کرمان رصد

آخرين مطالب

زاکانی در نشست مشترک با رئیس کل دادگستری استان تهران:

تاکنون بالغ بر 9 هزار میلیارد تومان از امکانات شهر را  برگردانده‌ایم/ تلاش برای بستن کل پرونده‌های موجود از گذشته و عدم گشودن پرونده جدید شهرداری تهران

تاکنون بالغ بر 9 هزار میلیارد تومان از امکانات شهر را  برگردانده‌ایم/ تلاش برای بستن کل پرونده‌های موجود از گذشته و عدم گشودن پرونده جدید
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - صبح امروز نشست مشترک رئیس‌کل و معاونین دادگستری استان تهران با شهردار و جمعی از مدیران شهری پایتخت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار شهر ، نشست مشترک شهردار تهران و رئیس کل دادگستری استان تهران با حضور معاونان و مدیرانی از دو نهاد شهرداری و دادگستری صبح امروز - سه شنبه یکم آذر 1401- در محل ساختمان دادگستری کل استان تهران برگزار شد.
علیرضا زاکانی شهردار تهران در این نشست با بیان اینکه امیدواریم این جلسه بتواند منشا خیرات و برکات باشد، اظهار کرد: یکی از دلایل تشکیل این جلسه اعلام خدا قوت به شما عزیزان در ایام فتنه ها بود که هجمه ای سنگین تر از هر روزی به انقلاب روا داشته و از طرف نظام سلطه و عناصر آن دنبال می شود.
وی با بیان اینکه کار دادگستری به گونه ای است که در حین و بعد از ماجرا باید بار سنگینی را بردارد، البته باری که خدا بر دوش افراد می گذارد خیر و برکاتی را دنیا و آخرت دارد و این بار مایه مباهات ما است، افزود: دلیل دوم تشکیل این جلسه، طلب کمک از سوی مدیریت شهری و اعلام آمادگی برای انجام وظایف است. یک سال و دو ماه و 19 روز است که در شهرداری هستیم. در ابتدای ورود در تنش مالی بودیم اما از این تنش با انضباط مالی و ایجاد یک خزانه واحد که البته از سال 97 باید اجرا می شد ولی شهرداران زیربار اجرای آن نمی رفتند، خارج شدیم.
زاکانی با اشاره به اینکه در پایان سال قبل، 99 درصد بودجه ما محقق شد، ادامه داد: شهرداری در روزهای ابتدایی این دوره 70 هزار میلیارد تومان بدهی داشت که تا پایان سال از 80 میلیارد گذشت؛ در بودجه امسال نسبت به پارسال حدود 13 هزار میلیارد افزایش پیدا کرده هدف گذاری ما تحقق 150 درصدی آن است، البته همه این اتفاقات بدون حتی یک سانتیمتر تراکم فروشی است.
شهردار تهران اضافه کرد: شهر و کشور نیازمند یک اتفاق و تحول و پوست اندازی بزرگ است، چرا که این مسیر فعلی، نمی تواند ظرفیت بزرگی که انقلاب و امام (ره) و مقام معظم رهبری از ما طلب دارد را انجام دهد. این نکته یک تجدید نظر نیست، بلکه بازگشت به اصل انقلاب و آرمان‌های آن است؛ مثلا ما در بحث استقلال کشور، استقلال سیاسی داریم ولی استقلال فرهنگی و اقتصادی نداریم که این مسأله استقلال سیاسی ما را نیز تحت الشعاع قرار می دهد، بنابراین باید تحول لازم ایجاد شود.
وی با بیان اینکه در مدیریت شهری این تحول را از درون شهرداری شروع کردیم و جامعه هدف مان را تهران گذاشتیم، عنوان کرد: در این دوره از مدیریت شهری مبتنی بر مبانی مکتب امام (ره)، 12 رویکرد مشخص را دنبال و 4 تحول بزرگ را در دستور کار قرار دادیم؛ البته تهران برای تحول بالغ بر 2 تا 3 هزار هزار میلیارد پول لازم دارد و در کنار آن نیاز به فکر، تجربه و کمک داریم‌.
زاکانی با بیان اینکه از سال گذشته تا امروز موفق شدیم بالغ بر 9 هزار میلیارد تومان از امکانات شهر را برگردانیم، توضیح داد: در 10 سال گذشته از 48 پروژه مشارکتی در شهرداری تنها یک مورد آن موفق بوده، بر همین اساس تصمیم گرفتیم کلیه پرونده های باز در شهرداری را ببندیم، مثلا بستن یکی از این پرونده ها منشا قراردادی 42 هزار میلیارد تومانی برای شهر شد. همچنین ما اعلام کردیم که مسئول تمام امورات تهران هستیم و در مواردی که غیر مستقیم به ما بر می‌گردد نیز تلاش می کنیم تا نهاد مربوطه موفق باشد تا گره از زندگی مردم باز کنیم.
