کرمان رصد

آخرين مطالب

پُتک تعرفه بر سر پیازکاران جنوب کرمان اقتصادي

پُتک تعرفه بر سر پیازکاران جنوب کرمان
  بزرگنمايي:

کرمان رصد- یکی از مهمترین تولیداتی که اکنون درگیر این مشکل شده کشت پیاز در جنوب استان کرمان است که تعرفه بسیار بالایی برای آن در نظر گرفته شده که عملا صادرات این محصول را غیرممکن می کند.

هرچند برخی خبرها طی روزهای اخیر حاکی از امیدواری ها برای حذف تعرفه صادراتی پیاز یا برخی دیگر محصولات بوده اما در عمل، همچنان کشاورزان و مسئولان جهاد کشاورزی در منطقه می گویند که این مشکل حل نشده و ابلاغیه ای نیز مبنی بر حل مشکل به دست آنان نرسیده است.

اسفند سال گذشته کار برای کشت پیاز شروع شده است و اول مرداد عملا کشت صورت می گیرد؛ اوج برداشت این محصول در جنوب کرمان از دی ماه به بعد است. تعرفه سنگین صادراتی درحالی از 22 آبان و چنان ناگهانی و بدون برنامه ریزی قبلی وضع و اعلام شده که درواقع دست کشاورز از همه جا بی خبر و بازرگانان را در پوست گردو گذاشته است.

ناگهانی بودن این تعرفه به گونه ای بوده که حتا مسئولان جهاد کشاورزی جنوب کرمان را هم غافلگیر کرده چنانکه رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان می گوید در این زمینه حق را به کشاورزان می دهیم چونکه زمان ابلاغ آن بسیار دیرهنگام بوده و ما هم نتوانستیم به کشاورزان در زمان کشت خبر دهیم.

تعرفه سنگین صادراتی درحالی از 22 آبان و چنان ناگهانی و بدون برنامه ریزی قبلی وضع و اعلام شده که درواقع دست کشاورز از همه جا بی خبر و بازرگانان را در پوست گردو گذاشته است.

احمد احمدپور در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: هیچ کمک یارانه‌ای به کشاورزانی که کاشت پیاز دارند نمی‌شود و هزینه های تولید پیاز بین 6 تا هفت هزار تومان است که کشاورز اگر زیر هشت تا 9 هزار تومان این محصول را بفروشد متضرر می شود.

وی اضافه کرد: بنابراین افزایش تعرفه صادرات نه تنها موجب بروز مشکل در صادرات پیاز می شود بلکه افزایش عرضه آن در داخل نیز ممکن است قیمت آن را به زیر 9 هزار تومان برساند که ضرر آن به تولید کننده می رسد؛ این درحالی است که بارها بر لزوم حمایت از این موضوع در کشور تاکید شده است.

احمدپور با بیان اینکه نباید تعرفه پیاز بیش از 10 درصد ارزش پایه گمرکی باشد ادامه داد: قرار است نمایندگان با وزیر دیدار کنند و پیشنهادهای خود را ارائه دهند.

وی تاکید کرد: پیاز و سیب زمینی تولید جنوب کرمان در خارج از فصل معضل گرانی و کمبود آن در کشور را حل می‌کند و در عمل نیاز به تعرفه هم وجود ندارد بنابراین تولیدکنندگان این محصولات باید بیشتر مورد توجه و حمایت باشند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: هشت هزار و 300 هکتار طرح استمرار زیر کشت پیاز است که پپیش بینی می شود با کشت ثانویه به بیش از 15 هزار هکتار برسد.

تعرفه ضد کشاورزی قراردادی

مدیر اجرایی اتاق بازرگانی جنوب کرمان هم به ایرنا گفت: طبق قانون بهبود کسب و کار چنین تصمیم های اقتصادی برای تعرفه باید با هماهنگی تشکل های مرتبط و دریافت نظر آنها باشد.

علی محبان افزود: ستاد تنظیم بازار این مراوده را با اتاق بازرگانی و دیگر تشکل ها ندارد و عجولانه برای آنچه که مدیریت، نبض بازار می داند تصمیم هایی می گیرد و ابلاغیه های جدید مبنی بر اعمال تعرفه صادر می کند.

وی اضافه کرد: نرخ بازار با ارائه محصولات در زمان های مختلف تعیین می شود و در واقع این عرضه و تقاضاست که قیمت محصولات را مشخص می کند.

