کرمان رصد

آخرين مطالب

نرخ موالید در رفسنجان از 1.4 به 1.7 افزایش یافت سياسي

نرخ موالید در رفسنجان از 1.4 به 1.7 افزایش یافت
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - رییس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان اینکه نرخ موالید در این شهرستان از 1.4 به 1.7 افزایش یافته که آمار امیدوارکننده ای است گفت: یکی از دغدغه های مهم دولت سیزدهم بالا رفتن میزان موالید و حفظ جمعیت جوان جامعه است.

به گزارش ایرنا، وحید محمدی شاهرخی روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته سلامت اظهار کرد: عدالت در سلامت موضوعی است که در حوزه بهداشت و درمان از تأکیدات مقام معظم رهبری است.
وی اظهار داشت: در تمام دنیا ثابت شده اگر نرخ موالید نزولی شود جامعه از نظر سلامت روحی و روانی، اقتصادی و اجتماعی متوجه زیان های جبران ناپذیر خواهد شد.
وی با بیان اینکه هر خانواده باید حداقل دو فرزند داشته باشد تا تعادل جوانی جمعیت و تعادل نسبت ِافراد از نظر سنی( سنین کودکی، میانسالی و سالمندی) رعایت شود افزود: مهمترین موضوع در کشورها و نیز ایران حفظ این تعادل و پویایی بخشیدن به قشر جوان است.
محمدی شاهرخی با بیان اینکه در شهرستان رفسنجان از 1.4 به 1.7 رسیده است که این عدد باید به 1.2 برسد خاطرنشان کرد: قرارگاهی برای حفظ نرخ جمعیت جوان همزمان با کشور در دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تشکیل شده و یکی از راه های موثر این قرارگاه تعامل بین نهادها برای تأمین جهیزیه زوج های بی بضاعت است تا هر چه زودتر تشکیل زندگی دهند تا نرخ موالید افزایش یابد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان اظهار داشت: یکی دیگر از روش ها نیز ارائه آموزش های لازم توسط روانشناسان مستقر در مراکز بهداشتی شهری و روستایی در راستای توجیه زوج های جوان است تا نسبت به بارداری اقدام کنند.

