کرمان رصد
سوگواره ملی تعزیه ده زیار باید باشکوه‌تر از سال‌های قبل برگزار شود
شنبه 23 اردیبهشت 1402 - 11:23:57 AM
باشگاه خبرنگاران
کرمان رصد - محمدرضا پورابراهیمی در جلسه با دست‌اندرکاران برگزاری سوگواره ملی تعزیه ده زیار اظهار داشت: ارادت قلبی و دلی مردم ایران به اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) مانع پشتیبانی آن‌ها از استکبار در طول تاریخ بوده است.
نماینده مردم شهرستان‌های کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: تفکر عاشورایی همیشه مقابل زورگویی در عالم ایستاده است و مردم ایران امام حسین (ع) را از جان و دل دوست دارند و به آن حضرت عشق می‌ورزند.
 
پورابراهیمی با قدردانی از عوامل برگزاری سوگواره ملی تعزیه در روستای ده‌زیار ابراز داشت: ترویج و زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورایی کاری زینب گونه بوده و توفیقی است که نصیب هر کسی نمی‌شود؛ لذا باید قدر خود را بدانید.
او با بیان اینکه خدمت کردن در مسیر اهل بیت (علیهم السلام) یک کار بخشنامه‌ای و دستوری نیست و فقط و فقط یک کار دلی است، تصریح کرد: امروز به برکت انقلاب اسلامی در جای جای کشور شاهد فعالیت هیئت‌های مذهبی هستیم که جوانان ما در این مسیر گام نهاده و کار فرهنگی می‌کنند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان وجه اشتراک قیام عاشورا و نهضت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) با انقلاب اسلامی ایران گفت: یزیدیان حتی از بعد از به شهادت رساندن مظلومانه امام حسین (ع) و یارانش دست بردار نبود و تمام تلاش خود را کرد که نام حضرت فراموش شود و واقعه عاشورا از یاد برود.
او افزود: از بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) نیز دشمن دست از دشمنی با انقلاب برنداشته و این روند همچنان ادامه دارد؛ اما مردم ایران با اعتقاد و باور عاشورایی و پیروی از سیره امام حسین (ع) مقابل هجمه استکبار و همپیمانانش در دنیا ایستادند و دست از حق و دفاع از مظلوم برنمی‌دارند.
پورابراهیمی عنوان کرد: اینکه سوگواره تعزیه ده زیار به مناسبت ایام ارتحال امام خمینی (ره) برگزار می‌شود کار بسیار ارزشمندی است؛ چرا که هم نام و یاد امام که احیاگر اسلام ناب محمدی در قرن ما است را زنده کرده و هم ترویج فرهنگ غنی عاشورایی در جامعه و بیان مصائب اهل بیت به‌ویژه سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در کربلا است.
او با اشاره به اینکه رضا خان تمام تلاش خود را گذاشت تا تعزیه و مراسم روضه خوانی امام حسین (ع) را در کشور تعطیل و اصلا ممنوع کرده بود، گفت: تاریخ نشان داده که نور امام حسین (ع) خاموش شدنی نیست و امثال تفکر رضاخانی که می‌خواستند مجالس امام حسین (ع) را تعطیل کنند به درک واصل شدند.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: رضا خان کشف حجاب را هم در ایران پیگیری کرد و به‌دنبال بی‌دینی در کشور بود؛ اما به نتیجه نرسید و انقلاب اسلامی ایران در این شرایط که طاغوت در کشور حکمفرما بود به پیروزی رسید.
او سوگواره تعزیه ده زیار را حرکت بسیار خوبی در جهت ترویج ارزش‌های دینی و مذهبی در جامعه دانست و افزود: در این مسیر اگر چه سختی‌های بودجه‌ای هم وجود دارد، اما نباید دلسرد شد.
پورابراهیمی با اشاره به اینکه محبت امام حسین (ع) سرمایه بزرگی است که ایرانی‌ها دارند، تصریح کرد: مردمی بودن تعزیه بسیار ارزشمند است و همین روحیه باید حفظ شود.
او با بیان اینکه رابطه دلی تعزیه خوان با امام حسین (ع) و بیان اشعار با محتوا در اجرای تعزیه بسیار اهمیت داشته و اثرگذار است، گفت: تعزیه یک هنر آیینی بسیار اثرگذار است که باید حمایت شود و سد محکمی در مقابل توطئه و جنگ فرهنگی دشمن است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سوگواره تعزیه ده زیار در ترویج معارف اسلامی و عاشورایی اثرگذاری زیادی داشته که باید با برنامه‌ریزی بهتر هر سال باشکوه‌تر برگزار شود، افزود: مسئولان استان از برگزاری سوگواره ملی تعزیه در ده زیار حمایت کنند.
او با بیان اینکه خوشبختانه از اولویت‌های دولت حمایت از حرکت‌های مردمی در حوزه دین است و امروز سوگواره ملی تعزیه ده زیار یک رویداد ملی افتخار استان کرمان است، تصریح کرد: ابزار هنر اثرگذاری زیادی در توسعه فرهنگی دارد که باید از آن بهره‌گیری شود.
پورابراهیمی با اشاره به اینکه هویت روستای ده زیار با برگزاری سوگواره ملی تعزیه تغییر کرده است، گفت: به برکت برگزاری این سوگواره توسعه عمرانی خوبی هم در روستا در حال انجام و امروز در کانون توجهات قرار گرفته است.
در این جلسه ثارالله انکوتی دبیر اجرایی سوگواره ملی تعزیه ده زیار با بیان توضیحاتی از روند برگزاری این سوگواره از دوره اول تاکنون اظهار داشت: دهمین سوگواره ملی تعزیه ده زیار از دهم خرداد ماه آغاز می‌شود و گروه‌های تعزیه زیادی ا ز سراسر کشور متقاضی شرکت در این مراسم هستند.
او با قدردانی از مردم روستای ده زیار طی سال‌ها برگزاری این رویداد ملی و مذهبی افزود: مردم با کمک به اعضای هیئت تعزیه خوانی حضرت ابوالفضل (ع) تمام تلاش خود را گذاشتند که میزبانی شایسته‌ای از گروه‌های تعزیه و همه ارادتمندان به آستان مقدس حضرت امام حسین (ع) در مدت برگزاری سوگواره داشته باشند.
انکوتی با اشاره به اینکه در حال حاضر فضاسازی محل برگزاری سوگواره با تلاش جوانان روستا در حال انجام است، تصریح کرد: امیدواریم به همت مسئولان استان زیرساخت‌های روستا برای میزبانی از حجم بسیار زیاد شرکت کنندگان در این مراسم سال به سال تکمیل شود تا این مراسم نسبت به دوره‌های قبل باشکوه‌تر برگزار شود.
روستای ده زیار در فاصله حدود 35 کیلومتری شهر کرمان در جاده کرمان مشهد واقع شده و هر ساله با برگزاری سوگواره ملی تعزیه باعث ارتقای سطح کیفی این هنر آیینی در سطح کشور و استان کرمان شده است.

http://www.kerman-online.ir/Fa/News/551569/سوگواره-ملی-تعزیه-ده-زیار-باید-باشکوه‌تر-از-سال‌های-قبل-برگزار-شود
بستن   چاپ