کرمان رصد

آخرين مطالب

کرمان همچنان در حال سقوط به قعر جدول فیبر نوری اقتصادي

کرمان همچنان در حال سقوط به قعر جدول فیبر نوری
  بزرگنمايي:

کرمان رصد- براساس آمار توسعه زیرساخت‌های فیبر نوری، کرمان همچنان در انتهای جدول است و وضعیت خوبی ندارد اما این درحالی است که مسئولان استان از امضا یا تلاش برای امضای تفاهم‌نامه هایی خبرداده بودند که در صورت اجرا یک میلیون کاربر این استان را از سرعت و کیفیت اینترنت در بستر فیبر نوری بهره‌مند می کند.

کرمان در این شاخص طی چندماه قبل رتبه بیستم جدول را داشت که باوجود اهتمام برای این کار اینک چندپله تنزل جایگاه نیز داشته که نشان می دهد دیگر استان ها جلوتر افتاده اند و این درحالی است که اداره کل ارتباطات در سال جاری از جمله اولویت های خود را توسعه فیبر نوری اعلام و بیان کرد که به دنبال جلب همکاری شهرداری های کل استان است.

  فناوری موسوم به (Fiber To The x) FTTx، یکی از روش‌های دسترسی به اینترنت ثابت است که به جای تمامی یا بخشی از کابل مسی از کابل‌های فیبر نوری بهره می‌برد که بر توسعه آن تاکید شده اس.

ایجاد زیرساختی برای آینده، بهبود کیفیت دسترسی به اینترنت، اشتغال‌زایی، افزایش سهم اقتصاد دیجیتال، ایجاد خدمات جدید، کاهش شکاف دیجیتالی، بهبود شرایط زیست‌محیطی، کاهش ترافیک در شبکه ارتباطات سیار، افزایش کیفیت آن و افزایش سرعت دسترسی به اینترنت را به دنبال دارد و کاهش ترافیک پهنای باند همراه، ارتقای 10 برابری سرعت خانگی و بهبود کسب و کارهای اینترنتی همه از چشم‌اندازهای روشن فیبر نوری قلمداد شده که قرار است در دولت سیزدهم فراگیر شود.

شهریور امسال طی گزارشی با عنوان «عقب‌ماندگی کرمان در توسعه فیبر نوری» به برنامه دولت سیزدهم برای راه‌اندازی 20 میلیون پورت فیبر نوری در کشور آن هم در مدت زمان سه سال اشاره شد، پروژه‌ای که از اسفند سال 99 در کشور شروع شد و به گفته آمار برخط پروژه ملی «فیبرنوری منازل و کسب و کارها» از مرداد 1401 روندی جدی تری به خود گرفت تا جایی‌ که از سهم 9 درصدی در تابستان امسال به سهم 12 درصدی کل کشور در اسفند سال جاری رسید. در آن گزارش به عقب ماندگی کرمان از این پروژه نیز اشاره شد.

پس از هفت ماهی که از نوشتن این گزارش می‌گذرد در چارچوب طرح ملی فیبر نوری منازل و کسب و کارها، توسعه فیبر نوری کل کشور از یک میلیون و 227 هزار و 41 مورد نصب شده در مرداد 1401 به یک میلیون 449 هزارو 57 مورد نصب شده طی اسفند ماه رسیده و افزایش222 هزارو 16موردی نصب فیبر نوری در کل کشور را نشان می‌دهد. البته در این هفت ماه سهم بعضی استان‌ها در توسعه فیبر نوری مقداری بالاتر بود به طور مثال استان البرز از 94 هزارو 753 مورد نصب پورت فیبر نوری به عدد 103هزارو 43 مورد رسید و در جایگاه سومی بعد از تهران و قم قرار گرفت.

استان کرمان هم که در هفت ماه گذشته در رده بیستم جدول استانی توسعه فیبر نوری با 11 هزارو 340 مورد پورت فیبر نوری نصب شده قرار داشت تا اسفند سال جاری با وجود افزایش پورت‌های فیبر نوری نصب شده به 12 هزارو 864 مورد در رده 24 جدول استانی توسعه فیبر نوری در کشور قرار گرفته است.

 

براساس گزارش‌ها در کل استان کرمان به طور مثال در همین اسفند ماه یکهزارو 881 پورت فقط VDSL نصب شده است و استان سهمی طی این ماه از پورت‌های فیبر نوری نداشته است.(اینترنت فیبر نوری به معنی «پهنای باند فوق سریع» است سرعت معمولی فناوری اینترنتی فیبر نوری 300 مگابایت بر ثانیه است که خود این سرعت در حدود معمول با بالاترین سرعت فناوری VDSL برابری می‌کند.)

