کرمان رصد

آخرين مطالب

مصائب «تغییر ساعت فعالیت مدارس» برای والدین شهرداری تهران

مصائب «تغییر ساعت فعالیت مدارس» برای والدین
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - سال تحصیلی 1402-1401 از امروز به صورت رسمی آغاز و در مدارس به روی دانش آموزان گشوده شد؛‌ والدین فرزندانشان را به مدرسه سپردند و باوجود اینکه از بازگشایی حضوری مدارس راضی هستند اما گلایه‌هایی نسبت به «تغییر ساعت فعالیت مدارس استان تهران» دارند.

به گزارش شهر،‌ امروز صبح، حال‌وهوای دانش‌آموزان به خصوص دبستانی‌ها در اطراف مدارس، دیدنی بود؛ بسیاری خوشحال بودند، می‌خندیدند و با دوستان مجازی و غیرمجازی‌شان دیدار تازه کرده بودند، برخی اخم به چهره داشتند و بعضی‌هاشان با چشم‌های پف‌کرده، دست مادر خود را می‌کشیدند که به خانه بروند و دوباره بخوابند. 
سال تحصیلی جدید با همه محاسن، خوبی‌ها، ضعف‌ها و مشکلاتی که مدارس دارند، آغاز شده است. با چند نفر از والدین که مقابل مدارس ایستاده و منتظر باز شدن در مدرسه هستند، صحبت می‌کنم، تقریبا همه آنها از بازگشایی حضوری مدارس رضایت دارند؛ یکی از آنها می‌گوید: «فرزندم در دوسالی که خانه بود تنبل شده، برای انجام تکالیفش، مشقت می‌کشیدم، پای درس نمی‌نشست و باید به زور از خواب بیدارش می‌کردم اما حالا خوشحالم که مدارس باز شده و دخترم دوباره به نظم سابق برمی‌گردد و باری از روی دوشم برداشته می‌شود.»
اما چند نفر از والدین از تغییر ساعت مدرسه‌های تهران گلایه دارند و می‌گویند شاغل هستند و برای آوردن فرزندشان به مدرسه و رفتن به محل کار دچار مشکل خواهند شد. یکی از مادران در این باره می‌گوید: « سه سال قبل و زمانی که مدارس باز بودند من فرزندم را 7:30 صبح به مدرسه می‌آوردم و خودم را تا 8 صبح به محل کارم می‌رساندم. می گویند ساعت کار ادارات هم شناور شده، اما به طور کلی تنظیم ساعت رفت و برگشت برایم مشکل است و مشمول محل کار من که خصوصی است، نمی‌شود.»
وی ادامه می‌دهد: «از 7:30 صبح آمده‌ام و پشت در مدرسه ایستاده‌ام و گفتم شاید درِ مدرسه را زودتر باز کنند، اما گفتند فعالیت مدرسه از 8:30 صبح شروع می‌شود. اگر این اتفاق ادامه داشته باشد نمی‌دانم باید چه کنم.»
یکی دیگر از والدین نیز می‌گوید: من باید صبح زود به محل کارم بروم، اگر این رویه ادامه پیدا کند مجبور می‌شوم برای فرزندم سرویس بگیرم، که آن هم در عمل، شدنی نیست، جدای از هزینه‌بر بودن آن، نمی‌توانم دخترم را یک ساعت در خانه تنها بگذارم تا سرویس به دنبالش بیاید. متاسفانه در چنین تصمیماتی، به شرایط و وضعیت مادران شاغل توجهی نمی‌کنند. من یک پسر دبیرستانی و یک دختر دبستانی دارم؛ مدرسه‌شان نزدیک هم است، قبلا هر دو را با هم به مدرسه می‌رساندم و به سرکار می‌رفتم، اما حالا نمی‌دانم با این اختلاف یک ساعته باید چه کنم.»
ساعت رسمی فعالیت مدارس بر اساس قانون چگونه است؟
اما ساعت رسمی فعالیت مدارس در قانون چگونه است؟ مدیریت زمان آموزش یا تقویم آموزشی مدارس از جمله مؤلفه‌های مهم برنامه‌ریزی آموزشی و تربیتی محسوب می‌شود که تأثیر زیادی بر کیفیت نظام تعلیم و تربیت می‌گذارد. ضمن آنکه بروز حوادث پیش‌بینی نشده چون آلودگی هوا در کلانشهرها، بارش سنگین برف، یخبندان، وقوع سیل، زلزله و نظایر آن، ضرورت اصلاح تقویم آموزشی را دوچندان می کند. 
وجود اقلیم‌های متفاوت در سرزمین پهناور ایران، اتخاذ تصمیمات آموزشی یکسان برای همه مناطق کشور را ناممکن می‌کند. کشور ایران به دلیل عوامل متعددی ازجمله وجود اقلیم‌های مختلف با تفاوت دمای بیش از 45 درجه سانتی‌گراد، پهناور بودن در جهت عرض جغرافیایی (شرقی - غربی) و به‌تبع آن تفاوت قابل‌توجه در ساعات طلوع و غروب خورشید، وجود مناطق کوهستانی، ساحلی، بیابانی، جنگلی و فراوانی وقوع حوادث طبیعی همچون زلزله و سیل تا برف و یخبندان و مسئله جدید آلودگی فصلی هوا، دارای شرایط منحصربه‌فردی است که در کمتر کشوری دیده می‌شود.
