کرمان رصد

آخرين مطالب

دود بی‌نظمی برگزاری فوتبال در چشم هواداران ورزشي

دود بی‌نظمی برگزاری فوتبال در چشم هواداران
  بزرگنمايي:

کرمان رصد- بازی جمعه شب مس کرمان و پرسپولیس تهران در هفته 26 رقابت های لیگ برتر فوتبال کشور حواشی‌های زیادی به دنبال داشت و یکی از آنها این بود که بخشی از تماشاگران که بلیط تهیه کرده بودند، نتوانستند وارد ورزشگاه شوند و جای آنان از سوی افرادی دیگر پر شده بود. نکته قابل تامل اینکه در مجموع هفت هزار و 300 بلیط به فروش رفته بود در حالی که گنجایش 15 هزار نفری ورزشگاه حداقل یک ساعت پیش از بازی تکمیل شد.

اما ایراد کار کجاست و چه کسی پاسخگوی آسیب های مالی و روحی به هواداران و روزه دارانی است که دم افطار برای تماشای بازی تیم مورد علاقه شان شاید از صدها کیلومتر دورتر آمده بودند؟ هیات فوتبال، اداره کل ورزش و جوانان، نیروی انتظامی یا باشگاه مس کرمان؟؛ عده ای از مسئولان می گویند که یک مشکل از گیت های ورودی بوده که کار نمی کرده و باید از مسئولان کنترل نظم و ورودی های ورزشگاه پرسید که اگر گیت های ورودی خراب بوده، دقیقا چه چیزی را رویت کردند که هزاران نفر بدون بلیط را به داخل راه دادند تا زمینه هرج و مرج پس از آن فراهم شود. برخی نیز می گویند که ورزشگاه هم زیرساخت لازم را نداشت و افرادی از روی دیوارها خود را به زمین رسانده اند.

باید از مسئولان متولی کنترل ورودی های ورزشگاه پرسید که اگر گیت های ورودی خراب بوده، دقیقا چه چیزی را رویت کردند که هزاران نفر بدون بلیط را به داخل راه دادند تا زمینه هرج و مرج پس از آن را فراهم شود

البته این حواشی آنقدر مهم هستند که اصلا نباید میان جذابیت بازی فوتبال مس کرمان و پرسپولیس تهران گم شوند و برای واکاوی این موضوع به سراغ مسئولان و متولیان رفتیم تا ببینیم وضعیت برخورد با این شرایط در چه مرحله ای قرار دارد.

شرح ماجرا

عده ای از ورودی‌های ورزشگاه شهید باهنر کرمان نقل می‌کنند که حدود 2 تا سه ساعت پیش از بازی گیت های ورودی رها شده و مسئولان برگزاری اصلا بلیط ها را کنترل نمی کردند و پیش از آغاز بازی نیز عده ای از تماشاگران از دیوارهای ورزشگاه بالا می رفتند و شماری هم پشت در ها تجمع کرده بودند.

خیلی زود ظرفیت پُر شد و کار به آنجا رسید که یگان ویژه برای کنترل شلوغی جمعیت ورزشگاه، در های ورودی را بست و مانع ورود بیش از گنجایش شد، اما عده ای پشت درها مانده بودند و این افراد عمدتا بلیط هم داشتند که نشان دادن آن به ماموران مقابل در هم راهی برای ورود آنان به ورزشگاه افاقه نداشت.

هرچه رفته رفته به زمان شروع بازی مس کرمان و پرسپولیس تهران نزدیک می شدیم، کسانی که پشت درها مانده بودند به هر دری می زدند که وارد شوند، یک نفر از نرده ها خود را بالا می کشید و دیگری قلاب می انداخت تا دوستش از دیوار بپرد. شلوغی و فشار جمعیت به ورودی ها، کار را به آنجا رساند که ماموران انتظامی برای متفرق کردن مردم از گاز اشک آور استفاده کردند، دقایقی بعد مقابل درها خلوت شده بود اما تازه انگار پای این حواشی دنباله دار به داخل زمین بازی رسیده بود.

دود گاز اشک آور میان جمعیت تماشاگران درون ورزشگاه پیچیده بود، سوزش تنفسی و اشک عده ای از چشمشان در آن محدوده سرازیر بود و تماشاگران شعارهایی نیز علیه این اقدام سر می دادند؛ برخی نیز در تلاش بودند اثرات این مشکل را کم کنند.

