کرمان رصد

آخرين مطالب

مصائب «تغییر ساعت فعالیت مدارس» برای والدین شهرداری تهران

مصائب «تغییر ساعت فعالیت مدارس» برای والدین
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - سال تحصیلی 1402-1401 از امروز به صورت رسمی آغاز و در مدارس به روی دانش آموزان گشوده شد؛‌ والدین فرزندانشان را به مدرسه سپردند و باوجود اینکه از بازگشایی حضوری مدارس راضی هستند اما گلایه‌هایی نسبت به «تغییر ساعت فعالیت مدارس استان تهران» دارند.

به گزارش شهر،‌ امروز صبح، حال‌وهوای دانش‌آموزان به خصوص دبستانی‌ها در اطراف مدارس، دیدنی بود؛ بسیاری خوشحال بودند، می‌خندیدند و با دوستان مجازی و غیرمجازی‌شان دیدار تازه کرده بودند، برخی اخم به چهره داشتند و بعضی‌هاشان با چشم‌های پف‌کرده، دست مادر خود را می‌کشیدند که به خانه بروند و دوباره بخوابند. 
سال تحصیلی جدید با همه محاسن، خوبی‌ها، ضعف‌ها و مشکلاتی که مدارس دارند، آغاز شده است. با چند نفر از والدین که مقابل مدارس ایستاده و منتظر باز شدن در مدرسه هستند، صحبت می‌کنم، تقریبا همه آنها از بازگشایی حضوری مدارس رضایت دارند؛ یکی از آنها می‌گوید: «فرزندم در دوسالی که خانه بود تنبل شده، برای انجام تکالیفش، مشقت می‌کشیدم، پای درس نمی‌نشست و باید به زور از خواب بیدارش می‌کردم اما حالا خوشحالم که مدارس باز شده و دخترم دوباره به نظم سابق برمی‌گردد و باری از روی دوشم برداشته می‌شود.»
اما چند نفر از والدین از تغییر ساعت مدرسه‌های تهران گلایه دارند و می‌گویند شاغل هستند و برای آوردن فرزندشان به مدرسه و رفتن به محل کار دچار مشکل خواهند شد. یکی از مادران در این باره می‌گوید: « سه سال قبل و زمانی که مدارس باز بودند من فرزندم را 7:30 صبح به مدرسه می‌آوردم و خودم را تا 8 صبح به محل کارم می‌رساندم. می گویند ساعت کار ادارات هم شناور شده، اما به طور کلی تنظیم ساعت رفت و برگشت برایم مشکل است و مشمول محل کار من که خصوصی است، نمی‌شود.»
وی ادامه می‌دهد: «از 7:30 صبح آمده‌ام و پشت در مدرسه ایستاده‌ام و گفتم شاید درِ مدرسه را زودتر باز کنند، اما گفتند فعالیت مدرسه از 8:30 صبح شروع می‌شود. اگر این اتفاق ادامه داشته باشد نمی‌دانم باید چه کنم.»
یکی دیگر از والدین نیز می‌گوید: من باید صبح زود به محل کارم بروم، اگر این رویه ادامه پیدا کند مجبور می‌شوم برای فرزندم سرویس بگیرم، که آن هم در عمل، شدنی نیست، جدای از هزینه‌بر بودن آن، نمی‌توانم دخترم را یک ساعت در خانه تنها بگذارم تا سرویس به دنبالش بیاید. متاسفانه در چنین تصمیماتی، به شرایط و وضعیت مادران شاغل توجهی نمی‌کنند. من یک پسر دبیرستانی و یک دختر دبستانی دارم؛ مدرسه‌شان نزدیک هم است، قبلا هر دو را با هم به مدرسه می‌رساندم و به سرکار می‌رفتم، اما حالا نمی‌دانم با این اختلاف یک ساعته باید چه کنم.»