شهردار تهران تحول درون زا را نخستین تحول برشمرد و گفت: ابر پروژه این بخش، تبدیل شهرداری از یک نهاد خدماتی به یک نهاد خدمتگزار اجتماعی است و برای این ابر پروژه 8 کلان پروژه را تعریف کردیم.
وی تحول دوم را تحول سخت و کالبدی شهر عنوان کرد و افزود: بالاترین اعتراض مردم به ترافیک و آلودگی هوا و وضعیت مسکن است و بر همین اساس ابرپروژه مان را در این تحول، نوسازی شهر بر محور حمل ونقل عمومی قرار دادیم که بر محور ایستگاه های مترو 49.9 درصد مساحت تهران قابل نوسازی است و در مجموع 62.5 درصد پلاک ها با اضافه شدن ایستگاه های بی آرتی به این محور، قابل تغییر است.
زاکانی تحول سوم را تحول نرم و روحی شهر دانست و یادآور شد: تهران تا امروز تحول نرم نداشته مگر در دهه 70 که آن هم بر خلاف اصول و مصالح انقلاب بود. خروجی تحول نرم، سامان یافتگی مشارکت مردم به ویژه بر محور نخبگان در اداره شهر و ایجاد 52 رویداد در سال است که مردم در آن شرکت می کنند و این تحول به دنبال تغییر سبک زندگی است.
شهردار تهران با اشاره به اینکه تحول چهارم تحول فناورانه با هدف ایجاد شهر هوشمند است، خاطرنشان کرد: در این مسیر نیازمند کمک هستیم، مثلا از بعد اینکه فاصله ای که در اسناد جامع در بحث تکمیل 11 خط مترو برای ما مشخص شده را از حدود 20 سال به پنج سال کاهش دهیم؛ یا اینکه مثلا در بحث اتوبوس، سال‌ گذشته 2225 اتوبوس به ما تحویل شد ولی طبق اسناد جامع تهران نیاز به 9 هزار اتوبوس دارد، بر همین اساس از سال گذشته تا پایان سال هدف گذاری کردیم که 5 هزار دستگاه اتوبوس را فعال کنیم و اکنون تعداد آنها بالغ بر 3 هزار دستگاه است.
شهردار پایتخت ادامه داد: از 78 هزار تاکسی و ون؛ 6 هزار مورد آن به ون بر می گردد که 98 درصد از این ون ها فرسوده هستند و از عمر مفید بیش از 50 درصد تاکسی های ما نیز گذشته است.
وی تأکید کرد: علاوه بر این، در پارک ولایت 200 هکتار هسته مرکزی آن تبدیل به بزرگترین پارک علم و فناوری خاورمیانه خواهد شد و در حوزه بهداشتی نیز با توجه به اینکه تهران از لحاظ خدمات بهداشتی یکی از فقیرترین نقاط کشور است با وزارت بهداشت صحبت کردیم که برای ساخت پایگاه ها و مراکز بهداشتی در درون محلات کمک کنیم.
زاکانی با بیان اینکه بررسی دارایی ها و بانک اطلاعات مان را از سال قبل شروع و در مورد ساختمان های ناایمن و گودها نیز بررسی ها را آغاز کردیم، گفت: تلاش می کنیم که کل پرونده هایی که از قبل وجود داشته را ببندیم و پرونده ای را هم به آینده اضافه نکنیم.
روحیه انقلابی و جهادی مدیریت شهری پایتخت در پیشبرد اهداف بسیار ارزشمند است
علی القاصی، رئیس کل دادگستری استان تهران در این نشست اظهار کرد: این اولین جلسه ای است که برای تعامل، هماهنگی و هم افزایی در بخشی از حوزه کاری با شهرداری داریم. دادگستری و شهرداری به لحاظ ماموریت ها و وظایف در یک ارتباط تنگاتنگ هستند و در بحث معضلات شهری و پرونده هایی که از رهگذر فعالیت ها و اقدامات شهری در دستگاه قضایی تشکیل می شود ارتباط وسیع و مهمی با یکدیگر دارند. 
وی با بیان اینکه شهرداری و حوزه شهری به لحاظ پیچیدگی‌هایی که در ابعاد مختلف دارد، مدیریت و نظارت بر فعالیت ها در آن نیز از یک ویژگی خاص و پیچیدگی برخوردار است و حتی نمی توان مدیریت شهری تهران را با سایر کلانشهرها مقایسه کرد، افزود: در حال حاضر مدیریت ارزشی و انقلابی و روحیه جهادی که در تیم مدیریت پایتخت حاکم است مساله ای بسیار مهم است که در اقدامات دستگاه قضایی نیز موثر خواهد بود و هر چه نظارت ها هدفمندتر، قانونمندتر و هوشمندتر و صیانت از بیت المال و حقوق عمومی بیشتر باشد شاهد ورودی پرونده کمتری به دستگاه قضایی خواهیم بود. 
