کرمان رصد

آخرين مطالب

«لوپتو» برگ تاییدی بر خاستگاه انیمیشنی کرمان/ منتظر «یوز» باشید فرهنگي

«لوپتو» برگ تاییدی بر خاستگاه انیمیشنی کرمان/ منتظر «یوز» باشید
  بزرگنمايي:

کرمان رصد -  آمنه شهریارپناه: انیمیشن یا پویانمایی پیشینه‌ای طولانی و بالا بلند دارد، کشورهای دنیا از آن به عنوان یکی از شاخه‌های هنر برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های خود استفاده و ذهن و فکر جامعه را از همان سنین پایین با استفاده از شیوه‌های کودک‌پسند مدیریت می‌کنند. کشور ما که همواره پیشتاز فرهنگ و هنر بوده از این امر هم مستثنی نیست و هنرمندان زیادی وارد این عرصه شده و توانسته‌اند تا حدودی موفق باشند و کارهای فاخر خلق کنند.
  کرمان اما وضعیت متفاوتی داشته و اندک‌اندک پله‌های ترقی را طی کرده است، اینجا سرزمین استعدادهای درخشان زیادی است که برخی از آنها هنوز هم کشف نشده‌اند، چند ماه قبل وقتی لوپتویی‌ها بر صحنه سینمای کشور درخشیدند و جایزه بین‌المللی کسب کردند صفحه جدیدی از توانمندی استان ورق خورد و پنجره تازه‌ای به روی هنر و هنرمندان این خطه باز شد، اگر چه پیش از این نیز کرمان در این حوزه فعالیت‌هایی داشته، اما تا این اندازه خلاق و موثر نبوده است.
این اتفاق بعد از سال‌ها کرمان را وارد عرصه جدیدی از ظرفیت‌های پرشمار کرد، حالا هنر انیمیشن، فرزندان این استان را به سمت خودش فرا می‌خواند و آنها را دعوت می‌کند تا استعدادهای پیدا و پنهان خود را وارد این عرصه کرده و نام بلند کرمان را در رقابت‌های ملی و بین‌المللی بیش از گذشته پر آوازه کنند.
راهی که لوپتویی‌ها باز کردند و اولین بار جایزه بین‌المللی گرفتند می‌تواند با جوایز متعدد پر نورتر و درخشان‌تر شود و کرمان و استعدادهای هنری‌اش را فراتر از مرزها ببرد، موضوعی که در استان هم شنیده می‌شود و مسوولان فرهنگی کرمان بر آن تاکید می‌کنند.
کرمان در حوزه انیمیشن به عنوان یکی از شهرهای خلاق هنر شناخته می‌شود
معاون امور هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، ظرفیت سینمای کرمان را خوب ارزیابی کرد و با تاکید بر اینکه کرمان در این زمینه دارای قوت فراوانی است، اظهار داشت: ما در کرمان هم در سینمای "مستند" فیلمسازانی داریم که هر سال تولیداتشان در سطح ملی و بین‌المللی حرف برای گفتن دارند و هم در" انیمیشن" هنرمندان زیادی فعال هستند و با توجه به محدودیت‌های موجود، خوب درخشیده‌اند و حضور موفقی داشته‌اند.
وحید محمدی با تاکید بر اینکه کرمان در حوزه انیمیشن به عنوان یکی از شهرهای خلاق هنر شناخته می‌شود، عنوان کرد: به طور قطع می‌توان گفت، چشم‌انداز روشنی از رشد این هنر در استان کرمان که نوعی صنعت دانش‌بنیان است مشاهده می‌شود.
دنیای مجازی آینده متعلق به انیمیشن است
وی اضافه کرد: حرکت جهادی جوانان تلاشگر این عرصه مدت‌هاست آغاز شده و هم‌اکنون در مرحله انتقال از بلوغ به صنعتی شدن قرار دارد و باید گفت دنیای مجازی آینده متعلق به این هنر است.
محمدی با تاکید بر اینکه هم‌اکنون 7 شرکت تخصصی به‌طور ویژه در این صنعت در استان کرمان فعال هستند و نسبت به تولید آثار انیمیشن با استودیوهای خارج از کرمان همکاری کرده و خدمات می‌دهند، گفت: شهر کرمان نزدیک به 60 نفر فعال حرفه‌ای در این زمینه دارد و حدود 100 نفر نیروی آماتور علاقه‌مند و خلاق فعال هستند که می‌توانند در آینده به صورت حرفه‌ای وارد شوند و تحول‌ساز باشند.
معاون امور هنری و سینمایی ارشاد اسلامی کرمان از ظرفیت تولیدات تلویزیونی این حوزه خبر داد و ابراز داشت: هنرمندان انیمیشن کرمان در حال حاضر ظرفیت 2 هزار دقیقه تولید تلویزیونی در سال را دارند و قابلیت ساخت دو پروژه سینمایی به فاصله سه سال هم وجود دارد که هر کدام می‌توانند بازار خودشان را داشته باشند.
آموزش انیمیشن در کرمان شرایط مناسبی دارد
