کرمان رصد
حراج دام‌های مولد و نارس به دلیل خشکسالی در کرمان
يکشنبه 26 ارديبهشت 1400 - 01:00:57
کرمان رصد -

کرمان رصد


به گزارش همشهری آنلاین، بر اساس آمارهای ثبتی سازمان هواشناسی سال 99 فقط 43 میلی‌متر بارندگی در کرمان اتفاق صورت گرفت که این میزان نسبت به سال قبل‌تر 75 درصد و نسبت به بلندمدت 57 درصد کاهش را نشان می‌دهد در حالی‌ که نسبت بارندگی سالانه استان باید 13 میلی‌متر باشد. با وجود این کاهش بارش‌ها موجب شد مراتع و رویشگاه‌های استان به شدت با کاهش رشد و رویش علف که مهم‌ترین منبع غذای دام عشایر است مواجه شود.
کاهش 70درصدی علوفه مرتعی
مدیرکل امور عشایر کرمان در این باره گفت: کاهش 70درصدی علوفه مرتعی ناشی از بحران خشکسالی در این استان حیات دامداران عشایری و روستایی را در معرض تهدید جدی قرار داده است.
رضا نیکزادی افزود: خشکسالی امسال طی 40 سال گذشته در استان بی‌سابقه بوده است و مشکل تامین علوفه، عشایر را وادار کرده تا دام‌های مولد و نارس خود را به بازار عرضه کنند.
جایگزینی علوفه دستی
مدیرکل امور عشایر استان کرمان اضافه کرد: عشایر قطعا باید در این شرایط زمانی علوفه دستی را جایگزین علوفه مرتعی کنند که با توجه به افزایش بی رویه علوفه این امر هزینه های سرسام‌آوری را برای جامعه مولد عشایر به همراه دارد.
نیکزادی با اشاره به پیگیری سازمان جهاد کشاورزی و مجموعه سازمان امور عشایری ایران طی ماه‌های پایانی سال گذشته و در سال جاری برای تامین نهاده اعلام کرد: قرار است نهاده به مقدار لازم به قیمت مصوب در اختیار عشایر قرار بگیرد ولی به دلیل تقاضای زیاد عشایر و دامداران و باوجود همکاری 2 سازمان نیاز به مساعدت بیشتر در این زمینه احساس می‌شود.
به گفته وی، اقداماتی در دستور کار اداره کل امور عشایر برای مقابله و کاهش اثرات خشکسالی قرار دارد تا نهاده‌های دامی به اندازه کافی تامین و در اختیار عشایر قرار گیرد و همچنین تسهیلات بانکی مدت‌دار و ارزان‌قیمت نیز پرداخت و کمک شایانی به اقتصاد خانوارها شود.
مدیرکل امور عشایری کرمان افزود: تنوع بخشی به اشتغال عشایر در حوزه های مختلف از جمله توسعه گردشگری، عشایرگردی، توسعه صنایع دستی، جمع‌آوری گیاهان دارویی، خرید دام عشایر توسط شرکت پشتیبانی امور دام و با مشارکت اتحادیه و تشکل های عشایری با هدف حمایت از دامداران، آب‌رسانی سیار به مناطقی که چشمه‌ها، قنوات و منابع آبی آن ها دچار افت آب و خشکیدن شده‌اند نیز از دیگر اقداماتی بوده که در دستور کار اداره کل عشایری به منظور مقابله و کاهش آثار خشکسالی قرار گرفته است.
کد خبر 601147 برچسب‌ها عشایر خشکسالی دامداری استان‌ کرمان

http://www.kerman-online.ir/fa/News/203607/حراج-دام‌های-مولد-و-نارس-به-دلیل-خشکسالی-در-کرمان
بستن   چاپ