بازیکنان تیم های پرسپولیس و مس کرمان نیز که در حال ورود به زمین بودند ابتدا ماسک زدند اما کارگر نبود و دقایقی بعد نیز اعضای تیم پرسپولیس باتوجه به این شرایط و نیز انتقاد از خیس نبودن زمین به رختکن رفتند، سپس بازگشتند و بازی با بیش از 10 دقیقه تاخیر آغاز شد.

ابعاد این موضوع باید در بخش های مختلف بررسی شود اول اینکه چرا زیرساخت های اولیه و بدیهی برای بازی های مهم و تدابیر برگزاری آن نباید تمهید شود، چرا عده ای که بلیط تهیه کردند راهی به ورزشگاه پیدا نمی کنند و جای آنان باید به افرادی دیگر داده شود؟ و نیز موضوع مدیریت فروش بلیط و ورود یا ممانعت از ورود افراد فاقد بلیط چه بوده است.

اولویت شناسایی مقصران از زبان فرماندار

فرماندار و رییس شورای تامین شهرستان کرمان که ماموریت یافته بوده موضع رسانه ای بگیرد، در گفت وگو با صداوسیما گفته است: مشکل گیت های ورودی باعث ازدحام تماشاگرانی شد که قصد ورود به ورزشگاه را داشتند و متاسفانه با وجود تلاش مسئولان برگزاری، تعدادی از کسانی که بلیط داشتند نتوانستند بازی مورد علاقه خود را از نزدیک تماشا کنند.

علی بابایی افزود: با توجه به اینکه این موضوع از قبل به برگزارکنندگان «ابلاغ کتبی شده» و قرار بوده که این مشکل حل شود متاسفانه قصوری در رفع مشکل رخ داده بود.

وی ادامه داد: بررسی لازم در این زمینه انجام گرفته و متاسفانه مقصرانی که در این حوزه کم کاری کرده بودند شناسایی و با آنان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

فرماندار کرمان اضافه کرد: برگزارکنندگان و باشگاه مس باید در راستای جبران هزینه ایجاد شده اقدام کنند.

روایت ماجرا از زبان باشگاه

مدیر روابط عمومی باشگاه مس کرمان در این زمینه به خبرنگار گفت: در مجموع هفت هزار و 300 بلیط فروخته شد که با توجه به گنجایش 15 هزار نفری ورزشگاه شهید باهنر کرمان، باید حداکثر 50 درصد ظرفیت این ورزشگاه تکمیل می بود.

سعید قرایی در پاسخ به این پرسش که چرا ظرفیت ورزشگاه پر شده بود؟ افزود: طی بازدیدی اجمالی که از گیت های ورودی ورزشگاه داشتیم کنترلی روی بلیط ها انجام نمی شد و در را باز گذاشته بودند. هیچ کنترلی در قسمت ورودی های ورزشگاه نداشتیم؛ چه آنان که بلیط در دست داشتند یا کسانی که بلیط تهیه نکرده بودند باهم وارد می‌شدند.

وی ادامه داد: به همین دلیل ورزشگاه 2 ساعت پیش از بازی پر شد لذا افرادی که بلیط تهیه کرده بودند پشت درها ماندند در صورتی که ما فقط نصف گنجایش ورزشگاه را بلیط فروخته بودیم.

مشکل سامانه مربوط به درگاه بانکی بود

مدیر روابط عمومی باشگاه مس کرمان گفت: نام و نام خانوادگی و شماره ملی افراد روی بلیط ها درج شده و مسئولان کنترل ورودی ها اگر بلیط را با کارت ملی مطابقت می دادند می توانستند آن را کنترل کنند و در این زمینه کسانی که دارای بلیط بودند برای ورود به ورزشگاه اولویت داشتند.

وی در پاسخ به اینکه آیا مشکلی در سامانه فروش و کنترل بلیط وجود داشت؟ عنوان کرد: مشکل فروش بلیط در ساعات اولیه روز پیش از بازی پرسپولیس و مس کرمان به علت حجم درخواست خرید بلیط بود که درگاه پرداخت بانک نمی توانست اطلاعات حساب بانک را شناسایی کند اما در ورودی ورزشگاه از این بابت هیچ مشکلی نداشتیم.

