کرمان رصد
برنامه های کرمان در هفته میراث فرهنگی
چهارشنبه 27 ارديبهشت 1402 - 13:17:28
کرمان رصد - فریدون فعالی با اشاره به 28 اردیبهشت، روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث فرهنگی گفت: طرح دیجیتال‌سازی 10 موزه استان کرمان در این هفته اجرا می‌شود.
او به افتتاح موزه سنگ‌های قیمتی کرمان و ارائه طرح اجرایی ساخت موزه منطقه‌ای جیرفت اشاره کرد و افزود: ارتقای بخش دوره اسلامی موزه باستان‌شناسی و رونمایی از بخش کویر لوت موزه باستان‌شناسی کرمان، اجرای موسیقی سنتی زنده و همچنین موسیقی آکاپلا با موضوعات مرتبط در موزه‌های استان از برنامه‌های پیش‌بینی شده برای هفته میراث‌فرهنگی است.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان با اشاره به برگزاری همایش ملی پایگاه جهانی ارگ بم بیان داشت: به مناسبت هفته میراث‌فرهنگی این همایش با حضور مسئولان کشوری و استانی در شهرستان بم برگزار می‌شود.
او تصریح کرد: برگزاری مراسم اهدای توپ‌های تاریخی یافت‌شده در مرمت‌های قلعه منوجان به موزه ارتش و رژه نمادین در کنار حصار قدیم شهر کرمان، تجلیل از پیشکسوتان و اساتید برجسته حوزه میراث‌فرهنگی و بزرگداشت روز ایران‌شناسی را برای این هفته پیش‌بینی کرده‌ایم.
فعالی از انعقاد چند تفاهم‌نامه با دانشگاه باهنر کرمان و دانشگاه رفسنجان، شهرداری، شورای شهر، مسکن و شهرسازی، پارک علم و فناوری و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد و گفت: این تفاهم‌نامه‌ها به ترتیب برای اجرای طرح‌های پژوهشی مشترک، نشست‌های تخصصی در خصوص بافت تاریخی، ارائه طرح‌های دانش بنیان و فناورانه و اجرای همکاری‌های مشترک منعقد می‌شود.
او تصریح کرد: آیین پاک‌سازی بنا‌های تاریخی در شهر کرمان و سایر شهرستان‌های استان به همت انجمن‌های دوستدار میراث‌فرهنگی، برگزاری مسابقات نقاشی و عکاسی با موضوع موزه‌ها و بنا‌های تاریخی استان، حضور کارشناسان میراث‌فرهنگی در محلات و بافت‌های تاریخی شهر کرمان و برگزاری نشست‌های مشترک هم‌اندیشی و آموزشی با حضور ساکنان محلات از دیگر برنامه‌های این هفته است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان بیان کرد: نشست با مسئولان و فعالان حوزه بافت‌های تاریخی روستایی، بخشداران و دهیاران، شوراها، همراه با ارائه گزارش از نمونه‌های موفق احیای بافت‌های روستایی و تقدیر از فعالان این حوزه را در هفته میراث‌فرهنگی خواهیم داشت.
او از برپایی نمایشگاه عکس مرمت بنا‌های تاریخی در کاروانسرای وکیل (هتل کاروانیکا) خبر داد و تصریح کرد: برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع قنات‌های استان در ماهان با همکاری پایگاه جهانی قنات گوهرریز جوپار و برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع ثبت آثار ملموس و ناملموس با همکاری تعدادی از دانشگاه‌ها نیز را در برنامه این هفته گنجانده‌ایم.
باشگاه خبرنگاران جوان کرمان کرمان

http://www.kerman-online.ir/Fa/News/552286/برنامه-های-کرمان-در-هفته-میراث-فرهنگی
بستن   چاپ