طبق آمار با وجود اینکه کرمان سطح پایینی از پوشش فیبر نوری را همچنان تجربه می‌کند اما اقداماتی در این هفت ماه پس از نوشتن گزارش عقب ماندگی در توسعه فیبر نوری کرمان انجام شده و در اولین قدم نیز در هشتم آذر امسال شهردار کرمان از انعقاد تفاهم‌نامه اجرای «FTTH» (رساندن فیبر نوری به منازل) با همکاری بخش خصوصی خبر داد.

سعید شعرباف پس از اعلام خبر امضای تفاهم‌نامه اولیه اجرای «FTTH» (رساندن فیبر نوری به منازل) این اقدام را گام مهمی برای توسعه زیرساخت پهن‌باند در شهر کرمان دانست و آن را تحولی بزرگ در حوزه کاربردهای شهر هوشمند برشمرد. شهردار کرمان در همان آذر ماه تاکید کرد که تا یک سال آینده متقاضیان در شهر کرمان می‌توانند از اینترنت پرسرعت «FTTH» بهره‌مند شوند.

بعد از امضای تفاهم‌نامه اجرای «FTTH» (رساندن فیبر نوری به منازل) در تازه ترین اقدام شهرداری کرمان در دوم اسفند امسال اعلام کرد که با همکاری اداره‌کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان و مشارکت شهرداری کرمان با بخش خصوصی، تونل ارتباطی فیبر نوری شهر کرمان ساخته می‌شود.

این تونل ارتباطی فیبر نوری برای تامین زیرساخت لازم در رسیدن به اهداف شهر هوشمند بسیار اهمیت دارد و تحقق پوشش گسترده نصب پورت‌های فیبر نوری در بستر این موضوع اتفاق خواهد افتاد.

شهردار کرمان همچنین در نشستی که به منظور امضای قرارداد مشارکت در احداث و بهره‌برداری از تونل ارتباطی فیبر نوری شهر کرمان در شهرداری کرمان برگزار شده بود تاکید کرد با اجرای این تونل فیبر نوری سود اصلی را مردم کرمان خواهند برد که از یک زیرساخت پرسرعت و پایدار برای ارتباطات اینترنت و اینترانت بهره‌مند خواهند بود.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان نیز در همان نشست امضای قرارداد مشارکت در احداث و بهره‌برداری از تونل ارتباطی فیبر نوری شهر کرمان اظهار امیدواری کرد که بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن، فیبر مناسب و باکیفیت را درِ منازل و کسب‌وکارهای مردم رساند.

حسین ساجدی‌فر FTTH را یک زیرساخت ماندگار برای کرمان بر شمرد و گفت که با احداث و بهره‌برداری از تونل ارتباطی فیبر نوری شهر کرمان مردم سال‌های سال می‌توانند از اینترنت پرسرعت و باکیفیت و به تبع آن اینترنت 5G برخوردار شوند.

اما مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان که از زمان انتصاب طی سال جاری توسعه فیبر نوری را از اولویت های این اداره کل قرار داده، آخرین وضعیت پیشرفت این پروژه را تشریح و اعلام کرد:اجرای پروژه فیبر نوری هنوز در استان آغاز نشده و در مرحله عقد قرار داد با کل شهرداری‌های این استان هستیم.

ساجدی فر ادامه داد: هماهنگی ها برای این پروژه با شهرداری های استان به انجام رسیده و تا آخر اسفندماه قراردادها با شهرداری‌های هر 84 شهر استان به منظور اجرای توسعه فیبر نوری قطعی خواهد شد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان با بیان اینکه قرارداد توسعه فیبر نوری در شهر کرمان منعقد شده است تاکید کرد: پیش بینی ما این است که در محله اجرا در نهایت برای یک میلیون یوزر(کاربر) پورت فیبر نوری در شهرهای استان نصب خواهد شد که امیدواریم تا آخر سال آینده این اتفاق بیافتد.

وی با اشاره به اینکه توسعه فیبر نوری با کسب و کارهای مردم و کیفیت زندگی آنان به طور مستقیم در ارتباط است، اظهارداشت: در صورت تحقق فیبر نوری دسترسی به اینترنت بالای 900 گیک تا یک ترابایت برای مردم محقق می‌شود.