این تنوع ساعات، کار و فعالیت مردمان هر منطقه را متناسب با شرایط تغییر داده، لذا ضرورت دارد برنامه‌های آموزشی و تقویم آموزشی مدارس در عین تبعیت از چارچوب‌های کلان برنامه درسی ملی، برای انطباق با این شرایط تا حدی منعطف و سیال باشند. همانگونه که در دوره شیوع بیماری کرونا نیز مدارس مناطق مختلف کشور به دلیل تفاوت‌های اقلیمی در مواجهه با این ویروس، شرایط متفاوتی داشتند و آن را تجربه کردند که عملاً اتخاذ تصمیمات یکسان برای همه مناطق کشور را ناممکن کرد.
زمان آموزش در اسناد بالادستی از حیث اجرا این‌گونه است: زمان فعالیت کلاسی و آموزشی مدارس در همه نقاط کشور از ابتدای مهرماه تا پایان اردیبهشت‌ماه است. بنا بر بررسی‌های انجام‌شده ساعات کار مدارس دوره‌های مختلف تحصیلی در مناطق مختلف کشور به‌صورت یکسان و به‌صورت زیر است:
ساعات شروع فعالیت مدارس نوبت صبح در همه نقاط کشور و همه دوره‌های تحصیلی عموماً از 7:30 تا 8 صبح و ساعات پایان فعالیت مدارس، بسته به یک‌نوبته یا دو نوبتِ مدارس، متفاوت و از 12:10 تا 13 است. 
مدارس ابتدایی نوبت صبح 7:30 دقیقه تا 12:10 دقیقه و در نوبت عصر 12:30 دقیقه تا 17:05 دقیقه است.
مدارس متوسطه یک نوبته 7:30 دقیقه تا 13:10 دقیقه است و مدارس متوسطه دو نوبته در نوبت صبح 7:30 دقیقه تا 12:40 دقیقه و در نوبت عصر 13 تا 18 است.
تصمیم استانداری تهران برای تغییر ساعت فعالیت مدارس
لزوم توجه به دغدغه والدین
بر اساس این گزارش، 22 شهریورماه جاری بود که محسن منصوری، استاندار تهران از شناورسازی دو ساعته فعالیت ادارات شهر تهران با هدف کاهش پیک ترافیکی مهرماه خبر داد و گفت که شروع به کار ادارات و سازمان های شهر تهران از ساعت 7 تا 9 صبح به صورت شناور در نظر گرفته شده و مطابق این مصوبه تغییری در میزان حضور کارمندان در طول روز مطابق ضوابط و مقررات در محل کار ایجاد نخواهد شد. 
به گفته وی؛ ساعت فعالیت مدارس نیز در شیفت صبح مقاطع متوسطه 7:30 و مقاطع ابتدایی شهر تهران 8:30 در نظر گرفته شده است. این مصوبات برای مهرماه اعمال و بازخورد آن مبنای تصمیمات بعدی خواهد بود.
اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران نیز اعلام کرد که ساعت آغاز به کار همه مدارس شهر تهران مطابق با مصوبه اعلام شده از سوی استانداری تهران است. براین اساس، همه مدارس شهر تهران موظف به رعایت مصوبه استانداری تهران درخصوص ساعات کار مدارس هستند. طبق مصوبه مذکور، ساعت کار مدارس ابتدایی از٨:٣٠ صبح تا ١٢:٣٠ ظهر و ساعت آموزش مدارس متوسطه ٧:٣٠ صبح آغاز می‌شود. همچنین ساعت مدارس دو شیفته تهران، بدون کسر ساعت آموزشی رأس ساعت ١٣:١5 خواهد بود.
همه ساله، روزهایی از سال، مدارس کشور به علل مختلف به تعطیلی کشانده می‌شوند. طی چندسال اخیر، مباحث مختلفی از سوی دست‌اندرکاران و کارشناسان امر برای تغییر و اصلاح تقویم آموزشی مدارس مطرح شده، اما هیچ‌کدام به سرانجام مشخصی نرسیده‌اند.
در تصمیم اخیر استانداری تهران، ساعت شروع فعالیت قانونی مدارس ابتدایی در تهران با هدف کاهش بار ترافیکی تغییر کرد. مجتبی شفیعی، معاون حمل و نقل شهرداری تهران صبح امروز با بیان اینکه پیش بینی می‌شود با آغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس، ترافیک حدود 30 درصد افزایش یابد می‌گوید: در حوزه مدیریت سفر اتفاق خوبی رخ داده که از طریق دولت پیگیری شد و آن، منعطف بودن ساعت کار بود که شامل دستگاه‌های عمومی و دولتی است چرا که مطالعات ترافیکی نشان داد شناور شدن ساعت کار تا 22 درصد می‌تواند پیک ترافیک را کاهش دهد البته به شرطی که به طور کامل اجرایی شود.
علی رغم آنکه به نظر می‌رسد تصمیم اتخاذ شده می‌تواند در صورت اجرای کامل در کنترل بار ترافیکی مهرماه موثر واقع شود و این تغییر ساعت نیز به صورت آزمایشی در مهرماه اجرا و پس از بررسی نتایج درباره تداوم آن تصمیم گیری می‌شود، لازم است در صورت تصمیم برای تداوم این مصوبه، به دغدغه‌های والدین نیز در این زمینه توجه شود.
منبع: ایسنا
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/261717/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بازدید مدیرکل بنیاد آذربایجان شرقی از آسایشگاه جانبازان نخاعی تبریز