کرمان رصد


وی همچنین در سخن پایانی خود به موضوع دارو اشاره و با بیان اینکه هزینه دارو در تمام داروخانه های کشور یکسان است توصیه کرد: مردم اگر نسخه ای را به داروخانه می برند ابتدا باید فیش چاپ شده آن که حاوی نرخ داروها است را دریافت و سپس اقدام به پرداخت هزینه نسخه کنند این کار از گرانی داروها در برخی داروخانه ها جلوگیری می کند.
محمدی شاهرخی گفت: چنانچه مشاهده شد عوامل داروخانه بدون ارایه فیش چاپی به متقاضی، دارو را تحویل می دهند بهترا ست با معاونت غذا و داروی دانشگاه و یا عوامل علوم پزشکی اطلاع دهد تا پیگیری شود.
مرگ و میر ناشی از کرونا در رفسنجان 5 برابر کاهش یافت
وی در مورد تزریق واکسن علیه کرونا در شهرستان های رفسنجان و انار بیان کرد: از کل جمعیت این دو شهرستان که در سنین مختلف از پنج سال به بالا باید واکسینه می شدند بالای 90.8 درصد علیه کرونا واکسن دریافت کردند.
محمدی شاهرخی بیان کرد: با واکسیناسیون گسترده علیه ویروس کرونا که پست ترین موجود زنده دنیا محسوب می شود، میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در رفسنجان و انار دو شهرستان تحت پوشش این دانشگاه علوم پزشکی، پنج برابر کاهش یافت.
وی ادامه داد: طی دوران کرونایی حدود 50 متخصص طب اورژانس، ریه، داخلی، اطفال، عفونی و بیهوشی در رفسنجان بیماران کرونایی را ویزیت می کردند و در بخش های ویژه و بستری بر بالین آن ها بودند و روند بیماری را ارزیابی می کردند.
دکتر محمدی شاهرخی بیان کرد: 40 هزار نفر از ابتدای شیوع کرونا تست تشخیص کووید 19 در آن ها مثبت شد، 23 هزار و 400 نفر آمار مراجعین تنفسی به مراکز بهداشتی و درمانی بود البته بیش از 8 هزار بیمار هم در بخش های مختلف بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) رفسنجان بستری شدند.
بیمارستان زنان و زایمان رفسنجان تا دو سال دیگر افتتاح می شود
رییس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با اشاره به اینکه بیمارستان امام حسین (ع) ( بیمارستان زنان و زایمان ) 6 سال پیش به صورت نیمه ساخته از خانواده خیر آقای حاج اصغر نظری خریداری شده و این پتانسیل خوبی است و درصدد هستیم تا 2 سال آینده با 112 تخت بیمارستانی تکمیل و به بهره برداری برسانیم.
وی با بیان اینکه خوشبختانه در سال گذشته مرگ و میر مادر باردار در رفسنجان اتفاق نیفتاد و مرگ مادر باردار در دنیا زیبنده نیست گفت: 60 سال است که مرکز آموزشی درمانی نیک نفس به حوزه زنان و زایمان خدمات ارائه می دهد ساختمان این مرکز فرسوده است.
محمدی شاهرخی بیان کرد: در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) رفسنجان یک بخش برای ارائه خدمات به زنان و زایمان در حال احداث است که می تواند به صورت پشتیبان مرکز نیک نفس باشد.
وی ادامه داد: قسمت ساخت و ساز و فیزیکی بخش زنان و زایمان بیمارستان علی ابن ابیطالب رفسنجان با کمک خیرین به اتمام رسیده و تجهیزکردن آن در دستور کار است.
وی با اشاره به اینکه در حوزه اطفال توانستیم چهار تخت آی سی یو را در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تهیه کنیم تصریح کرد: از اوایل اسفند سال گذشته مقاوم سازی بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) در حال انجام است و تا پایان سال روند مقاوم سازی به اتمام می رسد.
رشد جمعیت رفسنجان از سیر نزولی خارج شد
رییس مرکز بهداشت رفسنجان هم در این جلسه بیان کرد: حفظ و ارتقاء حوزه جمعیت برای کشور امری حیاتی است.
علی رضا عرب علیدوستی با اشاره به اینکه در سال گذشته نرخ رشد جمعیت به 0.8 رسیده و این ناشی از کاهش باروری و افزایش سالمندی است.
عرب علیدوستی گفت: خوشبختانه با گذشت 6 سال رشد جمعیت رفسنجان از سیر نزولی خارج شده به طوری که در سال گذشته 506 مورد موالید نسبت به سال 99 افزایش یافته. است.