ساعت رسمی فعالیت مدارس بر اساس قانون چگونه است؟
اما ساعت رسمی فعالیت مدارس در قانون چگونه است؟ مدیریت زمان آموزش یا تقویم آموزشی مدارس از جمله مؤلفه‌های مهم برنامه‌ریزی آموزشی و تربیتی محسوب می‌شود که تأثیر زیادی بر کیفیت نظام تعلیم و تربیت می‌گذارد. ضمن آنکه بروز حوادث پیش‌بینی نشده چون آلودگی هوا در کلانشهرها، بارش سنگین برف، یخبندان، وقوع سیل، زلزله و نظایر آن، ضرورت اصلاح تقویم آموزشی را دوچندان می کند. 
وجود اقلیم‌های متفاوت در سرزمین پهناور ایران، اتخاذ تصمیمات آموزشی یکسان برای همه مناطق کشور را ناممکن می‌کند. کشور ایران به دلیل عوامل متعددی ازجمله وجود اقلیم‌های مختلف با تفاوت دمای بیش از 45 درجه سانتی‌گراد، پهناور بودن در جهت عرض جغرافیایی (شرقی - غربی) و به‌تبع آن تفاوت قابل‌توجه در ساعات طلوع و غروب خورشید، وجود مناطق کوهستانی، ساحلی، بیابانی، جنگلی و فراوانی وقوع حوادث طبیعی همچون زلزله و سیل تا برف و یخبندان و مسئله جدید آلودگی فصلی هوا، دارای شرایط منحصربه‌فردی است که در کمتر کشوری دیده می‌شود.
این تنوع ساعات، کار و فعالیت مردمان هر منطقه را متناسب با شرایط تغییر داده، لذا ضرورت دارد برنامه‌های آموزشی و تقویم آموزشی مدارس در عین تبعیت از چارچوب‌های کلان برنامه درسی ملی، برای انطباق با این شرایط تا حدی منعطف و سیال باشند. همانگونه که در دوره شیوع بیماری کرونا نیز مدارس مناطق مختلف کشور به دلیل تفاوت‌های اقلیمی در مواجهه با این ویروس، شرایط متفاوتی داشتند و آن را تجربه کردند که عملاً اتخاذ تصمیمات یکسان برای همه مناطق کشور را ناممکن کرد.
زمان آموزش در اسناد بالادستی از حیث اجرا این‌گونه است: زمان فعالیت کلاسی و آموزشی مدارس در همه نقاط کشور از ابتدای مهرماه تا پایان اردیبهشت‌ماه است. بنا بر بررسی‌های انجام‌شده ساعات کار مدارس دوره‌های مختلف تحصیلی در مناطق مختلف کشور به‌صورت یکسان و به‌صورت زیر است:
ساعات شروع فعالیت مدارس نوبت صبح در همه نقاط کشور و همه دوره‌های تحصیلی عموماً از 7:30 تا 8 صبح و ساعات پایان فعالیت مدارس، بسته به یک‌نوبته یا دو نوبتِ مدارس، متفاوت و از 12:10 تا 13 است. 
مدارس ابتدایی نوبت صبح 7:30 دقیقه تا 12:10 دقیقه و در نوبت عصر 12:30 دقیقه تا 17:05 دقیقه است.
مدارس متوسطه یک نوبته 7:30 دقیقه تا 13:10 دقیقه است و مدارس متوسطه دو نوبته در نوبت صبح 7:30 دقیقه تا 12:40 دقیقه و در نوبت عصر 13 تا 18 است.
تصمیم استانداری تهران برای تغییر ساعت فعالیت مدارس
لزوم توجه به دغدغه والدین