پلیس، گروگان 9 ساله را پس از 13 روز از چنگال آدم‌ربایان نجات داد

دزدها، بلای جان پله‌برقی‌ها

کمک بلاعوض به حساب سیل‌زدگان رفسنجان واریز شد

بازگشت گروگان 9 ساله بعد از 13 روز به آغوش خانواده

کشف جدید دانشمندان: مغز هشت‌پاها شبیه مغز انسان‌هاست

رئیس بیمارستان گلستان اهواز: حال پدر کیان پیرفلک نامساعد است

ایجاد 4 هزار واحد مسکونی در شهرک پیکان شهر

تغییر و تحول در قدیمی‌ترین شهرک غرب تهران

6 زندانی اغتشاشات اخیر کرمان آزاد شدند

یازدهمین جشنواره انار صد دانه یاقوت

33 روستای بم به همت جهادگران آبرسانی شد

دادگستری کرمان: آزادی 6 زندانی اغتشاشات اخیر

گروگان 9 ساله بعد از 13 روز به آغوش خانواده بازگشت

فیلم های سینمایی که بخاطر موسیقی زیبایشان شناخته می شوند!!

گروگان 9 ساله کرمانی به سلامت به خانه رسید

انفصال از خدمت 2 کارمند متخلف در ریگان

6 هزار و 153 بازرسی از کارگاه‌های مشمول قانون کار استان مرکزی انجام شد

اطفای لکه ای آتش در جنگل های رودبار/ هیچ درختی نسوخته

اعلام زمان برگزاری مرحله نهایی انتخابی تیم ملی کاتا

ضریب نفوذ اینترنت در استان کرمان حدود 81 درصد است

ناکامی قاچاقچیان در بزنگاه تحویل و بارگیری مواد مخدر در سیرجان

انعقاد تفاهم نامه همکاری میان مرکز بهداشت کیش و آزمایشگاه شهریار

عضویت بیش از پنج هزار کرمانی در بانک خون بند ناف رویان

روزانه چند نفر در استان کرمان زندانی می‌شوند؟

احداث سومین کارخانه سیمان زرندیه متوقف شود

از برگزیدگان مسابقات ورزشی هفته بسیج تجلیل شد

برگزاری آئین پلاک‌کوبی و نامگذاری خیابان شهدای عشایر در منطقه 7

گردهمایی بسیجیان حوزه معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران/ همه در مسیر آرمان می‌مانیم

جمشید مشایخی، کمال‌الملک سینمای ایران

کرمان، سردترین استان کشور در شبانه‌روز گذشته شد

تقاطع غیرهمسطح پل شهید محسن سیفی افتتاح شد

آلومینیوم ایران فاتح رقابت های وزنه برداری کارگران استان مرکزی

میانگین مدت حقوق معوق کارگران در قزوین کاهش یافت

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: توطئه و جوسازی برخی رسانه ها با جهاد تبیین خنثی می شود

هفت کارآفرین برتر سیستان و بلوچستان تجلیل شدند

«دستورالعمل شماره 52 روابط کار» ابلاغ شد

مانور بزرگ برف‌روبی در منطقه ٢٠ برگزار شد

تلاش‌ها برای اطفای کامل حریق در اراضی جنگلی رودبار ادامه دارد

استاندار کرمان: کاهش آسیب‌های اجتماعی و پدافند غیرعامل در برنامه هفتم توسعه مورد توجه باشد

آزادی 47 زندانی استان کرمان در سال جاری

پیگیری حقوق خانواده‌های معظم شهدا در شرکت مس ادای دین است

رونمایی از فرش دستبافت با طرح « آرش کمانگیر» در آمل

مهار حریق ارتفاعات هرزویل منجیل

باید بصیرت خود را ارتقا بخشیم /بسیج اقیانوسی بیکران و عمیق است

استاندار کرمان: هدفمند شدن پژوهش‌های دانشگاهی ضرورت جامعه است

فیلم/ جنگل‌های رودبار در دام حریق

برنامه‌های دولت برای خانه‌دار شدن مردم گچساران چیست؟

برگزاری جشنواره آشپزی یک اتفاق خوشمزه با هدف ارتقاء فرهنگ مهارت آموزی

تشکیل کارگاه آموزشی هنر دکوراسیون منزل در کیش