محبان با بیان اینکه راهکار بهتر برای مدیریت قیمت ها وجود دارد تاکید کرد: باید پیش بینی در سطحی باشد که دقیق بدانیم چه زمانی چه محصولی وارد بازار می شود و بر اساس آن برنامه ریزی صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه در ابتدای فصل که کمی قیمت یک محصول کشاورزی بالا می رود ستاد تنظیم بازار بلافاصله به سراغ اعمال تعرفه می رود ادامه داد: این شیوه مانعی در مقابل کشاورزی قراردادی است و محصولی که برای آن تعرفه بالایی در نظر گرفته شده برای مدتی از چرخه صادرات خارج می شود.

تکلیف نامشخص قرارداد با بازرگانان خارجی

مدیر اجرایی اتاق بازرگانی جنوب کرمان یادآور شد: برخی بازرگانان با کشورهای خارجی از جمله عراقی ها برای صادرات پیاز از ایران قرارداد بسته اند و این تعرفه موجب می شود عراق برای تامین پیاز خود به سراغ کشورهای دیگری همچون مصر برود و با آنها قرارداد بلندمدت ببندد؛ در نتیجه صادرات پیاز ایران از چرخه خارج خواهد شد.

وی اظهار داشت: کشاورزان در سال 1397 حدود 2 هزار میلیارد تومان به دلیل همین تعرفه ها متضرر و ایران نیز از عرضه عراق خارج شد.

محبان گفت: میزان مصرف و نیاز داخلی باید مشخص و بر اساس عرضه و تقاضا سطح صادرات را کاهش دهند؛ در واقع به حجم مازاد بر نیاز داخل مجوز صادرات داده شود.

وی افزود: اتاق بازرگانی با تعرفه های بالا موافق نیست زیرا بدعهدی در بازار تجارت ایجاد می کند و کشاورزی قراردادی را نیز زیر سئوال می برد.

به گزارش ایرنا مسئولان مختلف مرتبط با حوزه کشاورزی و تجارت در استان کرمان به دنبال وضع تعرفه صادراتی برخی محصولات کشاورزی دست به دامن نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی شده اند که قرار است بزودی با وزیران و مسئولان مرتبط دیدار و راهی برای کاهش تعرفه های کمرشکن پیدا کنند.

حال نماینده جیرفت و عنبرآباد در مجلس که عضو کمیسیون کشاورزی است نیز خبر می دهد که در گفت و گوهای اخیر این قول را از مسئولان گرفته است که بزودی در چند روز آینده تعرفه پیاز حذف شود.

حال نماینده جیرفت و عنبرآباد در مجلس که عضو کمیسیون کشاورزی است نیز خبر می دهد که در گفت و گوهای اخیر این قول را از مسئولان گرفته است که بزودی در چند روز آینده تعرفه پیاز حذف شود.

به گفته ذبیح الله اعظمی از طرف مسئولان و کشاورزان هم این قول به وزارت جهاد کشاورزی داده شده که از روزهای آینده تا بهمن ماه حجم زیادی از پیاز به بازار وارد شود و نگرانی از افزایش قیمت آن به دلیل صادرات وجود ندارد و نباید هیچوقت صادرات کشور متوقف شود.

این در حالی است که محسن شیراوند معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی نیز گفته است لغو عوارض صادراتی 2 محصول سیب‌زمینی و پیاز در دست بررسی است و نتیجه آن اعلام خواهد شد.

حال کشاورزان سرزمین دیار کریمان که جمعیت زیادی از این خطه را تشکیل می دهند خود منتظر تدبیر و کرم مسئولان هستند تا گره از کارشان گشوده شود؛ داستان کاهش و افزایش تعرفه ها همیشه مشکلی برای کشاورزان و بازرگانان بوده است که باید شیوه جدیدی برای کنترل بازار در بر گرفته شود و اگر هم قرار است برنامه ای در این زمینه اتخاذ شود در زمان مناسب باشد تا کشاورزان بتوانند بموقع برای نوع کشت خود در هماهنگی با جهاد کشاورزی استان ها تصمیم گیری کنند.

