کرمان رصد

آخرين مطالب

پژوهشگر تاریخ اسلام:

حجم خطراتی که متوجه قاسم سلیمانی شده متوجه مالک اشتر نشده است علمي

حجم خطراتی که متوجه قاسم سلیمانی شده متوجه مالک اشتر نشده است
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - ایسنا/کرمان پژوهشگر تاریخ اسلام با بیان اینکه حجم خطراتی که متوجه قاسم سلیمانی شده متوجه مالک اشتر نشده است اظهار کرد: قاسم سلیمانی قاسم سلیمانی است. قاسم سلیمانی در نقطه کانونی خطر سرباز اول است و خودش می رفت و می گفت بیایید.

حشمت الله قنبری پیش از ظهر امروز 13 دی ماه در گردهمایی بانوان فاطمی گفت: در دو سال پیش در چنین روزی مردی از تبار صالحان و جامانده ای از خیل صالحان به جوار رحمت الهی پرکشید.
وی افزود: نام سلیمانی را هویت معنادار و فیض در جریانی که هر کسی در وصف او گفت« ظلم» شد، در یاد کرد او حیات جریان پیدا می کرد و هر چقدر از روز شهاد فاصله می گیریم زنده بودن او ملموس تر است، نام او، یاد او، عکس او، نه خسته کننده و نه فرسودگی بردار است و معمولا نگاه مردم با مشاهده فراوان دچار خستگی می شود ولی یاد و خاطر سردار دل ها نه تنها فرسایش پیدا نمی کند و هر تصویر ایشان زندگی نوین تبیین می کند و یک روح پرحرارتی پشت اوست.
این پژوهشگر تاریخ اسلام یادآوری کرد: روزی که پیکر تابناک حاج قاسم سلیمانی قطعه قطعه شد در نماز جمعه تهران در رابطه با وجود مبارک او سخنرانی کردم و گفتم قاسم سلیمانی مالک اشتر ولایت و انقلاب اسلامی است. بعد از گذشت مدتی برخی از دوستان پرسیدند که مبنای این صحبت شما چه بود؟ بدانید که مالک اشتر یک شخیصتی است که در برخی ابعاد گوی سبقت از کبار اصحاب پیغمبر ربوده است و یگانگی و فرزانگی و جامع الاطراف بودن مالک اشتر در کنار امام علی(ع) ایشان را به یک شخصیت استثنایی تبدیل کرده بود و آن روز از سر احساس و هیجان این مطلب را نگفتم و دو سال از آن روز گذشته و از آن روز هر وقت احوالات مالک اشتر نخعی را مطالعه کرده و ابعاد زندگی ایشان با قاسم سلیمانی تطبیق دادم، دیدم حرف آن روز در نماز جمعه حرف دقیقی بود.
وی بیان کرد: سردار سلیمانی اساس عزت شد، به این معنا که راه امیرالمومنین و مکتب امیر المومنین و ائمه عصمت آنچنان سرشار و خلاق که برگستره جهان گسترده که پیوسته قدرت مالک پروری دارد.
قنبری وجه مشترک سردار سلیمانی و مالک اشتر را در این ویژگی بیان کرد: آنها آدم های خوبی بودند و زندگی آنها آدمیت معنا پیدا می کرد و جامعه بشری تا آدمیت را درک نکند نمی تواند حقیقت ترین فضیلت ها را درک کند.
وی قاسم سلیمانی را یک عارف بالله دانست و عنوان کرد: مالک اشتر پنجه گره گشا حضرت امیر المؤمنین علی علیه السلام بود و او معلم اخلاق تمام یاران امام متقیان بود. و این جریان های حرکت آفرین باید به جریان درست در جامعه تبدیل شود و مادران باید چنین فرزندانی را تربیت کنند و پدران باید به چنین فرزندانی مباهات کنند.
این استاد دانشگاه با بیان این مطلب که مالک در پرتوی هدایت امیرالمومنین یک هویت حکمی و فکری پیدا کرد، تصریح کرد: غرش و هیبت و هیمنه مالک در به زیر کشیدن بنی امیه همان قدری است که همه مردم در کنار مالک احساس آرامش پیدا می کردند همین ویژگی برخواسته از مکتب، فردی همچون قاسم سلیمانی را تربیت می کنید.