بر اساس این گزارش، 22 شهریورماه جاری بود که محسن منصوری، استاندار تهران از شناورسازی دو ساعته فعالیت ادارات شهر تهران با هدف کاهش پیک ترافیکی مهرماه خبر داد و گفت که شروع به کار ادارات و سازمان های شهر تهران از ساعت 7 تا 9 صبح به صورت شناور در نظر گرفته شده و مطابق این مصوبه تغییری در میزان حضور کارمندان در طول روز مطابق ضوابط و مقررات در محل کار ایجاد نخواهد شد. 
به گفته وی؛ ساعت فعالیت مدارس نیز در شیفت صبح مقاطع متوسطه 7:30 و مقاطع ابتدایی شهر تهران 8:30 در نظر گرفته شده است. این مصوبات برای مهرماه اعمال و بازخورد آن مبنای تصمیمات بعدی خواهد بود.
اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران نیز اعلام کرد که ساعت آغاز به کار همه مدارس شهر تهران مطابق با مصوبه اعلام شده از سوی استانداری تهران است. براین اساس، همه مدارس شهر تهران موظف به رعایت مصوبه استانداری تهران درخصوص ساعات کار مدارس هستند. طبق مصوبه مذکور، ساعت کار مدارس ابتدایی از٨:٣٠ صبح تا ١٢:٣٠ ظهر و ساعت آموزش مدارس متوسطه ٧:٣٠ صبح آغاز می‌شود. همچنین ساعت مدارس دو شیفته تهران، بدون کسر ساعت آموزشی رأس ساعت ١٣:١5 خواهد بود.
همه ساله، روزهایی از سال، مدارس کشور به علل مختلف به تعطیلی کشانده می‌شوند. طی چندسال اخیر، مباحث مختلفی از سوی دست‌اندرکاران و کارشناسان امر برای تغییر و اصلاح تقویم آموزشی مدارس مطرح شده، اما هیچ‌کدام به سرانجام مشخصی نرسیده‌اند.
در تصمیم اخیر استانداری تهران، ساعت شروع فعالیت قانونی مدارس ابتدایی در تهران با هدف کاهش بار ترافیکی تغییر کرد. مجتبی شفیعی، معاون حمل و نقل شهرداری تهران صبح امروز با بیان اینکه پیش بینی می‌شود با آغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس، ترافیک حدود 30 درصد افزایش یابد می‌گوید: در حوزه مدیریت سفر اتفاق خوبی رخ داده که از طریق دولت پیگیری شد و آن، منعطف بودن ساعت کار بود که شامل دستگاه‌های عمومی و دولتی است چرا که مطالعات ترافیکی نشان داد شناور شدن ساعت کار تا 22 درصد می‌تواند پیک ترافیک را کاهش دهد البته به شرطی که به طور کامل اجرایی شود.
علی رغم آنکه به نظر می‌رسد تصمیم اتخاذ شده می‌تواند در صورت اجرای کامل در کنترل بار ترافیکی مهرماه موثر واقع شود و این تغییر ساعت نیز به صورت آزمایشی در مهرماه اجرا و پس از بررسی نتایج درباره تداوم آن تصمیم گیری می‌شود، لازم است در صورت تصمیم برای تداوم این مصوبه، به دغدغه‌های والدین نیز در این زمینه توجه شود.
منبع: ایسنا
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/261717/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