  بیشتر مردم کاهش محسوس سرعت اینترنت بویژه در بعضی از ساعت‌های شبانه روز و برخی روزهای خاص و مناسبتی را تجربه کرده‌اند؛ در بعضی مواقع حجم بالای کاربران اینترنت باعث کاهش کیفیت خدمت رسانی می شود درحالی که اگر فیبر نوری و اینترنت پر سرعت FTTX بخش زیادی از نیاز کاربران را تامین کند با کاهش بار ترافیکی بهبود کیفیت اینترنت همراه را شاهد خواهیم بود، اتفاقی که در شهر کرمان هنوز به یک سال دیگر زمان نیاز دارد و باید دید نتیجه تفاهم نامه شهرداری ها و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان به کجا می انجامد و چه زمانی فیبر نوری در این استان فراگیر می‌شود

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/327829/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

خورش ریحان، رقیب خوشمزه و سرسخت قرمه‌سبزی

مراتع دهبکری کرمان برای سومین بار طعمه آتش شد

معماری اسلامی در طرح های نهضت ملی مسکن لحاظ شود

عکس دقیق و نزدیک از زباله فضایی

برترین تصاویر 2024 از کهکشان راه‌شیری

برگزاری مسابقات فوتسال بانوان در رده‌سنی نونهالان

کرمانشاه رتبه سوم در تحقق برنامه نوسازی مسکن را کسب کرد

فارن پالیسی: چرا طرح آتش بس بایدن در غزه شکست خواهد خورد؟

میکروروبات سرطان ریه را در موش‌ها درمان کرد

مرد رفسنجانی ناجی سه بیمارپیوندی شد

تحویل 70 درصد گندم مورد نیاز استان به سیلوها

سپاهان و فرصت عبور از همشهری

(ویدئو) تغییر هویت خیابان لاله‌زار در گذر زمان

گیاهان نیز مانند انسان‌ها مهارت حل مسئله دارند

درباره شهرستان جیرفت بیشتر بدانید

هشدار زرد/ وزش باد شدیددر کرمان

موسیقی زیبا و محلی شهرستان جیرفت

مشارکت" تنها راه توسعه جزیره کیش است

برنده جایزه اول فستیوال های جهانی، سفیر طبیعت و محیط زیست کیش شد.

محدودیت در ارتباطات جهانی، مهم‌ترین چالش امروز ایران است

کدام فضانورد بهتری هستند، زنان یا مردان؟

خرید6 دستگاه ماشین آلات سنگین در حوزه خدمات شهری زرند

خرید 6 دستگاه ماشین آلات سنگین در حوزه خدمات شهری زرند

اجلاس پیرغلامان حسینی (ع) در کرمان بر محور مقاومت و شهید سلیمانی می‌چرخد

فروش اقساطی سه محصول کرمان موتور

بزرگ‌ترین انتقال تاریخ لیگ برتر در سیرجان!

میدان مغناطیسی خورشید در حال جابه‌جایی است!

برگزاری دیدار پایانی جام حذفی فوتبال در قزوین

گریه لیموچی بند نمی‌آمد(عکس)

30 پاسخ «عصر ایران» به 30 دلیل مخالفان شرکت در انتخابات

پارچه‌ای که دمای بدن را تا منفی 10 درجه سانتی‌گراد کاهش می‌دهد!

رجب‌زاده: فجر باید جایگزین مس رفسنجان شود

کاور کند کننده آتش سوزی از راه رسید/ جلوگیری از گسترش آتش

تولید فرش‌های دستباف جهان دراین کارگاه قالیبافی

رئیس ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام پورمحمدی در استان کرمان معرفی شد

عبدالکریمی: هر کاندیدایی بگوید با آمدن من مسائل کشور حل می‌شود شارلاتان سیاسی است

اجلاسیه "شهدای غریب در اسارت" استان سمنان برگزار شد

کنگره شهدا باید نسل جدید را با فرهنگ دفاع مقدس پیوند بزند

بی توجهی شهرداری گرگان به «باغ مزار لطفی»

دفاتر خدمات گردشگری، سفیران معرفی کیش در سراسر کشور هستند

دوشنبه های تسهیل گری در ایستگاه سوم

با جایگزین قدرتمند و سریع باتری‌های لیتیوم‌یون آشنا شوید

فروش اقساطی 3 خودرو کرمان موتور آغاز شد/ شاسی بلند جدید KMC A5 هم به طرح فروش اقساطی آمد (+جدول فروش)

عیادت رهبر معظم انقلاب اسلامی از آیت‌الله مکارم شیرازی (فیلم)

اقامه نماز تسلیم وبندگی با حضور کیشوندان و گردشگران

مشرق: اصلاح طلبان تغییر تاکتیک داده اند

فضانوردان «آرتمیس» به سیستم هشدار قوی تشعشع نیاز دارند

چین فناوری کاملا خودران تسلا را آزمایش می کند

رئیس ستاد انتخاباتی حجت الاسلام پورمحمدی در استان کرمان معرفی شد

خروج 17 شهرک شهر کرمانشاه از بن‌بست