کرمان رصد
برخورد جدی با اخلال کنندگان بازار در دستور کار است
چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400 - 02:56:55
کرمان رصد -

کرمان رصد


به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ، محمدرضا سنجری رییس دادگستری راور در نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم شهرستان راور از ورود دستگاه قضایی برای بررسی وضعیت اخلال در بازار خبر داد.
او افزود: با توجه به وضعیت نابسامان قیمت برخی از کالا‌های اساسی و نارضایتی مردم از این موضوع، ضرروت دارد نظارت‌های جدی تری در این حوزه انجام شود.
رییس دادگستری شهرستان راور یکی از دلایل اصلی افزایش نارضایتی مردم در حوزه اقتصادی را عدم کنترل مناسب بازار و همچنین عدم نظارت بر عرضه کالا‌های اساسی عنوان وبیان کرد: در این راستا ضرورت دارد با کسانی که مبادرت به اخلال در بازار می‌کنند، برخورد جدی شود از این رو دستگاه قضایی برخورد با این دسته از افراد را در دستور کار قرار داده است.
سنجری گفت: اگر امروز همه شاهد هستیم که دادگستری و دادسرا در سطح شهرستان با جدیت در حوزه بازار ورود کرده است و پیگیر انجام وظایف ادارت مسئول در حوزه کنترل و نظارت بر بازار می‌باشد به منزله دخالت در امور دستگاه‌های اجرایی نمی‌باشد بلکه دستگاه قضایی جنبه نظارتی، حمایت، پشتیبانی و تعامل با ادارات را دارد.
این مقام قضایی افزود: در حال حاضر کشور ما درگیر تحریم‌ها و جنگ اقتصادی است و مسئولین امر باید سعی کنند تا فشار‌های اقتصادی بر مردم خصوصا" قشر آسیب پذیر کم شده و جلوی سود جویان و دلالان نیز گرفته شود.
سنجری بیان کرد: در موضوع مرغ گرم همه شاهد بودیم که علی رغم اینکه در کل کشور و مرکز استان مردم جهت خرید مرغ گرم صف‌های طولانی تشکیل دادند، اما با کمک و حمایت دستگاه قضا از مسئولین امر این بحران در شهرستان راور احساس نشد و مردم مشکلی نداشتند ودست دلالان در این حوزه کوتاه شد و حتی پرونده‌ای کیفری نیز در این خصوص برای فردی که اخلال در نظام توزیع انجام داده بود تشکیل شد و برخورد قانونی صورت پذیرفت.
او تصریح کرد: مسئولین نباید صرفا به نشستن پشت میز اکتفا کنند و باید در میدان باشندو ضمن بازدید میدانی از واحد‌های تولیدی از مشکلات آن‌ها مطلع شوند و در جهت رفع مشکلات اقدام نمایند.
سنجری همچنین دراین نشست با اشاره به اینکه هویت‌گذاری دام باید از سوی دامداران جدی گرفته شود اظهار داشت: اداره جهاد کشاورزی تخصیص نهاده دامی را فقط براساس هویت گذاری دام انجام دهد.
او گفت: با اجرای طرح هویت گذاری دام ها، تمامی اطلاعات دامدار و دام در سامانه ثبت شده و نهاده اختصاص یافته فقط براساس اطلاعات این سامانه است.
رییس دادگستری راور اظهار داشت: تمامی دامداران شهرستان باید موضوع هویت‌گذاری دام را جدی بگیرند و در اسرع وقت برای هویت دار کردن دام خود اقدام کنند.
سنجری با اشاره به مزایای طرح هویت گذاری دام، ادامه داد: این طرح علاوه بر بالا بردن امنیت دام و جلوگیری از سرقت و کاهش قاچاق دام و اختصاص سهمیه نهاده به بهره‌برداران به برنامه‌ریزی جهت تولید نیز کمک می‌کند.
او تاکید کرد: هم اکنون 100 درصد نهاده‌های طیور و در خصوص دام سبک و سنگین نیز تا 60 درصد از نهاده‌ها دامی و کشاورزی، سم، کود و آرد توسط دولت با قیمت ارز دولتی تامین می‌شود و در این بین مسئولینی که وظیفه توزیع این نهاده را بر عهده دارند باید نظارت دقیق زمینه‌ای را فراهم کنند که تا این امکانات به دست تولید کنندگان واقعی رسیده و از رسیدن آن به دست سود جویان و دلالان و فروش آن‌ها در بازار آزاد جلوگیری شود.
رییس دادگستری شهر ستان راور افزود: مسئولین نباید در شرایط کنونی اقتصادی کشور ترک فعل داشته باشند و با ایجاد خلاء، قدرت اقتصادی را به دست افراد سود جو بدهند و اگر چنین شود کنترل آن سخت است.
سنجری اظهارداشت: در راستای اجرای طرح کنترل و نظارت بر بازار ، به دنبال مچ گیری نیستیم بلکه با همفکری و همکاری مسئولین اجرایی در جهت اصلاح امور تلاش می‌کنیم.
او تصریح کرد: باید در حوزه نظارت بر توزیع نهاده‌های دامی، کشاورزی، دامداری و مرغداری‌ها برای پیشگیری از وقوع جرایم از ظرفیت کار گروه شهرستان استفاده کنیم و یک تیم نظارتی قوی توسط مسئولین جهاد کشاورزی و سایر ادارت مسئول تشکیل شود و همه امور در زمینه تولید محصولات دام و کشاورزی در شهرستان رصد شود.
انتهای پیام/ح

http://www.kerman-online.ir/fa/News/202992/برخورد-جدی-با-اخلال-کنندگان-بازار-در-دستور-کار-است
بستن   چاپ