کرمان رصد
تمدن اسطوره‌ای قنات، میراث همیشه جاریِ حوزه فرهنگی هلیل‌رود
دوشنبه 11 اردیبهشت 1402 - 11:20:13 AM
ایسنا
کرمان رصد -   با توجه به وجود قنوات شاخص و پُرآب در جیرفت، اسفندقه بعنوان پایگاه ثبت تمدن قناتی در این شهرستان معرفی شد.
به گزارش ایسنا، قنات را میراث پنهان و تمدن ساز می‌گویند که در همین راستا و به مناسبت روز ملی قنات ایرانی، انجمن باستان‌شناسی دانشگاه جیرفت 10 اردیبهشت ماه همایشی به نام ”برای قنات” برگزار کرد.
  میثم شهسواری دبیر همایش "برای قنات" با بیان چرایی برگزاری این همایش توسط انجمن باستان‌شناسی گفت: با توجه به اینکه قنات یک پدیده انسان ساخت است و هر پدیده انسانی یک پدیده باستانی هم هست لذا انجمن باستان شناسی در این مسیر مهم گام برداشته است.
وی قنات‌ها را اصیل و قدیمی دانست و افزود: قنوات اساس تمدن و شکل‌گیری تمدن‌ها هستند و هر جا قناتی باشد، استقراری هم هست. معمولا ما در باستان شناسی قنات را در نظر نمی‌گرفتیم و ثبت ملی نمی‌کردیم که این شاید از فروتنی قنات و غفلت ما بوده است.
شهسواری از تایید قنات بعنوان یک سایت باستان‌شناسی خبر داد.
تمدن در جیرفت به دو صورت رودخانه‌ای و قناتی شکل گرفته است
اما محمد برشان محقق حوزه آب و مدیر مرکز قنات استان کرمان تمدن در جیرفت را به دو صورت رودخانه‌ای و قناتی عنوان کرد و گفت: هلیل رود، رودخانه‌ای تمدن ساز بوده و همچنین رودخانه‌های شور و ملنتی از این قاعده مستثنی نبوده‌اند و تمدن و آبادانی حول آنها شکل گرفته است.
وی در راستای معرفی تمدن قناتی شهرستان جیرفت و عظمت تمدن قناتی این منطقه گفت: در اسفندماه 1401 دبیرخانه ثبت تمدن قناتی جیرفت بعنوان ششمین دفتر ثبت تمدن قناتی استان کرمان افتتاح شد و امروز دفتر قناتی تمدن در جیرفت کار خود را آغاز کرد که این دفتر در محل اداره آبیاری جیرفت قرار دارد و در آن اسناد جمع‌آوری می‌شود و دلسوزان قنات و قنات داران و قنات یابان به این مرکز مراجعه می‌کنند.
برشان ثبت ملی قنات‌ها را هدف و ماهیت دفتر ثبت تمدن قناتی عنوان کرد و گفت: اسناد قنات‌ها جهت ثبت ملی در این دفتر آماده شده و به میراث فرهنگی به منظور ثبت ارائه خواهد شد .
معرفی اسفندقه بعنوان پایگاه ثبت تمدن قناتی شهرستان‌جیرفت
مدیر مرکز قنات استان کرمان اظهار کرد: در این راستا تصمیم گرفته شد بنا به ظرفیت عظیم قنات‌های اسفندقه، این منطقه بعنوان پایگاه تمدن قناتی جیرفت معرفی شود و در ابتدا قنات‌های این منطقه به ثبت ملی می‌رسد.
وی با بیان اینکه قنوات بخش بلوک و اسماعیلی در مرحله بعد مورد بررسی قرار خواهند گرفت، افزود: بعد از اسفندقه به بلوک و اسماعیلی ورود خواهیم کرد و ساماندهی قنوات این محدوده انجام می گیرد.
