کرمان رصد

آخرين مطالب

روایتی از کپرنشینی تا توسعه شهری جنوب کرمان مقالات

روایتی از کپرنشینی تا توسعه شهری جنوب کرمان
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - ایسنا/کرمان روزهای خاطره‌انگیزی از دهه‌های 70 و 80 در جنوب کرمان به عنوان برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی به یادگار مانده، به طوری که به سال‌های طلایی این خطه زرخیز از کپرنشینی تا توسعه شهری شهرت پیدا کرده‌اند.
می‌خواهم از روزهایی بگویم که مردمان بخشی از سرزمینم به نام جنوب کرمان در کپرهایی که از شاخ و برگ درختان نخل درست شده بودند که با کمترین حادثه‌ای بر سرشان آوار می‌شد، با سفره‌های خالی گذران عمر می‌کردند.
آن هم با طعم تلخ رعب و وحشتی که عده‌ای از فرط فقر و تنگدستی به عنوان رعیت سرکرده‌های باندهای شرارت به قیمت یک کیسه برنج و یک ظرف روغن با سلاح به جان کپرهای تهی از قوت می‌افتادند و همه دار و ندار آنها را که در یک چادرشب(پارچه بزرگی که رختخواب را درون آن گذاشته و می‌بندند) خلاصه می‌شد، به یغما می‌بردند.
به گزارش ایسنا، از دهه 70 می‌توانیم به عنوان دهه طلایی امنیت نام ببریم که مردی از تبار مردان نیک روزگار به نام حاج قاسم سلیمانی ماموریت یافت که بساط گردن کشی‌های جاهلانه را جمع کند که عملیات «آورتین» ختم این روزهای ناگوار بود.
آری حاج قاسم روزهای طلایی انقلاب در دهه 70 همان سپهبد شهیدی است که لرزه بر تیپ‌های زرهی تا دندان مسلح انداخته و هم اکنون با رویش درختی به نام محور مقاومت چتر امنیت را بر سر همه مظلومان و ستمدیدگان گشوده و احدی جرات ندارد به خاک سرزمینم نگاه چپ کند.
جنوب کرمان هم از برکت انقلاب و فرزند برومند و شجاعش یعنی سردارسلیمانی همیشه بیدار و در امنیت و آرامش است و زنان، کودکان، دختران، جوانان و همه دعاگویش بودند و اکنون هم در حسرتش عزادارند.
شاید سن و سال کاری‌ام باعث شده این روزها را کمتر به یاد داشته باشم و آنچه را می‌گویم بزرگان و ریش سفیدان برایم روایت کردند که در آن زمان به عنوان یک جوان پای در رکاب حاج قاسم شهید برای امنیت از جانشان مایه گذاشتند.
اما سفر تاریخی رهبر معظم انقلاب در تاریخ 17 اردیبهشت 84، روایت انفجار نور را در جنوب کرمان تفسیر عینی کرد. به طوری که از فقر فرهنگی، اقتصادی و اشتغال گله شد که یک بیدارباش و تلنگر به مسئولان امر بود تا این منطقه را در یابند.
این خیریت کلام به اینجا رسید که در دولت نهم نگاه‌ها به سمت کانون فقر و گنج معطوف شد و ستاد راهبردی و توسعه جنوب کرمان با ریاست معاون اول رئیس جمهور وقت و ردیف بودجه‌ای مستقل راه‌اندازی شد که از دل این ستاد مصوباتی بیرون آمد که ضمانت اجرایی داشتند.
در اولین گام با احداث 40 هزار واحد مسکونی تحت عنوان طرح بزرگ کپرزدایی شاهد تحول در حوزه مسکن بودیم. جنب و جوش شیرین و خاصی در منطقه حاکم بود اگر چه بخشی از این طرح به دلیل عدم کارشناسی با مشکلاتی روبرو شد اما امروز کمتر جایی را می‌بینیم که واحدهای مسکونی طرح کپرزدایی دیده نشوند.
جاده‌های جنوب کرمان هم خیلی فقیر و کم عرض بودند. در این مورد هم واقعاً کار شد و روستاهای صعب العبور و کوهستانی هم طعم راه، آب، برق، بهداشت و ... را چشیدند و دیگر آن همه ظلمات و تاریکی تمام عیار بر منطقه قدرت‌نمایی نمی کند، اگر چه هنوز جای کار و خدمت است و باید گره‌هایی باز شوند.
خلاصه ستاد راهبردی جنوب کرمان با ردیف بودجه‌ای مستقل با سرعت وارد عمل و دبیرخانه آن در دفتر اداره کل امور روستایی استانداری راه‌اندازی شد و یک جورایی این ستاد شده بود پاتوق خبرنگارانی از جمله خودم که در آغاز کار بودیم و خیلی پیگیر تا جایی که بر حسب اعتمادی که داشتند اولویت‌های منطقه را با تهیه گزارشات مکتوب خبری به ستاد ارسال می‌کردیم و از اینکه خودم را در رقم زدن این روزهای خوش به هر شکلی سهیم کرده بودم، جای خوشحالی داشت.
