کرمان رصد
در نشستی با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی؛
چرایی بحران های تکراری محصولات کشاورزی جنوب کرمان بررسی شد
پنجشنبه 30 ارديبهشت 1400 - 12:00:26
ایسنا - اقتصادی
کرمان رصد - ایسنا/کرمان استاندار کرمان از عدم کشت های هدفمند و مکانیزه در جنوب استان انتقاد کرد و توجه به تامین زیرساخت های لازم را خواستار شد.

"علی زینی وند" امروز 30 اردیبهشت ماه در جلسه‌ بررسی چرایی بحران های تکراری محصولات کشاورزی جنوب کرمان با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تعاونی روستایی کشور گفت: کشت های محصولات جهادکشاورزی جنوب کرمان همواره با بحران روبه روست و باید علت این مشکلات پی در پی را به صورت هدفمند و کارشناسی بررسی کنیم.
وی افزود: جهاد کشاورزی جنوب‌ کرمان هر چه در توان داشت برای بیان وضعیت بحران های وارد شده به بخش کشاورزی انجام داده و برآورد خسارات نشان می دهد آسیب سرمازدگی، خشکسالی و بحران محصولات کشاورزی نجومی است که باز با یک بحران روبه رو هستیم.
زینی وند بر کشاورزی هدفمند و مکانیزه تاکید کرد و افزود: باید براساس راهبردهای درست و پژوهش، چشم انداز بخش کشاورزی ریل گذاری شود که شاهد هستیم طرح های کارشناسی با هزینه های زیاد تدوین و رها شدند.
استاندار کرمان با تاکید بر این مطلب که ما وارث تصمیمات غیرکارشناسی هستیم، اظهار کرد: راهبردها را باید به سند تبدیل کنیم و رسانه ها هم باید به این سمت و سو حرکت کنند.
وی با انتقاد از برخی فشارها برای انجام کارهای غیرکارشناسی گفت: خیلی جاها به استاندار برای انجام کارهای غیراصولی فشار می آورند اما نباید به بهانه خواسته مردمی به چنین اقداماتی تن بدهیم.
زینی وند هزینه های بخش کشاورزی را نسبت به میزان درآمدها خسارت بار عنوان کرد و افزود: اگرچه در جنوب کرمان در راستای کشت های گلخانه ای، آبیاری نوین و ... کارهایی انجام شده اما کافی نیست.
وی به کشت های سنتی انتقاد کرد و افزود: اگر چه بحث فروش پیاز به کشور هند یک مسئله سیاسی است اما متاسفانه محصولات تولیدی جوابگوی نیاز این بازار نیست و برندینگ نداریم وباید رویه های صادراتی و برندینگ را اصلاح کنیم.
استاندار کرمان حمل و نقل را از عمده مشکلات بخش کشاورزی دانست و بر لزوم راه اندازی ایستگاه قطار در راین برای حمل محصولات کشاورزی تاکید کرد و افزود: مشکلات حمل و نقل را باید به صورت ریشه ای حل کرد و بنده به عنوان استاندار کلیدواژه‌ی راهبردی را علی رغم برخی از انتقادات تکرار می کنم تا اینکه ملکه اذهان عمومی بشود.
انتهای پیام

http://www.kerman-online.ir/fa/News/204336/چرایی-بحران-های-تکراری-محصولات-کشاورزی-جنوب-کرمان-بررسی-شد
بستن   چاپ