کرمان رصد
بیماری واسکولیت چیست؟ + علت و علائم
جمعه 5 خرداد 1402 - 18:54:01
کرمان رصد - علائم رایج بیماری واسکولیت شامل تب، سردرد، خستگی، کاهش وزن و دردهای عمومی می‌شود.
به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، واسکولیت مجموعه‌ای از اختلالات روماتولوژی است که با التهاب عروق، رگ‌ها یا مویرگ‌ها مشخص می‌شود. التهاب ناشی از بیماری واسکولیت باعث تغییر در دیواره رگ‌های خونی از جمله باریک شدن، انسداد یا بزرگ شدن آن‌ها می‏‌شود، در نتیجه جریان خون را محدود می‌کند و به اندام‌ها و بافت‌ها آسیب وارد می‌کند.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
واسکولیت انواع مختلفی دارد و بیشتر آن‌ها به ندرت رخ می‌دهند. این وضعیت ممکن است کوتاه یا طولانی مدت باشد.
علت بروز بیماری واسکولیت هنوز علت دقیق بروز بیماری واسکولیت مشخص نشده است، اما به نظر می‌رسد که بعضی از انواع آن به ساختار ژنتیکی فرد مربوط می‌شود. موارد دیگر این بیماری به دلیل حمله اشتباه سیستم ایمنی به سلول‌های رگ‌های خونی است. محرک‌های احتمالی برای این واکنش سیستم ایمنی شامل عفونت‌هایی مانند هپاتیت B و هپاتیت C، سرطان خون، واکنش به داروهای خاص و بیماری‌های خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس می‎‌شود.
عوامل خطر بیماری واسکولیت عواملی که ممکن است احتمال بروز بیماری واسکولیت را افزایش دهد شامل سن، سابقه خانوادگی، سبک زندگی، سیگار کشیدن، مصرف بعضی از داروها، عفونت‌ها یا اختلالات ایمنی می‌شود. گاهی اوقات ممکن است بیماری واسکولیت به دلیل مصرف داروهایی مانند هیدرالازین، آلوپورینول، مینوسیکلین و پروپیل تیوراسیل ایجاد شود.
علائم بیماری واسکولیت علائم رایج بیماری واسکولیت شامل تب، سردرد، خستگی، کاهش وزن و دردهای عمومی می‌شود. همچنین، افراد مبتلا به این بیماری ممکن است بعد از غذا خوردن در معده یا روده خود احساس درد کنند. سرگیجه، وزوز گوش و کاهش ناگهانی شنوایی نیز ممکن است جزو علائم این بیماری در نظر گرفته شود. بعضی از انواع واسکولیت ممکن است باعث بروز بی‌حسی و ضعف در دست‌ها و پاها شود. در صورتی که واسکولیت ریه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است دچار تنگی نفس یا حتی سرفه خونی شوید. همچنین، واسکولیت ممکن است باعث ایجاد توده یا زخم‌های باز روی پوست شود.
درمان بیماری واسکولیت روش درمان بیماری واسکولیت به عوامل ایجادکننده بیماری بستگی دارد. در صورتی که این بیماری به دلیل واکنش آلرژیک رخ داده باشد خودبه‌خود برطرف می‌‎شود، اما در صورتی که اعضای حیاتی بدن مانند ریه‌ها، مغز یا کلیه‌ها را درگیر کرده باشد بلافاصله به درمان نیاز دارید. بیماری واسکولیت را می‌توان با استفاده از مصرف داروهای خاص کنترل کرد. پزشکان این بیماری را در دو مرحله درمان می‌کنند، در مرحله اول التهاب رگ‌ها و خونریزی رگ‌ها را متوقف می‌کنند و در مرحله دوم مانع شدت گرفتن دوباره بیماری می‌شوند. در هر دو مرحله نیز از دارو استفاده می‌کنند که این دارو به نوع واسکولیت، میزان سلامت عمومی بیماری و اندام‌های درگیر شده او بستگی دارد.
نحوه تشخیص بیماری واسکولیت آزمایش خون می‌تواند به تشخیص بیماری واسکولیت کمک کند، زیرا قادر است آنتی‌بادی‌ها را شناسایی کند. ارزیابی‌های دیگر این بیماری شامل X-Ray، بیوپستی‌های بافتی، عروق خونی و اسکن قلب می‎‌شود. بیوپسی یک روش جراحی است که در آن پزشک نمونه کوچکی از بافت را از ناحیه آسیب دیده بدن بر می‌دارد، سپس این بافت را برای علائم واسکولیت بررسی می‌کند.
کد خبر 663257

http://www.kerman-online.ir/Fa/News/556767/بیماری-واسکولیت-چیست؟---علت-و-علائم
بستن   چاپ