کرمان رصد
مشق عشق؛ از کتابت قرآن کریم با مرکب و قلم تا نگاشتن اسماء الهی بر گنبد مسجد
سه شنبه 12 اردیبهشت 1402 - 9:31:38 AM
فارس
کرمان رصد -  استاد سید محمدرضا حسینی هنرمند خوشنویس کوهبنانی از فرهنگیان بازنشسته شهرستان است که سالیان متمادی از عمر گرانمایه‌اش را در کلاس‌های آموزش و تعلیم خوشنویسی سپری کرده و با قلم و مرکب سرو کار داشته و امروز جزو اساتید برتر هنرخوشنویسی در کشور است.
این استاد مجرب چند صباحی به‌عنوان عضو شورای شهر کوهبنان، مدیر مدرسه نمونه دولتی شهید رجایی، معاون پرورشی آموزش و پرورش و مدیر آموزش و پرورش شهرستان کوهبنان فعالیت کرد، در حالی که همواره به آموزش هنر خوشنویسی مبادرت داشت.
  آموزش به بیش از 2700 هنرجو
انجمن خوشنویسان کوهبنان با وجود استاد سید‌ محمد‌رضا حسینی یکی از فعال‌ترین و پویاترین انجمن‌های استان کرمان محسوب می‌شود که توانسته از سال 1368 تاکنون بیش از 2700 هنرجو را در رشته‌های مختلف آموزش دهد و در بسیاری از مسابقات استانی و کشوری رتبه کسب کند.
انجمن خوشنویسان شهرستان کوهبنان تاکنون چند‌ین نمایشگاه خوشنویسی را برگزار کرده که در جذب دانش‌آموزان و علاقه‌مندان موثر بوده است.
همچنین داخل گنبد مسجد جامع کوهبنان توسط هنر خوشنویسی استاد سید‌ محمد‌رضا حسینی به اسماء جلاله خداوند مزین شده که حدود هشت‌ماه کار استاد به طول انجامید و هر گردشگر و سیاح داخلی و خارجی که وارد این مسجد بزرگ و تاریخی شود قطعا به ارزش هنر اصیل اسلامی و ایرانی خوشنویسی پی می‌برد و جذب این هنر می‌شود.
در یکی از روزهای بهاری به دیدار این استاد فرهیخته رفتیم که با روی باز و مهربانی ما را به حضور پذیرفت و گوشه‌ای از زندگی خود را برایمان بازگو کرد.
« سوم فروردین ماه سال 1351 در شهر کوهبنان در محله دهمیر در خانواده‌ای از سلسله جلیل‌القدر سادات متولد شدم. در مرحله اول لطف خداوند، ائمه اطهار، والدین گرامی و در نهایت وجود معلمان و اساتید مجرب مرا به سوی هنر خوشنویسی سوق داد. در حال حاضر به‌صورت تخصصی خط نستعلیق را دنبال و به‌صورت پراکنده هم خط شکسته نستعلیق را گاهی مشق می‌کنم».
استاد خوشنویسی کوهبنان سالیان متمادی در محضر استاد مجرب و فرهیخته غلامحسین منتصری رفسنجانی فراگیری هنر خوشنویسی را دنبال کرده و هنوز هم خودش را شاگرد این استاد می‌داند.
هرچند در حال حاضر عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران است اما همچنان به شاگردی استاد منتصری افتخار می‌کند.
کتابت آیات نورانی قرآن کریم با هنر خوشنویسی
«در کنار آموزش خوشنویسی کتاب جامع‌ترین رسم‌المشق خط تحریری، ابزار شناسی خوشنویسی، کتاب فارسی اول دبستان با 20 هزار جلد و پنج مرحله چاپ برای کل کشور و کتاب کتیبه‌های آستان قدس رضوی را به رشته تالیف درآورم و در حال حاضر مشغول کتابت آیات نورانی قرآن کریم و اشعار شاعران برجسته خصوصا غزلیات حافظ هستم».
حسینی طی سالیان کاری در نمایشگاه‌های فردی و جمعی بسیاری در سطح استان کرمان و کشور شرکت داشته و تمام تلاشش معطوف به برپایی نمایشگاه خوشنویسی در کوهبنان برای جذب علاقه‌مندان بوده است.
استاد مجرب خوشنویسی کوهبنان می‌گوید« هنرمند از جمع مردم و با عنایت، الطاف و‌ مهربانی آنها اوج می‌گیرد و همواره به قول سعدی شیراز «هر جا رود قدر بیند و در صدر نشیند و بی‌هنر لقمه چیند و سختی بیند».
خوشنویسی تنها هنری است که راه ابتذال ندارد
وی معتقد است خوشنویسی تنها هنری است که راه به ابتذال ندارد و مروج فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی است و از همه خانواده‌ها می‌‌خواهد که فرزندان خود را به سمت و سوی این هنر کاربردی سوق دهند.
این هنرمند برجسته کوهبنانی در طول 34 سال فعالیت در کنار آموزش همه‌ساله در سه نوبت میان دوره‌ای در دی ماه، پایان دوره‌ای در اردیبهشت و تابستانی در مردادماه همزمان با سراسر کشور آزمون‌های انجمن خوشنویسان را در کوهبنان برگزار می‌کند و توانسته تا کنون هنرمندان زیادی را پرورش دهد.
 

http://www.kerman-online.ir/Fa/News/550231/مشق-عشق؛-از-کتابت-قرآن-کریم-با-مرکب-و-قلم-تا-نگاشتن-اسماء-الهی-بر-گنبد-مسجد
بستن   چاپ