای خارجی وابسته بود به این سمت آمد و رویکرد معدن به شکل خوبی برنامه ریزی و سازماندهی شد تا اقتصاد کشور از بیگانگان بی نیاز شود.
وی تصریح کرد: از ابتدای اکتشاف در معدن مس سرچشمه، تاکنون یک میلیارد و 578 میلیون تن خاک از این معدن استخراج شده است.
حکیمی ادامه داد: از سال 1362 به بعد که ماده معدنی را به منظور فرآوری به کارخانه (مجموعه باطله برداری) ارسال می کردیم، از این مجموعه تقریباً 857 میلیون تن باطله و 85 میلیون تن خاک با متوسط 28 صدم اکسید، به هیپ های فعال ارائه شد.
حکیمی بیان کرد: تاکنون 635 میلیون تن خاک با متوسط عیار 83 صدم درصد هم به سمت کارخانه رفته ضمن اینکه این عیار خاک قبلا 85 صدم و گاهی 9 دهم درصد بود که آن را به 83 صدم درصد رساندیم.
وی خاطرنشان کرد: انتظار می رود در سال های آینده این عدد به سمت پایین نزول کند با توجه به طرح های توسعه ای که در دست اقدام است سعی می کنیم تا پنج سال آینده این عیار را به 62 صدم درصد برسانیم و حفظ کنیم.
مدیر امور معدن مجتمع مس سرچشمه رفسنجان عنوان کرد: زمانی می گوییم عیار خاک به میزان 62 صدم درصد است؛ باید سختی کار تیم معدنی را به خاطر آورد که شبانه روز با سختی و دشواری و امکانات و دستگاه های فرسوده 40 ساله فعالیت می کنند تا این درصد به دست آید.
حکیمی تصریح کرد: بارگیری از روزانه 90 تا 110 هزار تن خاک انجام می شود بنابراین در طول یک سال به مدت 365 روز خط بدون وقفه کار خود را انجام می دهد و کمترین مشکل را داریم.
وی توضیح داد: ارسال 62 صدم درصد خاک عیار کاری سخت پیچیده است، عشق خاصی می خواهد که پای کار باشیم.
مدیر امور معدن مجتمع مس سرچشمه رفسنجان همچنین ادامه داد: در رابطه با آخرین طرح که فاز سه تغلیظ در دست اقدام است باید یک نگاه این چنینی داشته باشیم و باقیمانده خاکی که می توانیم برداشت کنیم یک میلیارد و 400 میلیون تن با عیار متوسط پنج دهم درصد و کاتاف دو دهم درصد است.
وی گفت: اینکه این عدد قابل توجهی است و برای آن برنامه ریزی خواهد شد؛ نسبت استخراج مان که 1.4 است به سمت پایین می رود و در مقطعی از زمان، این استخراج به نسبت مساوی خواهد رسید یعنی به ازای یک کامیون ماده معدنی یک کامیون باطله از معدن بیرون می رود که این در مقایسه با معدن مس میدوک که در حال اقدام هستند بسیار قابل توجه است.
حکیمی تصریح کرد: نسبت استخراج خاک از معدن در میدوک به ازای یک کامیون ماده معدنی پنج کامیون باطله باید بیرون برود.
اکتشاف معدن مس سرچشمه از حدود 1360 به بعد آغاز شد این معدن در 50 کیلومتری شهر رفسنجان قرار دارد.
برچسب‌ها
خبرگزاری جمهوری اسلامی مس سرچشمه وزارت صنعت معدن و تجارت رفسنجان

http://www.kerman-online.ir/fa/News/205910/بیش-از-یک-و-نیم-میلیارد-تن-خاک-از-معدن-مس-سرچشمه-استخراج-شد
بستن   چاپ