القاصی با بیان اینکه طبیعت کار در مجموعه شهرداری و حجم فعالیت های مالی در آن به نحوی است که شاهد پرونده های کلان و مهمی در دستگاه قضایی هستیم، ادامه داد: یک بخش از ماموریت همکاران ما معطوف به این است که با حضور در کمیسیون ها به شهرداری کمک کنند و بر اساس آرای صادر شده زمینه احقاق حق شهروندان یا شهرداری فراهم و از برخی از تخلفات جلوگیری و برخوردهای مناسب با قانون انجام شود. 
رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید بر اینکه خدمت به مردم و صیانت از حقوق مردم و بیت المال هدف دو مجموعه شهرداری و دادگستری است، اضافه کرد: دستگاه قضایی باید شهرداری را در مواجهه با جرائم و تخلفات یاری کند چرا که شهرداری در خط مقدم مواجهه با ناهنجاری ها و تخطی هایی است که در اداره امور شهر وجود دارد. بر همین اساس با پرونده هایی در حوزه شهرداری مواجه هستیم که برای این موضوع سعی کردیم شعب و مجتمع های ویژه ای برای رسیدگی به این دست پرونده ها اختصاص پیدا کند و باز هم برای پیشبرد کارها نیاز به تعامل بیشتر وجود دارد. 
وی با تاکید بر اینکه باید همکاری و هماهنگی با شهرداری بیشتر و در رسیدگی ها موازین و مقررات حتما باید رعایت شود، یادآور شد: باید دریابیم که مهمترین مسائل و مشکلات در چه حوزه ای است و موانع و مشکلات در این حوزه ها چیست و هماهنگی در جهت رفع آنها و پیگیری مسائل که به دست مسئولین قابل حل است را انجام دهیم؛ در واقع این جلسه در جهت این هماهنگی ها و هم افزایی ها تشکیل شده است. 
القاصی با بیان اینکه از رویکرد حق مدارانه شهردار تهران نسبت به مدیریت شهرداری تشکر می کنیم، عنوان کرد: برای احکام تخریب یک کارگروه تشکیل شود تا این احکام بررسی و آنجا که زمینه اجرا فراهم است اجرا شود و آنجا که امکان اجرا وجود ندارد نیز بررسی و پیگیری و تجدید نظر انجام شود. 
رئیس کل دادگستری استان تهران ادامه داد: حمایت از تولید و حمایت از سرمایه گذار مشروع از مهمترین مسائل کشور است که مورد تأکید رهبری نیز قرار گرفته است و مجموعه های مختلف باید از ظرفیت‌ های در اختیار خود به این مسأله کمک کنند چرا که رونق ساخت و ساز، امروز می تواند به مساله تولید کمک کند و بایستی نسبت به این حوزه نگاه حمایتی داشته باشیم. 
وی یکی از موضوعات مغفول مانده را بحث قانون پیش فروش ساختمان برشمرد و گفت: پرونده‌های زیادی تشکیل شده که نشان دهنده اختلافات با انبوه‌سازان است؛ در حالی که قانون ظرفیت خوبی را مطرح کرد که این مساله حتما باید به موجب سند رسمی باشد و نقش شهرداری در این مسأله در بحث نظارت بر عملیات ساخت نیز موثر است و در این صورت می توانیم از بسیاری از این مشکلات پیشگیری کنیم. 
القاصی با اشاره به اینکه پرونده هایی که دچار اطاله شدند را به ما اعلام کنید تا اقدامات لازم در خصوص آنها انجام شود و رسیدگی به پرونده ها در این باره هم به نفع دادگستری، هم شهرداری و هم شهروندان است، افزود: بحث ساختمان های ناایمن نیازمند یک اولویت گذاری است تا با اولویت به سراغ آنها برویم تا ایمن سازی آنها انجام و مخاطرات شان به حداقل برسد و ما این آمادگی را داریم تا همکاران ما براساس گزارش شهرداری و پیشنهاد آنها در سطح استان نسبت به این مسأله ورود کنند.
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/265115/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بهبود و بازپیرایی 12 هزار متر مربع از فضای سبز مجموعه ساصد