وی با بیان اینکه مالک اشتر در مصر به عنوان فرماندهی محور مقاومت اسلام بود، اظهار کرد: امام علی علیه السلام نامه ای را به مردم مصر نوشتند؛ مردمی که مخاطب امام علی علیه السلام هستند مردمی هستند که در مقابل خدا غضب می کنند؛ امام فرمودند مالک در بین مردم مجاهدی ماموریت پیدا می کند که عده ای قصد از بین بردن حق را دارند و ستمگری بر سر نیک و بد مردم پهن کرده است.
قنبری با اشاره به اینکه مالک اشتر بنده خوبی برای خداست، گفت: امام علی علیه السلام فرمودند؛ مردی را که به سمت مردم مصر فرستادم که بیدار است و در ساعاتی که همه می ترسند، او از دشمن وحشت نمی کند و به دشمن پشت نمی کند و در قلب دشمن سنگرسازی می کند این دو صفت از مهمترین اوصافی است که از نگاه امیرالمومینی فرمانده باید داشته باشد و این ویژگی ها در مالک اشتر و قاسم سلیمانی بود.
وی افزود: مالک اشتر در برابر اهل گناه و بدکاران از شعله آتش سوزنده تر است مالک شمشیری از شمشیرهای خداست که این شمشیر نه کند می شود و نه ضربه آن کم می شود، مالک همه موجودیت خود را در امام علی (ع) می بیند و این ویژگی قاسم سلیمانی نیز است، هر چه مالک می گفت عین گفته علی علیه السلام است.
این پژوهشگر تاریخ اسلام ادامه داد: بدانید او(مالک اشتر) هیچ اقدام و منعی، پیشرویی و سکون نمی کند مگر به فرمان من (امام علی (ع))باشد یعنی مالک اشتر همه ویژگی های مهم خود را در ترازوی ولایت قرار داده است و عملش امامی است و این ویژگی را نیز قاسم سلیمانی دارد.
قنبری تصریح کرد: در چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی چه کسی را دیده اید که مانند شهید سلیمانی قلب ولایت را تسخیر کرده باشد، ادامه داد: اگر روح سید علی والا مقام در قاسم سلیمانی نبود محور مقاومت این قدر عزت پیدا نمی کرد؛ همه موجودیت او ولایت بود و با همه حقایق ولایت معنا پیدا کرد و این شاهکار تربیت دینی است.
وی با بیان اینکه حجم خطراتی که متوجه قاسم سلیمانی شده متوجه مالک نشده است اظهار کرد: قاسم سلیمانی قاسم سلیمانی است. قاسم سلیمانی در نقطه کانونی خطر سرباز اول است و خودش می رفت و می گفت بیایید.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: مالک در کارها سستی نمی کند و دچار خطا نمی شود و در برابر فشار و هجمه های دشمن مانند کوه استوار است و یکبار به علی گلایه نکرد و این ویژگی ها نیز قاسم سلیمانی داشت.
وی با اشاره به اینکه حاج قاسم سلیمانی در محاسبات خود کمتر دچار اشتباه می شد محاسبات ایشان نظام سلطه را حیرت زده می کرد، افزود: دشمنان نامه می دادند اما سپهبد شهید سلیمانی نامه آنها را باز نمی کرد برای اینکه حیثیت نظام سلطه در زیر گام های قاسم سلیمانی در هم کوبیده شود.
قنبری با بیان اینکه مالک مرد سرنوشت ساز میدان بود و سرعت اقدام او به موقع و به اندازه بود و شهید سلیمانی نیز این چنین بود، اظهار کرد: مالک، مالک روح و قلب و اراده خود بود و دچار کندی نمی شد و هر قدمی که بر می داشت بر پایه منطق بود.
وی با طرح این سوال که در جمهوری اسلامی و در کل گستره عالم خاکی، کدام سردار به دامنه قاسم سلیمانی پیدا می کنید؟ اظهار کرد: ملکوت قاسم سلیمانی متفاوت است؛ شهید سلیمانی امت اسلامی و جریان انسانیت را داغدار خود کرد.
قنبری خاطر نشان کرد: سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی حیف بود که شهید نشود؛ به گونه ای در دنیا زندگی کرد که روز قیامت زمانی که محشور می شود در مقابل سیده النسا العالمین سینه ستبر داشته باشد.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.kermanrasad.ir/Fa/News/241822/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