افزایش ابر پدیده غالب جوی در کرمان

عدم بازسازی بافت‌ فرسوده پایتخت فرصت سوزی خدمت رسانی در حوادث است

استاندار کرمان: قدرت نرم ما در شبکه‌سازی مردمی‌ است

دانش‌آموزان منطقه 19 نمایشگاهی از جاذبه‌های ایران زیبا برپا کردند

تلاش برای بازگشایی خیابان خوش بعد از 14 سال

عملیات هرس و بازپیرایی درختان و عرصه‌های فضای سبز در منطقه 19 آغاز شد

عملیات اجرایی پروژه‌های ترافیکی توسعه محله‌ای منطقه یک به اتمام رسید

«حقوق بشر در جهان، ایران و شهر»

کاشت نهال به یاد زنان و کودکان شهید غزه در ارتفاعات منطقه2

فرزندان ایثارگران بدون سهمیه در کنکور سراسری رتبه زیر 400 کسب کردند

3 شهرستان استان کرمان معطر به عطر شهدای گمنام شد

هشتمین نشست «بچه‌های رستا» برگزار می‌شود

پایان چشم‌انتظاری شهروندان تهرانی در محله کوهک

«شهر کست» شروع شد

استقبال 250000 نفری شهروندان از دومین دوره طرح «من شهردارم» در روزهای نخست

منطقه 14 در جمع صدرنشینان میزان مشارکت مردمی دومین دوره طرح «من شهردارم»

بیش از 6200 ابلاغیه رفع نقص در کارگاه‌های سیستان و بلوچستان صادر شد

کسب مدال طلای دوومیدانی کارگران جهان توسط دونده شایسته خرم دره‌ای

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: توسعه مناطق روستایی از سیاست‌ها و راهبردهای دولت مردمی است

همایش ملی تجلیل از رتبه‌های برتر کشوری آزمون سراسری سال 1402 ویژه شاهد و ایثارگر

بیانیه تشکل‌های شاهد و ایثارگر علیه جنایات تروریستی منافقان

وظیفه هنرمندان تلاش برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران: دانش‌آموزان شاهد و ایثارگر نسل دوم نوابغ روزگار هستند

دادگستری کرمان میزبان دوره آموزشی رویکرد‌های نوین در روابط عمومی

برگزاری یادواره شهدای دانش‌آموز در کرمان

قاتل 19 ساله در کرمان به حرمت حضرت زهرا (س) بخشیده شد

کلان‌شهر تهران در مسیر تحقق شاخص‌های حکمروایی خوب شهری

دادستانی علیه کسانی که به دروغ خبر گم شدن «17 همت» را مطرح کردند، اعلام جرم کند

اولین اجلاسیه مشترک شورای مشاوران وزرا در امور ایثارگران برگزار شد

4 هزار فقره سند مالکیت در جازموریان صادر می‌شود

نگاه دوگانه این است؛ سلبریتی معروف آری، صادق بوقی نه!

تصاویر| هفته دوازدهم لیگ برتر فوتبال؛ سپاهان و مس رفسنجان

43 درصد کلان‌شهر بندرعباس بافت فرسوده است

ماجرای یک مهمان ناخوانده در محدوده بافت تاریخی شیراز!

عقب‌ماندگی سنواتی در حوزه حدنگاری جنوب کرمان رفع می شود

«گردشگری مقاومت» محور چهارمین سالگرد شهادت سردار دل‌ها در کرمان

بخشش قاتل 19 ساله به حرمت ایام فاطمیه در کرمان

مزایده 62 دستگاه خودرو مبارزه با مواد مخدر در جیرفت

امضا تفاهم شهرداری تهران و وزارت صمت با هدف تامین تاکسی برقی/ 88 خودروی تمام برقی به تاکسیرانی تحویل داده شد

در فصل سرما چگونه به کارتن‌خواب‌ها و معتادها کمک کنیم؟

نماینده والیبال کارگری استان مرکزی قهرمان مسابقات جهانی شرکتها در مکزیک شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: آموزش و دانش‌افزایی لازمه شروع یک کسب و کار است

تشکیل 61 تعاونی در بخش‌های مختلف اقتصادی استان لرستان

حوادث ناشی از کار استان کرمانشاه 15 درصد کاهش یافت

برگزاری کارگاه های قرآنی در جزیره کیش

عملیات آسفالت‌ریزی معابر منطقه 20 از مرز 50 هزار تن گذشت

میانگین 19 دقیقه ای پاسخگوئی ستاد سامانه 137 پلاس پیش از اتمام سه ماهه سوم سال در منطقه 18

نخستین رویداد تعاملی و ارتباط میان طراحان و تولیدکنندگان محصولات هنری

عبور از چالشهای مدیریتی با پژوهش های مساله محور _ دکتر سید صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

افزایش 15 درصدی میزان اشتغال به کار در استان مرکزی