قرایی همچنین با اشاره به اینکه هر دقیقه یک هزار و 500 تا 2 هزار درخواست وجود داشت تصریح کرد: حتی اطلاعیه دادیم که زمان خلوت شدن درگاه بانک مشکل فروش بلیط حل می شود که این مشکل در ساعت 9 شب روز پیش از بازی کامل رفع شده بود.

وی افزود: افرادی که به ورزشگاه وارد شدند نیز می گویند تفاوتی میان افرادی که بلیط خریداری کرده یا بلیطی نداشتند برای ورود به ورزشگاه وجود نداشته است.

مدیر روابط عمومی باشگاه مس کرمان بیان کرد: شاید اگر شرکت ملی مس به وعده های خود عمل می کرد و ورزشگاهی که از دهه 80 عملیات اجرایی آن آغاز شده، افتتاح و بازی مس کرمان و پرسپولیس تهران در ورزشگاه 30 هزار نفری برگزار می شد، این مشکل به وجود نمی آمد.

آخرین وضع ورزشگاه 30 هزار نفری مس

قرایی در پاسخ به اینکه ورزشگاه شهید باهنر کرمان استانداردهای لازم را برای برگزاری چنین بازی ندارد و ورزشگاه 30 هزار نفری شهدای مس چه زمانی افتتاح می شود؟ ابراز داشت: هر لحظه زمان جدیدی برای افتتاح ورزشگاه شهدای مس اعلام می کنند یکبار اعلام کردند 22 بهمن سال گذشته، بار دیگر زمان بازی با پرسپولیس و همچنین این بار زمان فینال جام حذفی کشور اعلام شده است.

وی ادامه داد: بعید به نظر می رسد که ورزشگاه مذکور تا آن زمان آماده شود و امیدوارم که فصل جدید لیگ برتر این ورزشگاه افتتاح شود اما روی تاریخ افتتاح نمی توان حسابی باز کرد.

عده ای از دیوار وارد شدند

قرایی در پاسخ به اینکه آیا این امر امکان پذیر است که عده ای از تماشاگران از روی دیوارها وارد شده باشند؟ گفت: ورزشگاه شهید باهنر کرمان ایمنی لازم را ندارد، داربستی روی مناطق قابل دسترس آن نصب نشده و مراقبتی از این محدوده ها نمی شود؛ راه های زیادی نیز وجود دارد که عده ای بخواهند از دیوار وارد شوند.

وی افزود: مالکیت ورزشگاه شهید باهنر کرمان با اداره کل ورزش و جوانان است که باشگاه مس آن را اجاره کرده، در حالی که مسئول هماهنگی و برگزاری بازی ها نیز هیات فوتبال است و در واقع این ورزشگاه با یک سیستم مشارکتی اداره می شود و صفر تا 100 کار نیز با دستگاهی خاص نیست.

موضع رییس هیات فوتبال

رییس هیات فوتبال استان کرمان نیز گفت: در مجموع بلیط فروشی با اعلام باشگاه مس کرمان درست بوده و فقط به این دلیل که درها به علت ازدحام جمعیت زودتر بازگشایی شدند و خارج کردن تعدادی گیت از مدار، تعدادی از هواداران پرسپولیس بدون بلیط وارد ورزشگاه شدند و به همین علت از هواداران خونگرم کرمانی و همه افرادی که از این اتفاق ضربه روحی و روانی دیدند، عذر خواهی می کنیم.

مهدی جهانشاهی اظهار داشت: با توجه به قرار گرفتن پرسپولیس در کورس قهرمانی و اینکه این تیم بیش از هشت سال کرمان نیامده، این بازی از حساسیت خاصی برخوردار بود و تماشاگران بسیاری نیز عازم ورزشگاه شدند.

ورزشگاهی دور از استاندارد

وی تصریح کرد: 2 دهه از ساخت ورزشگاه شهید باهنر کرمان می گذرد لذا با استانداردهای روز فاصله دارد و بروز رسانی نشده است لذا مشکلات عدیده ای ازجمله کنترل ورود و خروج تماشاگران دارد.

رییس هیات فوتبال استان کرمان گفت: باشگاه مس کرمان اعلام کرد که بین هفت تا هشت هزار بلیط برای این بازی فروخته شد اما به علت اینکه گیت های ورودی از دسترس خارج شده بودند، عده ای از تماشاگران با اینکه بلیط داشتند، چون دیر مراجعه کردند، بیرون ماندند و عده ای بدون بلیط وارد ورزشگاه شدند.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات دیگر ورزشگاه شهید باهنر کرمان اینست که افراد بدون بلیط تا 20 متری زمین و تا گیت ورودی نیز می توانند وارد شوند و ازدحام جمعیت و از دست خارج شدن گیت های ورودی باعث شد که نیروی انتظامی برای کنترل فضا و جلوگیری از مشکلات بعدی، درهای ورزشگاه را زودتر از ساعت 17 بازگشایی کند و عده ای بدون بلیط وارد شدند.