محمدی از آموزش سخن به میان آورد و با تاکید بر اینکه در حال حاضر در زمینه آموزش این رشته شرایط مناسبی در کرمان به وجود آمده است، تصریح کرد: علاوه بر رشته انیمیشن هنرستان هنرهای زیبای پسران کرمان، امکان تحصیل دانشگاهی در مقطع کاردانی از طریق مرکزعلمی و کاربردی نیز وجود دارد و باید زمینه وصل کردن بدنه آموزشی به بدنه فعال کاری و حرفه‌ای این هنر صنعت را فراهم کنیم.
وی با تاکید بر اینکه تاکنون 5 انیمیشن توسط هنرمندان استان کرمان تولید شده است، مهمترین آن‌ها را "دنیای کیف ها " و "بهشت شداد" دانست و ابراز داشت: اگرچه آنها اکران رسمی در سینماهای سراسر کشور نداشتند، اما در جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان و یا پخش تلویزیونی حضور داشته‌اند و با اکران موردی مواجه بودند.
وی اضافه کرد: اما اثر سینمایی" لوپتو" اولین اثر از هنرمندان انیمیشن کرمان است که در جدول اکران عمومی سینماهای سراسر کشور قرار گرفته و خوشبختانه با استقبال خوبی هم مواجه شده است.
پانصد هزار نفر به تماشای «لوپتو» نشستند
معاون امور هنری و سینمایی ارشاد کرمان از استقبال گسترده مردم از انمیشن لوپتو سخن به میان آورد و با بیان اینکه تاکنون بیش از پانصد هزار مخاطب به تماشای این انمیشین نشسته‌اند، تصریح کرد: بر اساس آمار سامانه سمفا، لوپتو فروشی حدود 13 میلیارد تومان داشته است.
محمدی اضافه کرد: علاوه بر این می‌توان تخمین زد حدود یک میلیارد تومان هم از طریق نمایش خارج از سینماها عواید داشته باشد که این نشان دهنده ظرفیت بالای اشتغال این هنر صنعتی در استان کرمان است.
انیمیشن کرمان می‌تواند یکی از قطب‌های درآمدساز باشد
وی از رشد سینمای کرمان سخن به میان آورد و با تاکید بر اینکه انیمیشن کرمان می‌تواند به یکی از قطب‌های درآمدساز برای هنرمندان استان تبدیل شود، عنوان کرد: هنرمندان کرمانی روزبه‌روز به سطح نیمه‌حرفه‌ای و حرفه‌ای نزدیک‌تر شده‌اند و خوشبختانه هم‌اکنون در مناسبات کاری سطح کشور هم حضور پررنگ‌تری دارند.
وی به ساخت مجموعه انیمیشنی «لوپتو» اشاره داشت و اظهار کرد: تهیه کننده این اثر یکی از هنرمندان و فعالان کرمانی است که با مشارکت حوزه هنری انقلاب اسلامی تولید شده و پروانه ساخت و پروانه نمایش آن هم از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.
وی از چند پروژه جدید انمیشنی در استان خبر داد و گفت: چند کار از سینماگران انیمیشن استان در مرحله پیش تولید و یک کار به اسم «یوز» هم در مراحل جلوتر قرار دارد.
محمدی خاطرنشان کرد: تاکنون چندین جلسه با فعالان این هنر برگزار کرده‌ایم که مهمترین آن به‌مناسبت گرامیداشت روز جهانی انیمیشن در آبان‌ماه امسال بود که با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و معاون محترم استاندار و تنی چند از مسوولان دیگر برگزار شد.
معاون امور هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان آینده‌نگری و رفع موانع تولید را لازم برشمرد و عنوان کرد: توسعه زیرساخت استودیوهای فعال انیمیشن استان، موضوع پهنای باند، حل مشکلات مالیاتی و همچنین تسهیلات بیمه تامین اجتماعی فعالان این حرفه از جمله مواردی است که باید به طور جدی با هم‌افزایی و همکاری مرتفع شود.
بازارهای خارجی به روی هنرمندان انیمیشن‌ساز کرمانی باز شده است
وی از گشایش بازار خارج از استان و حتی خارج از کشور برای هنرمندان انیمیشن استان خبر داد که با تحرک فعالان این حوزه به دست آمده است، گفت: ان‌شاءالله بتوانیم با یک واقع‌بینی و کار و تلاش جدی، این هنر آمیخته با صنعت را توسط هنرمندان کرمانی برای حضور در دنیای مجازی آینده به‌عنوان یک کالای استراتژیک معرفی کنیم که حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشند.
به نظر می‌رسد پویانمایی در کرمان راه خودش را پیدا کرده و مسیر رو به رشدی را در پیش گرفته است، حالا انیمیشن در این استان بر سر زبان‌ها افتاده و هنرمندان این خطه با استعدادهایی که شکوفا شده، در جهت موفقیت، جنگنده و پرتلاش پیش می‌روند، سال‌های آینده از انمیشین کرمان بیشتر می‌شنویم.
 