کرمان رصد

وی ادامه داد: در سال گذشته 6 هزار و 245 مورد زاد و ولد در این شهرستان اتفاق افتاد که این آمار در سال 99 حدود 5 هزار و 739 مورد بود.
عرب علیدوستی خاطرنشان کرد: راه های مختلفی برای ایجاد انگیزه در بین زوجین در راستای افزایش نرخ موالید در دستور کار است از جمله اینکه تمام زوجین تک فرزند در رفسنجان شناسایی شدند.
وی گفت: همچنین سال گذشته تمامی نهادهای مرتبط با این امر در رفسنجان با شرکت در جلسه ای در دانشگاه علوم پزشکی سعی کردند راه کارهای موثر شناسایی و اجرا کنند.
عرب علیدوستی خاطرنشان کرد: تعدادی از زوجین بی بضاعت چندین سال در دوران عقد به سر می بردند که شناسایی شدند و با کمک خیرین و کمیته امداد جهزیه آن ها تأمین شد و زندگی مشترک خود را شروع کردند.
وی افزود: 370 زوج در این طرح کمک جهیزیه دریافت کردند.
تغییر سبک زندگی یکی از راه های ارتقاء سلامت جامعه است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان هم در این نشست اظهار کرد: در این دانشگاه بیش از هزار و 600 برنامه در حوزه های مختلف اعم از بهداشتی، واکسیناسیون، روانشناسی، درمان و غیره اجرا می شود که از این تعداد 558 برنامه در حوزه بهداشت اجرا می شود لذا 90 درصد مشکلات بهداشتی با پیشگیری برطرف می شود
عباس اسماعیلی بیان کرد: برای ارتقا سلامت جسم و روان جامعه، جوانی و رشد جمعیت مورد توجه قرار گرفته است که در صورت کاهش رشد جمعیت، بسیاری از ابعاد زندگی تحت تأثیر قرار می گیرند از جمله اینکه دانشگاه ها رو به تعطیلی می روند.
وی با تأکید بر این موضوع که باید فرزندآوری را ترویج کرد ادامه داد: 6 تا 8 سال فرصت داریم که جمعیت را افزایش دهیم تا از این وضعیت خارج شویم.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از راه های ارتقاء سلامت خودمراقبتی و تغییر سبک زندگی است، انجام ورزش، تغذیه سالم و بدون غذاهای چرب و پر نمک، پرهیز از استرس و نیز خواب کافی می تواند به سالم زیستن منجر شود.

کرمان رصد


معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان هم در این نشست گفت: تمام بیمارستان های دولتی قدیمی و فرسوده هستند و در سال های آتی قصد مقاوم سازی آن ها را داریم.
محمدرضا حاجی زاده افزود: خیرین پای کار هستند در ابتدا مقاوم سازی بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) را در اولویت داریم و امیدواریم تا 2 سال آینده مقاوم سازی این مرکز درمانی به اتمام برسد.
وی خاطرنشان کرد: در تکمیل بیمارستان امام حسین(ع) رفسنجان اعتبار 250 میلیارد تومان اعتبار نیاز است این بیمارستان به حوزه زنان و زایمان خدمات رسانی خواهد کرد.
سید محسن سیدباقری مدیر رابط عمومی مرکز حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی رفسسنجان هم در این نشست گفت: 60 درصد از حوادث ترافیکی توسط موتور سوارها رخ می دهد و ابتدای بازگشایی مدارس حوادث ترافیکی دو برابر شده است.
وی گفت باید بر روی اموزش به افراد کار کرد تا کمتر حوادث ترافیکی اتفاق بیفتد.
رفسنجان و شهرستان انار به ترتیب با جمعیت بالای 320 هزار و 37 هزار نفر تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان هستند.
برچسب‌ها
رفسنجان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بهداشت و سلامت

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/250785/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

کشف 12 دستگاه ماینر غیرمجاز در کرمان

دیدار رییس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با شهردار تهران

یک میلیون فرصت شغلی در سال 1401 ایجاد می‌شود

صدور مجوز برای تعمیرات غیراساسی ساختمان‌های بازار تهران ظرف 72 ساعت

کشف 629 کیلو گرم تریاک در جیرفت

لزوم توجه به نقش موثر و ارزشمند روابط عمومی در انعکاس عملکرد سازمان‌ها

مرکز اهدای خون ابوذر پس از 5 سال بازگشایی می‌شود

استاندار کرمان آستین‌ها را از جنوب استان بالا زد/بسیج ظرفیت‌ها برای رفع محرومیت

آسفالت بزرگراه شهید یاسینی پس از 13 سال بهسازی شد

"اعتمادسازی” و" تقویت سرمایه اجتماعی " از مهم‌ترین وظایف کلیدی روابط عمومی است

تامین روشنایی زیرگذر شورایاری در تقاطع خیابان اعظم با بزرگراه شهید نجفی رستگار

مصرف کودهای شیمیایی در جنوب کرمان 22 درصد افزایش دارد

توضیح در مورد بخشنامه اخیر شهردار تهران|نظارت مستقیم آتش‌نشانی بر ساختمان‌های بیش از 6 طبقه پابرجاست

