کرمان رصد
30 میلیون هکتار مناطق در کشور، تحت فرسایش بادی هستند
سه شنبه 22 خرداد 1403 - 17:55:02
کرمان رصد - دهقانی، معاونت دفتر امور بیابانکشور از طرح ساخت روان آب و بیان زدایی فتح آباد یزدان آباد یکی از پروژه‌های مقابله با بیابان زدایی و مقابله با فرسایش بادی و کنترل گرد و غبار شهرستان زرند بازدید کرد.
علی حسین دهقانی، معاونت دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه در راستای وظایف دفتر ستادی و کنترل فعالیت‌های اجرای مقابله با بیان زدایی بازدید‌های دوره‌ای از استان‌ها داریم، گفت: در سطح کشور 30 میلیون هکتار و در استان کرمان بیش از 5 میلیون هکتار از مناطق، تحت فرسایش بادی هستند.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
وی با اشاره به اینکه از 30 میلیون هکتار مناطق تحت فرسایش بادی در کشور، 14 میلیون هکتار مناطق فرسایشی خسارت زا هستند، بیان داشت: در استان کرمان از 5 میلیون هکتار، 1 میلیون و 200 هزار هکتار و در شهرستان زرند از 90 هزار هکتار،40 هزار هکتار کانون‌های بحرانی خسارت زا هستند.
دهقانی با اشاره به اینکه در کانون فرسایشی بادی منطقه فتح آباد بخش یزدان آباد فعالیت‌های مختلفی انجام شده است، گفت: در بیش از 6 هزار و 500 هکتار طرح مقابله با بیابان زدایی از جمله: نهالکاری، مدیریت روان آب، احداث بادشکن و تله‌های رسوبی احداث شده است و این طرح‌ها نقش مهمی در کنترل فرسایش بادی و جلوگیری از خسارات به مراکز صنعتی، اقتصادی و زیستی ایفا می‌کند.
وی با اشاره به اینکه در این بخش نهالکاری طی حدود 2 تا 3 سال اجرا شده است و این اقدام در کنترل فرسایش بادی و مهار کانون‌های بحرانی نقش موثر خود را ایفا می‌کند، تصریح کرد: براساس برنامه ریزی امسال برای بیابان زدایی و مقابله با فرسایش بادی در این منطقه، بیش از 45 میلیارد تومان هزینه شده و نقش شرکت فولاد زرند ایرانیان در این پروژه‌های بیان زدایی مهم و اثر بخش بوده است.
معاونت دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی آبخیزداری کشور افزود: با انجام فعالیت‌های مشارکتی و تعامل ویژه با شرکت فولاد زرند ایرانیان توانسته ایم، گستره وسیعی از عرصه‌های بیابانی را احیا کنیم و بر اساس رایزنی‌هایی اداره کل منابع طبیعی استان کرمان با شرکت فولاد زرند ایرانیان پروژه نهالکاری تا پایان امسال به بهره برداری می‌رسد.
باشگاه خبرنگاران جوان کرمان کرمان

http://www.kerman-online.ir/Fa/News/631721/30-میلیون-هکتار-مناطق-در-کشور،-تحت-فرسایش-بادی-هستند
بستن   چاپ