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/272086/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سیل بند جیرفت فوراً بازسازی شود

چطور وام 600میلیون تومانی مسکن بگیریم؟

آیین جمع خوانی قرآن کریم در روستای ده زیارِ کرمان + تصاویر

روایت فارس از سیل جیرفت/ از فوت سه نفر تا خسارت به اراضی کشاورزی و مناطق عشایری

روند افزایشی بستری‌های کرونا در خراسان رضوی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان: باید پاسخگوی مشکلات مردم باشیم

پورعلی‌گنجی به دیدار با مس می‌رسد

آخرین وضعیت مصدومان و محرومان مس رفسنجان برای بازی با پرسپولیس

هشدار فرماندار سیرجان در مورد بحران جدی آب در این شهرستان

کرمان در زمره 5 استان برتر جذب بازدیدکننده نوروزی قرار گرفت

امدادرسانی هلال احمر به 20 نفر در سیل جیرفت و یافتن پیکر 3 مفقودی

خدمت‌رسانی چهار ایستگاه اطلاع‌رسانی «تهران دوست داشتنی» در منطقه 21

استاندار کرمان در مناطق سیل‌زده جیرفت حضور یافت

سومین جسد مفقودی سیل جیرفت پیدا شد

حضور استاندار کرمان در مناطق سیل‌زده جیرفت

فهرج با اثار زیبای دوره ساسانی اماده پذیرایی از گردشگران

دستور استاندار کرمان برای ترمیم فوری سیل‌بند جیرفت؛ نقص زیرساخت هواشناسی مشهود است

خاطره خوش شماره 10 رحمتی از درخشش مقابل مس کرمان

طرح استقبال از بهار با چهار استقرار تا 14 فروردین ادامه دارد/ استقرار آتش‌نشانان در 175 نقطه و آماده‌باش 134 ایستگاه در 13 فروردین

برپایی نمایشگاه دستاوردهای بانوان کارآفرین و سرپرست خانوار در بوستان لاله

برپایی غرفه‌های متنوع همراه با مجموعه بازی ویژه کودکان در بوستان بزرگ ولایت

احتمال رگبار باران و رعدوبرق در نیمه‌ شرقی کرمان

سومین جسد مفقودی در سیل جیرفت پیدا شد

سیلاب در جیرفت؛ 3 نفر مفقود شدند

تأکید بر تسریع پروژه‌های عمرانی منطقه 16

سیاوش طهمورث با «معرکه در معرکه» به تماشاخانه‌ ایران‌شهر می‌آید

عدم کمک مالی به کودکان کار/ همکاری منسجم قوه قضاییه، پلیس و بهزیستی کارگشا خواهد بود

دستگیری 2 قاچاقچی موادمخدر در رفسنجان

ارگ راین دومین بنای بزرگ خشتی جهان

خسارت سیل به محصولات کشاورزی و منازل مسکونی روستاهای جیرفت

سومین جسد مفقودی سیل جیرفت پیدا شد/ ادامه عملیات امدادرسانی در منطقه

از پیدا شدن پیکر سومین مفقودی سیل جیرفت تا خطر جدی برای 730 خانوار بخش اسماعیلی

جشنواره نوروزی تپه‌های کنارصندل جیرفت برگزار می‌شود

آلومینیوم اراک به مصاف مس کرمان می‌رود

جشنواره نوروزی تپه‌های کنارصندل جیرفت فردا برگزار می‌شود

تصادف در راور 4 کشته به جا گذاشت

حضور نیروهای امدادی در مناطق سیل زده جنوب کرمان

سیل در جیرفت سه نفر کشته به جای گذاشت

از معرفی چغر و بدبدن‌ترین عضو حاضر در هیأت دولت تا پاسخ به ادعای دروغ‌پردازی در صدا و سیما

وقوع سیل در جیرفت؛ 3 نفر مفقود شدند/پیکر جسد 2 مفقودی پیدا شد

تاکید رئیس کل دادگستری استان کرمان بر تعیین تکلیف پروندهای مُسن

150تور از قنات گوهرریز جوپار بازدید کرده‌ است

آغاز برداشت هندوانه نوبرانه در رودبار جنوب

کشف میلیاردی ظروف قاچاق کریستال در لرستان

سیل در جیرفت؛ 3 نفر ناپدید شدند / جسد 2 مفقودی پیدا شد

جسد 3 مفقود شده در سیل جیرفت پیدا شد + تصویر

خاطره خوش شماره 10 رحمتی از این بازی

سومین جسد مفقودی در سیل جیرفت پیدا شد/عملیات امدادرسانی ادامه دارد

نوروز امسال قلعه خرانق و زیارتگاه زرتشتیان چک چک پربازدیدترین شد

رسیدگی و پاسخگویی به بیش از 300 شکایت در ایام نوروز