کرمان رصد
کتاب «به‌نژادی گیاهی در شرایط آزمایشگاهی» منتشر شد
سه شنبه 22 خرداد 1403 - 15:15:54
کرمان رصد - ایسنا/ایلام کتاب «به‌نژادی گیاهی در شرایط آزمایشگاهی» تألیف و ترجمه دکتر «علی آرمینیان» عضو هیأت علمی دانشگاه ایلام، در 15 فصل و 238 صفحه منتشر شده است.
در بخشی از این کتاب آمده است: مسئله مهم سیاسی اقتصادی و اجتماعی رشد جمعیت دنیا و کمبود مواد غذایی، خصوصاً مواد پروتئینی در کشورهای در حال توسعه باعث شده است، که دانشمندان و محققین کشاورزی در جستجوی روش‌های جدید و مؤثرتر برای افزایش مواد غذایی باشند.
در این رابطه منابع تولید و ظرفیت ژنتیکی ارقام گیاهی حائز اهمیت بوده، ولی به لحاظ محدودیت منابع تولیدی توجه بیشتری به افزایش کمی و کیفی محصولات زراعی از طریق تغییر ساختار ژنتیکی گیاهان معطوف گردیده است.
در این راستا بکارگیری روش‌های مرسوم و کلاسیک به نژادی به همراه روش‌های آزمایشگاهی یا درون شیشه‌ای به عنوان مکمل نوید بخش بوده است. تکنیک کشت بافت، گیاهی به عنوان یکی از روش‌های درون شیشه‌ای، کاربردهای بسیار متنوع و متعددی دارد. ریزازدیادی یا تکثیر و تولید انبوه گیاهان از طریق فنون مختلف کشت بافت گیاهی یکی از مهمترین و موفقیت آمیزترین این کاربردها محسوب می‌شود. امروزه ریزازدیادی به یک صنعت مهم تبدیل شده است و جایگاه ویژه‌ای را در تجارت بین‌المللی دارد و بعضی از کشورها روی آن سرمایه‌گذاری زیادی کرده‌اند.
با توجه به اهمیت کشت بافت گیاهی، این بحث در مقاطع مختلف بعضی از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. علیرغم توجه بیشتر به این موضوع در سال‌های اخیر، متأسفانه آموزش کشت بافت گیاهی بالاخص از جنبه عملی هنوز فراگیر نشده است و از طرف دیگر بسیاری از افراد فعال در بخش خصوصی کاملاً با آن بیگانه هستند، در صورتی که در صورت مجهز شدن به این فنون می‌توان گام‌های بسیار مؤثری را بالاخص در زمینه ریزازدیادی و در نتیجه تولید انبوه گیاهان و صادرات گل‌ها و گیاهان زینتی و غیر زینتی و افزایش درآمدهای ارزی غیر نفتی کشور برداشت.
علاوه بر کشت بافت گیاهی و ریزازدیادی، تکنیک‌های دیگری مانند استفاده از نشانگرهای مولکولی جهت مطالعه، گیاهان مهندسی ژنتیک جهت انتقال ژن و بروز صفات مفید یا حذف صفات نامطلوب از دیگر روش‌های آزمایشگاهی به نژادی گیاهی محسوب می‌شوند.
هدف از تهیه این کتاب، که به صورت ترجمه (از کتاب تاجی و همکاران، 2002 ) و تألیف است، تهیه یک منبع علمی و عملی جهت تولید گیاهان از طریق فنون درون شیشه‌ای است. این کتاب برای پژوهشگران به‌نژادی، دانشجویان، تولید کنندگان گل سبزیجات نهال درختان و برای افراد علاقه‌مند به کشت بافت مفید خواهد بود.
انتهای پیام

http://www.kerman-online.ir/Fa/News/631669/کتاب-«به‌نژادی-گیاهی-در-شرایط-آزمایشگاهی»-منتشر-شد
بستن   چاپ