آن روزها یادآور خدماتی از جمله راه‌اندازی ادارات کل در جنوب کرمان است که با چه شور و شوقی روبان‌های رنگارنگ یکی پس از دیگری قیچی می‌شدند.
اداره راه که اکنون راه و شهرسازی است، از ثمرات این ستاد است که با تاکید نگاه رهبر معظم انقلاب بر رفع فقر و محرومیت راه‌اندازی شد و هم اکنون در قامت یک دستگاه اجرایی با تجهیزات و نیروی انسانی مستقل‌ از مرکز استان تابلویش در محل شهرک صنعتی شماره دو جیرفت خودنمایی می‌کند.
اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب کرمان و پلیس راه جنوب کرمان نیز در نزدیکی همین اداره کل راه‌اندازی شده‌اند که در حال انجام وظایف شان هستند تا دین خود را به نیابت از نظام و انقلاب به مردم این خطه از ایران اسلامی ادا کنند.
اما اینکه رهبر معظم انقلاب بر لزوم توجه به کار فرهنگی تاکید داشتند، شاه کلید توسعه جنوب کرمان بود که با راه‌اندازی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان نیز این دغدغه مرتفع شد و در زمینه‌های فرهنگی، هنری، رسانه‌ای و دیگر بخش‌ها در جای جای جنوب رد پای این مجموعه دیده می‌شود.
راه‌اندازی و فعالیت ادارات کل منابع طبیعی و دامپزشکی جنوب کرمان با توجه به گستردگی جامعه هدف یک ضرورت اجتناب ناپذیر بود که بدون فوت وقت دو تابلوی دیگر در جنوب کرمان بالا رفت و امروزه شاهد کارهایی هستیم که به نوبه خود بی نظیر هستند و اداره کل امور عشایری جنوب کرمان نیز در کنار دیگر دستگاه‌های اجرایی ماموریت دلجویی و جبران عقب ماندگی امور عشایر را به عنوان ذخایر انقلاب و سربازان امنیت غذایی عهده دار است.
من به عنوان یک خبرنگار شاهد قد کشیدن خدماتی هستم که دهه 80 در جنوب کرمان کلید خورد و آنچه را باید بگویم این است که فقر بهداشتی و درمانی در منطقه بیداد می‌کرد و گستردگی استان پهناور کرمان جوابگوی نیازهای مردمی که در فاصله 500 کیلومتری از مراکز ارائه خدمات بهداشتی و درمانی قرار داشتند، نبود و همواره شاهد درد و رنج بیماران در استان‌های همجوار بودیم تا اینکه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با هدف تحت پوشش قرار دادن جمعیت جنوب کرمان راه‌اندازی شد که امروزه شاهد خدمات شایان این دستگاه نیز هستیم که در حوصله این نوشتار نمی گنجد.
بگذریم از اینکه چندین بانک نیز به صورت مستقل از مرکز استان در منطقه جنوب کرمان خدمات می‌دهند یا اینکه سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان با قدمت 50 ساله گل سر سبد این همه لطف و برکت انقلاب است که که کم کم رشد کرده و هم اکنون همه زیرمجموعه‌هایش راه‌اندازی شده‌اند.
من به عنوان یک خبرنگار نتوانستم همه جوانب توسعه سرشار از برکت انقلاب را در دهه‌های گذشته به رشته تحریر در بیاورم اما امروزه وقتی برای تهیه گزارش در جنوب کرمان راهی مناطقی می‌شوم که قبل از این کپرنشین بودند، چنان به خود می‌بالم که می‌گویم کجایند مردان بی ادعایی که در سایه خستگی‌ها و خواب و بیداری‌هایشان 10 روستا و آبادی با جمعیت قابل توجه مانند قاسم آباد "حاج قاسم" که همانند نگینی می‌درخشند را سر و سامان بدهند که فرزندان این مرز و بوم با گرمی و آسودگی سرپناه آرامی داشته باشند .
من هم می‌گویم و گوشزد می‌کنم مردم سرزمینم وفادارند و قانع، جوانان سرزمینم پای کار هستند و دنبال روزی حلال، اما کمی همت یعنی برداشتن گام‌های بلند برای زدودن غبار باقی مانده از جای جای کشورم ایران اسلامی.
به گزارش ایسنا، به پاس خدمات انجام شده که به برکت انقلاب و وجود سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی بارقه‌ای از نور امید را در دل مردمان این سرزمین روشن کرده است، 22 بهمن امسال نیز همراه با همه هموطنانمان در راهپیمایی به یادمانی فردا شرکت خواهیم کرد و با آرمان‌های امام و شهدا بار دیگر بیعت می‌کنیم.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/612118/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