معابر پایتخت سالانه به یک‌ میلیون و 600 هزار تن آسفالت نیاز دارد/تلاش برای ارتقای بازدهی و افزایش میزان تولید ماهیانه آسفالت

ستاد راهبردی جنوب کرمان احیا شود

کسب مدال طلا و نقره در المپیاد ملی فرش دستباف توسط هنرجویان کرمانی

حمایت شرکت ملی مس از طرح‌های پایین‌دستی «صنایع مس» در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان

دومین جشنواره ملی فیلم کرمان آغاز به کار می‌کند

سرنوشت مشابه فرزاد و فرهاد!

جای این اثر در ادبیات استان کرمان خالی بود

بارگذاری کارت ورد به جلسه امتحانات نهایی دانش‌آموزان در سامانه پادا

ساخت واحد بسته‌بندی محصولات کشاورزی در قلعه‌گنج آغاز شد

نصب بیش از 700 قطعه تجهیزات ایمنی ترافیک در بزرگراه‌های پایتخت

کارکنان خدوم؛ ماموران 137

تعامل خوبی بین مدیریت شهری تهران و مجلس شورای اسلامی وجود دارد

نظارت فراگیر بر نرخ و توزیع کالاهای اساسی در جزیره کیش

اصلاح ماده 100 قانون شهرداری ها در دستور کار مجلس شورای اسلامی/ 90 درصد اجرای احکام مرتبط با صدور پروانه است

تصاویر زشت‌ترین‌ شهرهای دنیا | این شهرها چه ویژگی‌هایی دارند؟

تنها 24 بیمار کرونایی در کرمان بستری هستند

خسارت 7هزار میلیاردی تهران از مهاجمان ریز

شهرداری یکی از 23 دستگاه موظف در کاهش آلودگی هوا است/ خودروهای بومی باید داخل تهران معاینه فنی بگیرند

افزایش کرایه تاکسی‌ها مسیر قانونی خود را طی کرده است

طرح سیل بند جیرفت سریعا باید عملیاتی شود

جزئیات ساماندهی مشاغل در تهران؛ از پمپ بنزین‌های سیار تا ون کافه‌ها و روزبازارها

ساخت 5 پیاده‌ راه جدید در تهران | طراحی فاز یک پیاده‌راه‌سازی میدان تجریش تا قدس

کاهش زمان رسیدگی به درخواست‌ها محصول نهضت دیدارهای مسجدمحور است

چهار کلاهبردار عتیقه فروش در کرمان دستگیر شدند

ابراز نگرانی رئیس پلیس راهور کرمان از افزایش بی‌شمار وسایل نقلیه

آلودگی هوای تهران

کالاهای اساسی در شرایط ملتهب بازار، بدون کمبود و با قیمت مصوب در فروشگاه‌ شهروند عرضه شد

سرقت کابل، تلفن 1000 مشترک کرمان را قطع کرد

روابط عمومی مجرای اصلی افکار عمومی و مدیران است

مدیریت محلی، یکی از شاخص‌های مدیریت بحران است

مرکز پاسخگویی یکپارچه سازمان صمت جنوب کرمان راه‌اندازی شد

چهارمین نمایشگاه بین‌المللی خودرو تهران در شهرآفتاب

آموزش رفتار صحیح شهروندی در مدارس/در حوزه آسیب‌های اجتماعی رویکرد ما پیشگیری است

38 درصد جمعیت استان کرمان زیر 18 سال است

مرکز نیکوکاری تخصصی هنرمندان در شهرستان جیرفت افتتاح شد

اول مهر 1401 هیچ کلاس درسی نباید خالی از معلم باشد

نقش روابط عمومی در حوادث