جسد 2 کارگر از زیر آوار ساختمانی در کرمان خارج شد

نمایشگاه هنر ایرانی‌ها / با گذشت شش قرن از ساخت مسجد تاریخی گوهرشاد، نقش و نگار این بنای تاریخی هنوز هم زیبا و منحصربه‌فرد است

رونمایی از 2 کتاب موشن‌کمیک و وب‌سایت مقر 41 در کرمان

حال و هوای مدیریت شهری منطقه 5 در هفته دفاع مقدس

برنامه‌های ویژه در منطقه 6 برای سالمندان

تولید نشا گل ارکیده با کمترین هزینه در اصفهان

تهدید میل نادری فهرج بین دو جاده

دستگیری عاملان نزاع و درگیری دسته جمعی در نرماشیر

دستگیری سارقان سیم برق در سیرجان

بانوان روزنامه نگار مستقل دنیا با هم متحد شوند

تصاویر| برداشت پسته از باغات زنگی آباد کرمان

با گذشت شش قرن از ساخت مسجد تاریخی گوهرشاد، نقش و نگار این بنای تاریخی هنوز هم زیبا و منحصربه‌فرد است/ نمایشگاه هنر ایرانی‌ها

600 دانش آموز منطقه 19 در قالب 15 اردو به مکان‌های گردشگری و تفریحی اعزام می‌شوند

برپایی غرفه‌های حمایت از مشاغل خانگی و محلی در منطقه 9

برگزاری 500 ویژه برنامه در هفته گرامیداشت مقام سالمند/ بهره‌برداری از پاتوق محلی سالمندان

مجوز فعالیت پایگاه خبری شهر صادر شد

قهرمانی آکادمی گل‌گهر در مسابقات چندجانبه کشتی فرنگی

منتظر محمد در تمرین مس تکثیر شد!(عکس)

ویژه برنامه‌های هفته وحدت در مترو تهران

4420 مترمربع از جداره‌های مدارس منطقه 9 نونوار شدند

تکریم منزلت باغداران نمونه سبزی / اعطای جایزه یکصد میلیونی به برگزیده رقابت‌های آشپزی

اجرا شدن ساماندهی ون‌کافه‌ها در منطقه 22

خیابان شهرداری، هشتادمین روز پاک را تجربه کرد

رمپ‌های ورودی و خروجی بزرگراه یادگار امام (ره) ایمن‌سازی شد

کاهش 14 درصدی حوادث ناشی از کار در سال گذشته

مراسم تجدید پیمان با آرمانهای شهیدان در کرمان برگزار شد

اجرای ده‌ها ویژه برنامه‌ به مناسبت هفته دفاع مقدس در منطقه 10

گزارش عملکرد 6 ماهه نخست سال 1402 شرکت مترو تهران

تورهای گردشگری ساماندهی می‌شود / لزوم جلوگیری از فعالیت راهنمایان غیرمجاز

قضات کرمانی به بیش از 324هزارپرونده رسیدگی کردند

تحوّل در ابعاد تبیینی و عملیاتی بودجه ضروری است

برگزاری نوزدهمین دوره نمایشگاه «زنان و تولید ملی»؛ 282 عنوان شغل در این نمایشگاه حضور دارند

خدمت به مردم بالاترین عزت و افتخار برای مدیریت شهری است/ باید تلاش کنیم امید را در دل مردم زنده نگه داریم

نوسازی 77 پلاک فرسوده در منطقه 15/ ایجاد پروژه‌های مسکونی و خدماتی در بافت فرسوده

روایتی شنیده نشده از حساسیت شهید قاسم سلیمانی به میراث فرهنگی ایران | اشیای تاریخی مانند خاک کشور هستند | پولی که سردار سلیمانی برای تاسیس یک موزه داد

گلباران مزار شهدای ارامنه در منطقه 15

صیانت از نیروی انسانی، حفظ سرمایه ملّی است/ کارگر و کارفرما موظف به رعایت مقررات و رفتار ایمن در محیط شغلی هستند

مراسم رونمایی از کتاب «ضلع یکم» برگزار می‌شود

کاروان‌های عروسی محور هفت باغ و جاده قدیم ماهان حادثه ساز خواهند بود

نحوه نگهداری از درختچه انار زینتی + فیلم

حاج قاسم و دغدغه میراث فرهنگی؟

زنگ عاطفه‌ها در مدارس شهرستان زرند نواخته شد

اطلاعات سیاسی زنان ایرانی خیلی خوب است

15سال و تنها 11درصد پیشرفت فیزیکی/موزه جیرفت درگیر و دار وعده ها

ثبت 9 اثر جهانی میراث فرهنگی در کرمان

برنامه‌های هفته وحدت در کرمان؛ از مراسم جشن در میادین شهر تا نشست نخبگانی شیعه و سنی

بهره‌مندی بیش از 20 هزار نفر شهروند از خدمات آموزشی سلامت‌محور در منطقه 19

شترهای سرگردان جاده رفسنجان- نوق توقیف می‌شوند

توزیع 162 تن، انواع کود در فهرج برای کشت محصول گندم