برشان با اشاره به اینکه در بلوک قنات‌های تاریخی زیادی وجود دارد، گفت: متاسفانه بسیاری از قنات‌های منطقه اسماعیلی به دلیل تغییر اقلیم، خشکسالی و حفر چاه‌های عمیق از بین رفته‌اند. بنابراین همه هم و غم ما حفظ قنات‌های منطقه جیرفت است.
وی همچنین به تحقیقات جامع نسبت به تمدن قناتی منطقه جبالبارز و ساردوئیه اشاره کرد و گفت، قنات‌های این منطقه قدمت بسیار دیرینه‌ای دارند و شاید بتوان گفت که این قنات ها حماسه‌ای اسطوره‌ای هستند که در قنوات این مناطق نیز تحقیقات را در آینده آغاز خواهیم کرد.
پتانسیل قنات و ثبت آن، عامل تقویت گردشگری منطقه
️برشان توسعه گردشگری را مستلزم حفظ قنوات و ثبت آنها دانست و افزود: یکی از پتانسیل‌هایی که در زمینه حفظ قنات برای ما اهمیت دارد این است که می‌توانیم گردشگری قنات را تقویت کنیم زیرا بر اساس آمار، نوروز گذشته بالغ بر 6000 نفر بازدیدکننده از قنات جوپار داشتیم و به همین تعداد و بیشتر از قنات‌های جهانی اکبرآباد و قاسم آباد بم گردشگران بازدید کردند. بنابراین پتانسیل قنات و ثبت آن می‌تواند در جهت شناسایی قنات، کسب درآمد و گسترش گردشگری در آن منطقه بسیار کمک کند. شاخص ویژه ثبت تمدن قناتی یک منطقه، حفظ حریم قنات ها و توسعه گردشگری است.
قنات ابتکارات شگفت‌انگیز بشری است
در بخش دیگری از همایش"برای قنات" امین ماهانی رئیس پایگاه جهانی قنات گوهرریز جوپار گفت: قنات یکی از ابداعات و ابتکارات شگفت انگیز بشری است و با اینکه قرن‌ها از ابداع قنات‌ می‌گذرد، هنوز هم تکنیک و وسایل کار همان است که چندین سده قبل بوده. فقط در چند سال اخیر تغییر کرده است.
وی افزود: قنات توسط یک‌نفر حفر نمی‌شود بلکه حاصل تلاش جمعی است.
ماهانی ایجاد قنات را زمانبر عنوان کرد و گفت: مثلا قناتی در دوره زندیه ایجاد شده و در دوره قاجار به سطح زمین آمده و ما امروز نمی‌توانیم قنات حفر کنیم چون هزینه بر است اما می توانیم و باید قنات‌ها را حفظ کنیم.
وجود 50 رشته قنات در بخش اسفندقه
روحبخش بیگ زاده معاون برنامه ریزی فرمانداری جیرفت نیز با اشاره به ظرفیت بزرگ قنوات این شهرستان و با ابراز خرسندی از معرفی بخش اسفندقه بعنوان پایگاه تمدن قناتی جیرفت، گفت: در حوزه اسفندقه 50 رشته قنات وجود دارد که از این تعداد 35 رشته فعال هستند.
وی از مرمت و بازسازی 17 رشته قنات در این بخش خبر داد و افزود: مرمت و بازسازی قنات گاو کُشی از محل اعتبارات ملی صورت‌ گرفت و همچنین قنات روستای چمک لایروبی شد.
بر اساس این گزارش، همایش “برای قنات” به همت انجمن باستان‌شناسی دانشگاه جیرفت با حضور اساتید حوزه آب استان کرمان، اساتید تاریخ و ادب جیرفت؛ دانشجویان و جمعی از مسئولان و دوستداران قنات برگزار و با اهداء لوح سپاس از تلاش های محمد برشان در حوزه آب و ثبت ملی قنوات تقدیر بعمل آمد.
 

http://www.kerman-online.ir/Fa/News/550051/تمدن-اسطوره‌ای-قنات،-میراث-همیشه-جاریِ-حوزه-فرهنگی-هلیل‌رود
بستن   چاپ