  انتقاد و گفته می شود گیت های ورودی از دسترس خارج شده بودند و ماموران نیز کنترل آن را رها کرده و درهای ورزشگاه را برای افراد دارای بلیط و بدون بلیط بازگشایی کرده اند؛ بلیط هایی دست افراد وجود داشته که ماموران می توانستند نام و کد ملی روی آن را با کارت شناسایی افراد دارای بلیط تطابق دهند و سپس اجازه ورود دهند؛ تلاش ایرنا برای گرفتن هرگونه توضیح و پاسخ از مسئولان نیروی انتظامی استان در این زمینه تا لحظه انتشار خبر به نتیجه نرسید اما رییس هیات فوتبال کرمان معتقد است که این کار به علت ازدحام زیاد و زمان بر بودن، در آن لحظات ممکن نبوده است.

 

کنترل نفر به نفر ممکن نبود

جهانشاهی در خصوص روند کنترل بلیط نیز گفت: ماموران باید پرینت بلیط را روی گیت های ورودی بگذارند تا افراد اجازه ورود پیدا کنند اما متاسفانه گیت ها از سوی ورودی تماشاگران پرسپولیس، متناسب با ظرفیت ورزشگاه نبود و کنترل هر فرد با کارت ملی و بلیط نیز کاری زمان بر است زیرا حداقل 2 تا سه هزار نفر در ساعت 14:30 دقیقه عصر پشت درها بودند و در واقع کنترل نفر به نفر ممکن نبود.

وی بیان کرد: در حقیقت ورزشگاه شهید باهنر کرمان، شرایط بازی های سختی مثل مس کرمان و پرسپولیس را با توجه به شرایط جغرافیایی این شهر ندارد، این شهر حداقل به ورزشگاه 30 تا 40 هزار نفری نیاز دارد و برای تاخیر در افتتاح ورزشگاه جدید شهدای مس نیز مسئولان به شرکت مس تذکر دادند.

رییس هیات فوتبال استان کرمان گفت: از سوی دیگر با توجه به اینکه شرکت مس خود ورزشگاه می سازد، نمی تواند هزینه سنگینی برای بروزرسانی ورزشگاه شهید باهنر کرمان انجام دهد؛ در واقع بازی های دیگر مس کرمان مشکلی ندارند اما ساختار فیزیکی این ورزشگاه، گنجایش برخی بازی ها با 20 تا 30 هزار علاقه مند را ندارد.

وی بیان کرد: حضور گسترده تماشاگران در بازی اخیر پرسپولیس نیز ثابت کرد که ساختار فیزیکی ورزشگاه شهید باهنر کرمان شرایط کنترل و امنیت ورزشگاه را تحت تاثیر قرار می دهد که در این بازی نیز متاسفانه باعث اتفاقات ناگوار بعدی شد.

حال که رییس شورای تامین شهرستان کرمان نوید داده مقصران شناسایی و با آنان برخورد می شود، افکارعمومی منتظر هستند تا نتیجه بررسی ها و تصمیم ها نیز اطلاع رسانی شود تا دیگر مردم کرمان و فوتبال دوستان شاهد چنین رخدادهایی نباشند.

تیم فوتبال مس کرمان از ساعت 19:30 شامگاه جمعه در هفته 26 رقابت های لیگ برتر کشور در ورزشگاه شهید باهنر این شهر میزبان پرسپولیس تهران بود که این بازی با نتیجه سه بر یک به نفع تیم مهمان خاتمه یافت.