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/265792/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

برگزاری یادواره 500 شهید منطقه رهنان اصفهان

هشدار هواشناسی کرمان نسبت به تداوم ناپایداری‌های جوی در استان

آخرین خبرها از سیل کوهبنان، خسارت جانی نداشته‌ایم

آخرین وضعیت مناطق متاثر از سیلاب استان کرمان اعلام شد

در بافت‌های تاریخی و حاشیه شهرها نوعی بحران حاکم است

اجلاس سازمان جهانی کار فرصتی برای توسعه عدالت اجتماعی در جهان است/ وضعیت کارگران در اراضی اشغالی کشور فلسطین نگران‌کننده است

ارتقا امنیت تفرجگاه‌های کرمان با حضور مستمر پلیس

گلزار شهدای درجزین بازسازی می‌شود

انسداد مسیر سیل زده کوهبنان- طغرالجرد و کوهبنان - یزد

برگزاری مراسم چهلم شهیدالداغی در گلزار شهدای سبزوار

بازداشت عامل زورگیری و سرقت 30 میلیارد ریال طلا در کرمان

وزیر کشور: شهرداران بناهای ناایمن را شناسایی و اقدام قانونی کنند

پیکر شهید مدافع حرم «محمد جعفری گنجی» تشییع شد

تشییع پیکر شهید مدافع حرم «محمد جعفری گنجی» در گلزار شهدای بهشت زهرای تهران

پیکر جانباز گرانقدر «مرتضی شاهرخ‌نیا» در گلزار شهدای بهشت زهرای تهران آرام گرفت

محفل اسوه‌های صبر و ایستادگی در منطقه 15 تهران

دومین روز برپایی میز ارتباطات مردمی بنیاد شهید و امور ایثارگران در آذربایجان شرقی

تشییع پیکر مطهر جانباز 70 درصد «سردار حاج سیدرحیم بازیار» در شیراز

وداع مردم شیراز با پیکر مطهر جانباز 70 درصد «سردار حاج سیدرحیم بازیار»

یادواره 93 شهید فرهنگی استان البرز/دانش آموزان و دانشجویان سیره و روش شهیدان را مطالعه کنند

شهرداران بناهای ناایمن را شناسایی و اقدام قانونی کنند

تشریح روند بررسی پرونده جانبازی آرتین/ درصد جانبازی آرتین فروردین ماه اعلام شد

استان کرمان خاکریز مقابله با مهاجمان زیستی

700 هکتار از بافت شهری بابل فرسوده است

جاری شدن سیل در بخش‌هایی از روستا‌های کوهبنان

ارائه خدمات شهری در محدوده محلات منطقه 13

در طوفان امروز تا این لحظه مشکل حادی برای شهروندان پیش نیامده است

تا این لحظه مشکل حادی پیش نیامده است

همه عوامل خدمات شهری در آماده‌باش هستند

شهروندان برای بازآفرینی بافت‌های فرسوده مشارکت کنند

وقوع سیل در شهرستان کوهبنان

اولین ماموریت مدیر آشنای فوتبال در رفسنجان

برپایی میز خدمت شهرداری منطقه13 در نماز جمعه 19 خرداد دانشگاه تهران

ارتقاء فرصت‌های اکوتوریسم در سایه بسترسازی و سرمایه گذاری بخش خصوصی محقق می شود

جشنواره زردآلوی بابتنگل فردا برگزار نمی‌شود

رونق تولید ماشین آلات صنعتی در کرمان

حضور چهار بوکسور کردستانی در اردوی تیم ملی نوجوانان

رؤسای ادارات در اتاق شیشه ای قرار گیرند

افتتاح کارخانه آسفالت بروات بم

عامل قتل سال 1400 جیرفت دستگیر شد

تعزیه در روشنگری نسل جوان و تبیین شعائر اسلامی اثر زیادی دارد

گلزار شهدای شهر درجزین مرمت و بازسازی می‌شود

مهارت آموزی کلید موفقیت‌های فردای دانش آموزان است

اجرای طرح همیار طبیعت دانش آموزی در مدارس استان کرمان

پرونده ازدواج طلایی محمدرضا گلزار (+عکس و فیلم)

50 قاضی جدید در استان کرمان جذب می‌شوند

کارفرما؛ مقصرحادثه مرگبار کارخانه لاستیک راور

عملیات اطفا حریق در انبار چسب به پایان رسید

اجرای طرح «همیار طبیعت دانش‌آموزی» در مدارس کرمان، با رویکرد آشتی با محیط زیست

اختصاص اعتبار 300 میلیارد تومانی در حوزه آبرسانی رودبار