قیمت روز محصولات کرمان‌ موتور در کارخانه و بازار آزاد

همدان| زیر‌‌و‌بم‌کالابرگ‌الکترونیک و پاسخ به سوالات مردمی از اجرای این طرح

کاهش بار ترافیکی معابر منتهی به خیابان امام‌جمعه در کرمان

دلایل شکست استقلال از زبان پیشکسوت تیم

ساماندهی گلزار شهدا از مهم‌ترین مطالبه خانواده شهدا و ایثارگران

مس‌ رفسنجان - تراکتور؛ سریال «یک هیچ» تکرار می‌شود؟

کنگره شهدای غریب اسارت در کرمان برگزار می‌شود

پینارت، محله‌ای با اصالت و نجیب در جنوب شرقی اصفهان

LiTT یک روش جراحی کم تهاجمی برای از بین بردن بافت غیرطبیعی است

برگزاری کنگره شهدای غریب اسارت در کرمان

بیانی: زنگ خطر برای استقلال به صدا درآمد/ کادر فنی درس‌های لازم را از شکست برابر مس گرفت

اقدامات آبخیزداری تنها در 17 درصد حوزه‌های آبخیز استان کرمان انجام شده است

کیومرث هاشمی: گرفتن میزبانی مسابقات بین المللی یکی از راهکارهای توسعه ورزش است

صفحه نخست روزنامه‌های امروز استان کرمان ـ سه شنبه 15 اسفند ماه

شهردار کرمان عضو هیأت‌مدیره سازمان همیاری شهرداری‌های کرمان شد

بازگشت کابوس 14 ساله به استقلال

تهدید نویدکیا به جدایی از رفسنجان

کاشت 10.000 اصله نهال در کرمان به همت وزارت راه و شهرسازی انجام می شود

شهردار کرمان عضو هیئت‌مدیره سازمان همیاری شهرداری‌های کرمان شد

سلیمانی: ضربه پنالتی باید به نفع پرسپولیس گرفته می شد/ گل دوم مس رفسنجان آفساید بود

سفر سریع محرم به اصفهان برای بهترین اتفاق زندگی

مصرف این سبزی با پنیر قبل از ناهار سردرد را از بین می برد

بیانی: زنگ خطر رای استقلال به صدا درآمد/ کادر فنی درس‌های لازم را از شکست برابر مس گرفت

نویدکیا: می‌دانستیم استقلال جلو بیفتد کارمان سخت‌تر است / اگر لک پنالتی نمی‌گرفت شاید روند تغییر می‌کرد

عاشق گلزنی به تیم نکونام پس از 385 روز (عکس)

نارضایتی اهالی روستای عزیزآباد نرماشیر از تاریکی معابر + تصویر

غیرمنتظره: اشک استقلالی‌ها در آمد (عکس)

نویدکیا تهدید کرد/ 2 روز مهلت برای مدیران مس رفسنجان

پیروزی مس کرمان برابر مس رفسنجان در هفته بیستم لیگ برتر بسکتبال

کارشناسی داوری پنج صحنه جنجالی مس رفسنجان - استقلال؛ از گل مردود تا پنالتی؛

حسینی: بعد از گل دوم مس کارمان سخت شد/ قول می‌دهیم در لیگ جبران کنیم

استقلال در مرحله یک شانزدهم حذف شد

خلاصه بازی مس رفسنجان 2-0 استقلال (جام حذفی ایران - 1402/03)

نویدکیا دیگر به تمرینات مس نخواهد آمد/ باید به فکر تیم باشند

اعزام اولین کاروان خانوادگی به مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس

بی‌پولی، صدای مدیرعامل مس رفسنجان را هم درآورد/ اگر مشکل من هستم، با استعفایم موافقت کنید!

خط تولید و توسعه را باید مورد حمایت قرار دهیم/ ایجاد امنیت برای بنگاه‌های اقتصادی مهم است

فرشید باقری: بهترین تیم ایران را بردیم

نکونام منتظرِ محمد نماند، «منتظرمحمد» استقلال را حذف کرد

کام رفسنجانی ها شیرین نماند؛ نویدکیا تهدید به جدایی کرد!

دیدار مردمی فرمانده فراجا خوزستان در مسجد امام خمینی کیانشهر اهواز

لیگ برتر فوتبال زنان؛ دیدار هیات فوتبال البرز 0-4 خاتون بم (عکس)

عاشق گلزنی به تیم نکونام پس از 385 روز(عکس)

دشمن از اینکه حاج قاسم شعاع امنیت ایران را به خارج از کشور برد عصبانی است

خلاصه بازی مس رفسنجان 2 - استقلال 0 (فیلم)

کارشناس داوری نظر خود را اصلاح کرد؛ گل دوم مس رفسنجان به استقلال آفساید بود

کاشت پنج ونیم میلیون اصله نهال در کرمان تا پایان سال

تصمیمات داور دیدار مس رفسنجان - استقلال زیر ذره‌بین کارشناس داوری

خلاصه بازی استقلال و مس رفسنجان + فیلم

بازیکن «نخواستنی» حکم حذف استقلال را امضا کرد