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/501870/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

5 هزار نهال به یاد زنان و کودکان غزه کاشته شد

بیانیه اولین اجلاسیه مشترک مشاوران دستگاه‌های اجرایی

پاسداری از خون‌ شهدای عزیز مسئولیت سنگین نخبگان ایثارگر است

کی ام اس X5 کرمان موتور + قیمت، مشخصات فنی و تجهیزات KMC X5

KMC X5 کرمان موتور + قیمت، مشخصات فنی و تجهیزات کی ام اس X5

KMC X5 کرمان موتور + قیمت، مشخصات فنی و تجهیزات ماشین کی ام اس X5

بیش از 80 پست مدیریتی استان نزد بانوان است

شهرداری قزوین در دوره ششم، 63 پروژه کلان را به اتمام رسانده است

روایتی جدید از زیر و بم دستگیری تتلو

برگزاری مسابقات تنیس روی میز آقایان دومین دوره مسابقات قهرمان شهر در منطقه5

افزایش ابر پدیده غالب جوی در کرمان

عدم بازسازی بافت‌ فرسوده پایتخت فرصت سوزی خدمت رسانی در حوادث است

استاندار کرمان: قدرت نرم ما در شبکه‌سازی مردمی‌ است

دانش‌آموزان منطقه 19 نمایشگاهی از جاذبه‌های ایران زیبا برپا کردند

تلاش برای بازگشایی خیابان خوش بعد از 14 سال

عملیات هرس و بازپیرایی درختان و عرصه‌های فضای سبز در منطقه 19 آغاز شد

عملیات اجرایی پروژه‌های ترافیکی توسعه محله‌ای منطقه یک به اتمام رسید

«حقوق بشر در جهان، ایران و شهر»

کاشت نهال به یاد زنان و کودکان شهید غزه در ارتفاعات منطقه2

فرزندان ایثارگران بدون سهمیه در کنکور سراسری رتبه زیر 400 کسب کردند

3 شهرستان استان کرمان معطر به عطر شهدای گمنام شد

هشتمین نشست «بچه‌های رستا» برگزار می‌شود

پایان چشم‌انتظاری شهروندان تهرانی در محله کوهک

«شهر کست» شروع شد

استقبال 250000 نفری شهروندان از دومین دوره طرح «من شهردارم» در روزهای نخست

منطقه 14 در جمع صدرنشینان میزان مشارکت مردمی دومین دوره طرح «من شهردارم»

بیش از 6200 ابلاغیه رفع نقص در کارگاه‌های سیستان و بلوچستان صادر شد

کسب مدال طلای دوومیدانی کارگران جهان توسط دونده شایسته خرم دره‌ای

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: توسعه مناطق روستایی از سیاست‌ها و راهبردهای دولت مردمی است

همایش ملی تجلیل از رتبه‌های برتر کشوری آزمون سراسری سال 1402 ویژه شاهد و ایثارگر

بیانیه تشکل‌های شاهد و ایثارگر علیه جنایات تروریستی منافقان

وظیفه هنرمندان تلاش برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران: دانش‌آموزان شاهد و ایثارگر نسل دوم نوابغ روزگار هستند

دادگستری کرمان میزبان دوره آموزشی رویکرد‌های نوین در روابط عمومی

برگزاری یادواره شهدای دانش‌آموز در کرمان

قاتل 19 ساله در کرمان به حرمت حضرت زهرا (س) بخشیده شد

کلان‌شهر تهران در مسیر تحقق شاخص‌های حکمروایی خوب شهری

دادستانی علیه کسانی که به دروغ خبر گم شدن «17 همت» را مطرح کردند، اعلام جرم کند

اولین اجلاسیه مشترک شورای مشاوران وزرا در امور ایثارگران برگزار شد

4 هزار فقره سند مالکیت در جازموریان صادر می‌شود

نگاه دوگانه این است؛ سلبریتی معروف آری، صادق بوقی نه!

تصاویر| هفته دوازدهم لیگ برتر فوتبال؛ سپاهان و مس رفسنجان

43 درصد کلان‌شهر بندرعباس بافت فرسوده است

ماجرای یک مهمان ناخوانده در محدوده بافت تاریخی شیراز!

عقب‌ماندگی سنواتی در حوزه حدنگاری جنوب کرمان رفع می شود

«گردشگری مقاومت» محور چهارمین سالگرد شهادت سردار دل‌ها در کرمان

بخشش قاتل 19 ساله به حرمت ایام فاطمیه در کرمان

مزایده 62 دستگاه خودرو مبارزه با مواد مخدر در جیرفت

امضا تفاهم شهرداری تهران و وزارت صمت با هدف تامین تاکسی برقی/ 88 خودروی تمام برقی به تاکسیرانی تحویل داده شد

در فصل سرما چگونه به کارتن‌خواب‌ها و معتادها کمک کنیم؟