57 زندانی آزاد شدند

موفقیت مراکز علمی کاربردی با آمار جرم در جامعه رابطه مستقیم دارد

در حال ورود به موج جدید کرونا هستیم/ضرورت تکمیل پوشش واکسیناسیون

آخرین وضعیت مناطق سیل زده ریگان

از گلی که به سپاهان زدم لذت برم/ این فصل اهداف بزرگی داریم

شاگردان مکتب حاج قاسم به کرمان می‌روند

تصاویر/ رزمایش کمک مومنانه در مناطق سیل زده جنوب کرمان

عضویت داور کرمانی فوتبال در هیئت رئیسه فدراسیون اسکیت

دستور وزیر صمت مبنی بر بومی‌سازی نیروی کار در معادن باید اجرایی شود

افزایش استقامت بدن سالمندان با مصرف انار

فیلم گنج های 4 هزار ساله در بار پسته مرد کرمانی / عتیقه های میلیاردی

برگزاری جشن گلریزان در بیت الزهرای حاج قاسم

افزایش بستری‌های کرونا در استان کرمان

افتتاح 34 طرح راهداری استان کرمان

بازی‌های آویژه صنعت پارسا به  علت کرونا لغو شد

اصلاح ساختار بافت فرسوده بندرعباس در دستور کار راه و شهرسازی است

بسته‌های تشویقی جدید برای بافت فرسوده منطقه

لزوم حمایت از فوتبال بانوان

نصیری: گل سپاهان روی اتفاق بود

بازدید از کارگاه‌های بانوان کارآفرین در کرمان

آزادی 53 زندانی واجد شرایط مرخصی پایان حبس

بافت 250 تخته فرش اهدایی به ستاد بازسازی عتبات عالیات

اعلام رای جنجالی بازیکن گل گهر به تاخیر افتاد

اجرای 379 طرح اشتغالزایی توسط بنیاد برکت در فهرج

بنیاد برکت هزار و 173 نفر را درفهرج شاغل کرد

موافقت با احداث پارک 50 هکتاری بندرعباس ماحصل جلسه مشترک شورای شهر با راه و شهرسازی بود

اختتامیه جشنواره شعر آیینی در دانشگاه پیام نور کرمان

کارخانه نساجی در رفسنجان افتتاح شد

خسارات کشاورزان سیل‌زده جبران می‌شود

امدادرسانی هوایی به مناطق سیل‌زده شرق کرمان

بازدید جانشین فرمانده سپاه ثارالله کرمان از مناطق سیل‌زده

تفاهم نامه همکاری بین آموزش و پرورش و دانشگاه آزاد اسلامی کرمان منعقد شد

رییس کل دادگستری: لیست وظایف ادارات در حل مشکلات مناطق سیل زده کرمان تهیه شود

تقدیر از بانوان کارمند اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهران: پاسخگویی در راستای مانع‌زدایی و رفع مشکلات مردم باید نهادینه شود

با حکم دکتر حجت الله عبدالملکی، مشاور وزیر در امور کارفرمایی منصوب شد

در نشست معاون امور تعاون با رئیس مرکز آمار ایران؛ محاسبه سهم بخش تعاون از اقتصاد ملی بررسی شد

عضویت داور کرمانی فوتبال در هیات‌رئیسه فدراسیون اسکیت

اعلام آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده ریگان

بازداشت رئیس اداره بازیافت یکی از مناطق تهران

تلاش امدادگران برای تخلیه گل و لای از خانه سیل زدگان جنوب کرمان

دیدار شهردار تهران با مادران شهدای منطقه 12

نشست شهردار با بانوان مدیر در شهرداری تهران

همایش تجلیل از مادران و همسران شهدا برگزار شد

مدیران شهرداری به دنبال اثرگذاری باشند/ بانوان مدیر در شهرداری باید به خودباوری برسند

بخش خصوصی در مسیر خدمت‌رسانی به شهروندان نقش به‌سزایی دارد

بیست و نهمین نشست کمیته مدیران ارتباطات و امور بین الملل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران

سیل زدگان شرق کرمان وارد نهمین روز بحران شدند

ساداتی‌نژاد: سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی حدود 11 درصد است

کالاهای استاندارد کرمان به 42 کشور جهان صادر شد